מדינה חמישית בדרך לחילוץ: קפריסין תזדקק ל-11 מיליארד אירו

ממשלת קפריסין, שלה היו בסוף אוגוסט רק 492.4 מיליון אירו בבנקים, צריכה לעמוד בתשלומים של 751 מיליון אירו בסוף נובמבר, אך שר האוצר מעריך שאישור החילוץ יקרה רק בסוף דצמבר
 | 
הבנק המרכזי האירופי, צילום: Getty images Israel
מדינה חמישית באירופה בדרך לחילוץ: ממשלת קפריסין תזדקק לכ-11 מיליארד אירו, שהם כ-62% מהתמ"ג הקפריסאי, וזאת על מנת לממן מחדש את הבנקים המקומיים ולעמוד בהתחייבויותיה, כך דווח בבלומברג שקיבל את המידע משלושה אנשים שקשורים ישירות לעניין.

הבנקים בקפריסין שהפסידו יותר מ-4 מיליארד אירו כתוצאה מחשיפתם להסדר החוב שבוצע ביוון מוקדם יותר השנה, זקוקים ל-5 מיליארד אירו כהון חדש וכ-6 מיליארד אירו כהון שדרוש לה על מנת לעמוד בתשלום חובותיה ולסגור את הגירעון התקציבי עד ל-2015. כך, על פי המקורות חושב שר האוצר של קפריסין, ואסוס שיארלי. על פי אותו המקור הטרויקה אשר בוחנת את מצב משבר החובות במדינות אירופה מעריכה כי המערכת הבנקאית בקפריסין זקוקה לכ-10 מיליארד אירו.

ב-25 ביוני הפכה קפריסין למדינה החמישית בגוש האירו שביקשה סיוע חיצוני. אז לא צויין סך ספציפי שידרש לצורך חילוץ האי מהמשבר הן בסקטור הציבורי והן במערכת הבנקאית.

קפריסין פנתה בבקשה להלוואה בסך של 5 מיליארד אירו מרוסיה, כך נאמר על ידי איגור שובלוב, סגנו של ראש ממשלת רסיה ב-8 בספטמבר והוסיף אז כי רוסיה תשקול את הבקשה תוך חודש.

ממשלת קפריסין, שלה היו בסוף אוגוסט רק 492.4 מיליון אירו בבנקים, צריכה לעמוד בתשלומים של 751 מיליון אירו בסוף נובמבר, כך על פי שר האוצר הקפריסאי. בנוסף הממשלה גם צריכה לשלם משכורות חודשיות, סובסידיות ותשלומים לתוכניות חברתיות אחרות.

על מנת לעמוד בכל ההתחייבויות הנ"ל ולהיות מסוגלת לעמוד בתשלומיה עד סוף השנה חייבת ממשלת קפריסין להגיע לעסקת חילוץ עם הטרויקה המורכבת מנציגי האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק האירופי המרכזי.

אתמול אישר הקבינט הקפריסאי את ההצעה הנגדית שתוגש לטרויקה ובכוונת הממשלה לדון בהצעה זו עם המפלגות הפוליטיות, עם ארגוני העובדים ועם קבוצות עסקיות עוד לפני שיחלו השיחות הרשמיות בנוגע לתוכנית החילוץ, כך אמר דובר הממשלה ולא הוסיף פרטים.

שר האוצר הקפריסאי אמר לכתבים כי קפריסין עשויה לקבל את הסיוע הראשוני בסוף דצמבר, אם התנאים של חבילת החילוץ יאורשרו על ידי שרי האוצר של מדינות גוש האירו עד אמצע נובמבר. לדבריו עד כה לא נקבע מועד ברור לפתיחה השיחות עם הטרויקה. מאז מאי 2011 לקפריסין אין גישה לשוק הכסף האירופי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה