הדור האבוד של אירופה: אבטלת צעירים עולה לאיחוד 200 מיליארד ד' כל שנה

ה-OECD: "אירופה כשלה בחוזה החברתי שלה מול הצעירים, חוששים לאביב ערבי אירופאי". 14 מיליון צעירים באירופה ללא עבודה
 |  (6)
אבטלה, צילום: Getty images Israel
במדינות האיחוד האירופי (27 במספר) גדל שיעורם של הצעירים שאינם מוצאים עבודה ויחד איתם גדל המרמור והתסכול מהעתיד הלא ברור של היבשת הישנה. מחקר של מחלקת המחקר באיחוד האירופי מעלה שבאירופה יש היום 14 מיליון צעירים מובטלים, דור אבוד שנקלע שלא באשמתו למשבר עצום.

המחקר מעלה שעלות אי העסקתם של מיליוני מחפשי העבודה מסתכמת ב-153 מיליארד אירו (200 מיליארד דולר) לשנה, שהם כ-1.2% מהתוצר המקומי הגולמי של מדינות האיחוד האירופי. מספר אלו בין גיל 15 ל-29 שאינם עובדים, לומדים או מועסקים בהתמחויות כלשהן הגיע לשיא חדש והעלות עבור האיחוד נאמדת ב-3 מיליארד אירו בכל שבוע בגין קצבאות תמיכה וירידת ערך התפוקה, וזאת עוד כאשר לא מכניסים את רמת הפשע שעולה ואת הוצאות הבריאות לטווח ארוך.

ארגון ה-OECD שחברה בו גם ישראל כתב בדו"ח שעסק בנושא זה כי "אירופה כשלה בחוזה ההחברתי שלה מול הצעירים. אי הודאות הפוליטית עלולה להגיע לרמות שראינו בצפון אפריקה במהלך ה'אביב הערבי'". נזכיר שבמדינות גוש האירו הבעייתיות דוגמת ספרד, שם אבטלת הצעירים מגיעה לשיא של 50%, הפגנות ההמונים נגד הקיצוצים כוללות חלק ניכר של צעירים וביוון צעירים רבים נמשכים למפלגה הניאו נאצית הקיצונית. ארגון אונסק"ו של האו"ם ציין בדו"ח משלו כי הצעירים "מבזבזים את הפוטנציאל הגלום בהם"" בגלל חוסר בחינוך, הכשרה, תחרות וניסיון.

בדו"ח אחר של ה'סוכנות הבינלאומית לתעסוקה' שפורסם החודש נאמר כי סטטיסטית בנקודת הזמן הנוכחית הסיכוי של אדם צעיר בעולם להיות מובטל גבוה פ 3 מהסיכוי של אדם בוגר. הסוכנות דחקה במדינות ה-G20 למצוא פתרונות למצב ולנקוט ב"גישות חדשות" לבעיה.

במחקר של האיחוד האירופי שיוגש לבכירים בו בועידה שתעסוק בסיוע לקפריסין, נאמר "ההשלכות של הדור האבוד הן לא רק כלכליות, אלא חברתיות. קיים סיכון שהצעירים יצאו מההשתתפות החברתית הדמוקרטית", מונח מכובס אולי לאיבוד שליטה ברחובות אירופה וכאוס כללי.

עורך המחקר של האיחוד, אמר "אנו פשוט לא מספקים אופציות או הזדמנויות לאלו שאנו מעוניינים בהון האנושי שלהם. אם לא נתייחס לנושא הזה, נראה בקרוב התגברות במתחים החברתיים והפוליטיים", הוא גם הוסיף כי בדומה לאירועים בעולם הערבי, "עם הגידול בצמיחה (בעשורים הקודמים), רמת ההשקעה בחינוך עלתה. הדור הצעיר משכיל יותר ומאומן הרבה יותר טוב מהדור הקודם ועדיין הם פשוט לא מוצאים עבודה. מקומות העבודה היחידים הם במשכורת נמוכה ובסקטור נתינת השירותים".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  האבטלה רק תלך ותגבר. כל זה בעטיה של הקידמה הטכנולוגית
  חיים 24/10/2012 23:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהולידה את האוטומציה בתעשיה בסקלה רחבה מאוד .פניתי אפילו לכמה עיתונאים שיתחילו לחקור את הנושא ולכתוב כתבה בנדון. מכונות היום עושות בדיוק את מה שעשו בני אדם לפני כמה עשורים. ואם נותרו אי אלו עבודות שדורשות עבודות כפיים ,שולחים אותם למזרח הרחוק בתור outsourcing .כל זה יביא לאבטלה נוראה במערב כולל ישראל. בעלי ההון חושבים רק על דבר אחד: כיצד להאדיר את ההון האישי שלהם.! יש לציין שבכמה ממדינות אירופה ערים לבעיה ובשל כך הפחיתו את שעות העבודה השבועיות. אצלנו בישראל רק מוסיפים שעות עבודה . פשוט מנצלים את מצוקת האבטלה לטובתם, וההסתדרות במקרה הזה פשוט נעדרת . אבסורד מוחלט !
  סגור
 • 5.
  זה הזמן להגדיל את הצבאות
  מרון 24/10/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לחזור לשיטות המאה ה19 עודף התפוצצות אוכלוסין לגייס את כל המובטלים לצבא הצלבנים החדש ולצאת לכיבוש בארצות האיסלאם וגם להחזיר קולוניאליזם לאפריקה השוקעת והמתרוקנת מאוכלוסיה מה דעת המומחים בברכה מרון
  סגור
 • 4.
  שיגידו תודה לגן קלוד טרישה ,עשה יורו גבוה הרבה שנים
  בא 24/10/2012 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צרפתים יודעים יותר טוב ,נכון גאן .
  סגור
 • 3.
  שאתה נותן יותר מידי חופש
  זה מה שקורה 24/10/2012 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים מושחתים עושים מה שהם רוצים ובגלל זה יוון קרסה. השיטה כשלה
  סגור
 • 2.
  מרקל צריכה להתפטר!!!!! (ל"ת)
  האיחוד נחשל 24/10/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תחזירו את הערבים המהגרים למקומם ואז תהיה לכם גם מקום
  מוחמד 24/10/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עבודה וגם פחות בזבוזים על דמי רווחה. אם אפשר גם את שלי יחימוביץ' -קחו אותה.
  סגור