IBI: "תוצאות הבחירות בארה"ב מביאות לנו More of the same - לטוב ולרע"

האסטרטג של בית ההשקעות מתייחס בשיחה עם Bizportal להשלכות הכלכליות של קדנציה שניה לאובמה. אילו מניות יהנו מהבחירה?
 | 
ברק אובמה, צילום: Getty images Israel
"תוצאות הבחירות בארה"ב מביאות לנו More of the same - לטוב ולרע", כך אומר בשיחה עם Bizportal אייל קליין האסטרטג הראשי, של בית ההשקעות IBI, שאינו מתרגש גם מהחולשה שפוקדת היום את הדולר ביחס לאירו ואומר "זו תחרות בין מכוערים. כרגע השוק מאוכזב מעט מהבחירה של אובמה על פניו של רומני, אבל ברגע הבא יכול להיות ששוב האירו יראה מכוער יותר על רקע המשבר באירופה".

"החלק הטוב מבחינת המשקיעים בזה שאובמה נבחר הוא שהשווקים נהנים מצעדים מאוד מרחיבים מכיוונו של הבנק המרכזי, מה שלא בטוח היה קורה במקרה שרומני היה נבחר. גם המשך קניית האג"חים בשוק בהיקפים של כ-85 מיליארד דולר בשוק מדי חודש, מחציתם באג"ח מגובי השכנתאות תחת הנהגתו של ברננקי תמשיך לתמוך בשוק. את זה השוק מאוד אוהב כי מדובר בכסף ונזילות בחינם, על רקע הריבית האפסית שתמשיך להיות כזו עוד זמן רב".

עם זאת מציין קליין כי "השוק חושש מהגירעון הגבוה מאוד ממנו סובלת ארה"ב וצופה שהירידה בו תהיה מאוד הדרגתית, במיוחד על רקע הבחירה המחודשת באובמה לנשיאות. ברור שבאיזהו שלב מישהו יצטרך לשלם את הגירעון הזה. אנשים מבינים שגירעון גדול היום יגרור העלאת מסים במערכה השנייה. זה מה שיקרה תחת שלטונו של אובמה - זה לא אומר שהעלאות המסים יהיו מחר בבוקר, אבל במהלך הקדנציה הנוכחית אובמה יהיה חייב לטפל בגירעון בדרך של העלאת מסים. זה ברור גם לו וגם לשוק".

מי שיהנה מהבחירה של אובמה לקדנציה שניה הן חברות התרופות, בעיקר החברו הגנריות שיהנו מרפורמת הבריאות של אובמה יותר ויותר ככל שהרפורמה תתקדם. גם חברות של תשתיות ושל אנרגיה חלופית צפויות ליהנות מבחירתו של אובמה, לעומת תעשית האנרגיה המסורתית, נפט ופחם, שהיתה נהנית יותר תחת שרביטו של רומני".

"מבחינת מדיניות החוץ של ארה"ב, בחירתו של אובמה היא בשורה טובה. מאחר ורומני הבטיח עימות חזיתי מול סין בכל מה קשור לסחר חוץ. לדעתי ארה"ב היתה עלולה להיות הנפגעת העיקרית מעימות שכזה. יש המון חברות אמריקניות כמו מקדונלד'ס, מאטל, סטארבקס וכו' שסין מהווה את מנוע הצמיחה המרכזי שלהן ולכן הבחירה באובמה תומכת גם בהן".

קליין מתייחס גם לנקודה הבוערת הבאה בה יצטרך ממשל אובמה לטפל במסגרת הקונגרס ואומר, "אין ספק שאם הצוק הפיסקלי לא יטופל זו פצצה אדירה, אבל אין סיכוי שזה לא יטופל. גם הדמוקרטים וגם הרפובליקנים מבינים את הבעיה ומבינים שצריך להאריך עוד את ההקלות במס שחוקקו בזמנו של ממשל בוש. כולם מבינים שבזמן שהכלכלה כל כך רעועה זה לא הזמן הנכון לבטל את אותן ההקלות. אין סיכוי שזה לא יעבור ולכן אני לא חושש מהעניין הזה כל כך. יכול להיות שגם הפעם ההחלטה תתקבל מאוחר יחסית, אבל היא תתקבל. משני הצדדים כבר הצהירו על כך שיתמכו בהארכה".

קליין מתייחס גם למספר פרמטרים מאקרו כלכליים מרכזיים ואומר כי "האבטלה הגבוהה בארה"ב כניראה תמשיך להיות גבוהה. שוק הנדל"ן מראה סימנים של התאוששות וזה סימן טוב. אני לא כל כך מודאג מהמצב של ארה"ב. 2% צמיחה זו לא צמיחה כל כך חלשה, זה לא כמו המצב בכלכלה האירופית שמתכווצת וזה גם יותר מהצמיחה של ברזיל שהשנה שתסתכם בכ-1.5%".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה