כמעט בזבל: S&P חתכה את דירוג האשראי של ספרד בשתי דרגות ל"-BBB'

S&P: "ספרד עומדת בפני התכווצות התמ"ג בשיעור של 1.8% ב-2012 וב-1.4% ב-2013". המאבק בין ממשלות המחוזות לבין הממשלה המרכזית - מקשה על קבלת החלטות
 | 
מריאנו רחוי (צילום: Getty images Israel)
משבר החובות המתמשך והמתרחב בספרד, המתח הפנימי בין המחוזות בספרד והעיכובים במתן מענה לו מכיוונן של המוסדות הפיננסים האירופים, הוביל הלילה את סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית, S&P לחתוך את דירוג האשראי של ספרד בשתי דרגות, כך שעתה היא ממוקמת רק דרגה אחת מעל לרמה שבה יחשבו אגרות החוב של הכלכלה החמישית בגודלה ביבשת ל''.

S&P הפחיתה את דירוג האשראי ארוך הטווח של ספרד מ"+BBB" ל"-BBB" עם אופק דירוג שלילי, על רקע העלייה בסיכון הפיננסי של המדינה.

בהודעת סוכנות הדירוג נכתב כי אחת הסיבות להורדת הדירוג היא המתח בין הממשלות של המחוזות השונים בספרד (בדגש על קטלוניה הדורשת עצמאות) לבין הממשלה המרכזית של המדינה (שבראשה עומד מרינו ראחוי), מה שמפחית את האפקטיביות של יכולת קבלת החלטות על ידי הממשלה.

בנוסף צויין בהודעת סוכנות הדירוג כי ספרד עומדת בפני התכווצות התמ"ג בשיעור של 1.8% ב-2012 וב-1.4% ב-2013.

"הקצב בו יורד המינוף בסקטור הפרטי, יחד עם הצעדים לצמצום הגירעון התקציבי בהם נוקטת הממשלה הספרדית, צפויים להוביל להתכווצות עמוקה עוד יותר בהשקעות ובצריכה גם בסקטור הפרטי וגם בסקטור הציבורי. למעשה הסקטור הפרטי והעסקי בספרד נמצאים במצב של קיפאון ללא כל יכולת לחזור למסלול הצמיחה בטווח הקרוב", נכתב בהודעה של S&P.

נזכיר כי לספרד אומנם אושר לבקש סיוע פיננסי, אך עד כה מתעקש ראש הממשלה,ראחוי שלא לבקש מהמוסדות האירופים לחלץ את כלכלת המדינה על ידי חבילת חילוץ.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה