רונן מנחם: הדיווח על כוונת ה-ECB לרכוש אג"חים - "בזוקה של ממש"

אסטרטג השווקים של מזרחי טפחות: "הידעה עשויה לתת דחיפה נוספת לשוקי ניירות הערך". יש רק לקוות שהדיווח אמיתי. ההחלטה הסופית תינתן בספטמבר
 |  (2)
מריו דראגי (צילום: Getty images Israel)
שוקי המניות ביצעו מהלך עליות נאה בחודש האחרון. הדיווח של העיתון הגרמני 'דר שפיגל' כי הבנק האירופי המרכזי (ECB) יתחיל לרכוש אגרות חוב ריבוניות ללא הגבלה עשוי לתת דחיפה נוספת לסנטימנט החיובי.

העיתון ציין שמטרת ה-ECB היא כמובן להגביל את תשואות הפדיון על איגרות החוב שמנפיקות ממשלות באירופה. רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, אומר כי אם הידיעה נכונה אזי מדובר על "נשק בזוקה של ממש".

"הדעה נותנת שהECB יתמקד באיגרות חוב במח"מ קצר – בינוני (נניח, באזור 5-3 שנים), שקשה ויקר יותר להנפיקן כעת", הסביר אסטרטג המאקרו, "זאת, בדומה למסגרת האשראי שהעמיד לבנקים ביבשת במסגרת תכניות ה-Litro, הנמצאות גם הן על הפרק".

הוא משער שההחלטה הסופית תתקבל בפגישת הנהלת הבנק המרכזי בספטמבר אך גם מוסיף שאם הידיעה תתאמת לפני כן, הרי שנראה "הצטמצמות מהירה בהפרשי תשואות הפדיון בין איגרות החוב של ממשלת גרמניה, לבין איגרות החוב של המדינות הבעייתיות".

הגיבוי של גרמניה לבנק המרכזי סיפק עד כה דלק לעליות בשוק. החשש עתה הוא שיתברר שהידיעה לא נכונה. מנחם מציים שסיכונים נוספים יעלו אם המהלך יתפס כמהלך זמני בלבד, סכום הרכישות יהיה מוגבל או יתנגש עם מגבלות אחרות באמנת מאסטריכט, ה-ECB יתנה את רכישות בהתחייבויות שונות מצד איטליה וספרד או שמדינות אחרות יקפצו על הרכבת ויבקשו גם הן להכלל בתוכנית החילוץ.

"מכל מקום, מדובר במהלך שעצם העלאתו לסדר היום, עוד טרם הוכרז, יכולה לתת דחיפה נוספת לשוקי ניירות הערך" סיכם מנחם, "כעת יש צורך לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות בנושא".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רכישות או פירוק אין באמצע
  בנקאי בכיר 20/08/2012 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ה ECB חייב יהצהיר על מדיניות מוניטרית . עד עתה המדיניות הייתה הגנה מאינפלציה .( שבלייה ) הצהרת דרגי כי ה ECB מחוייב לשמור על גוש היורו מחייבת לפעולה כאשר יש כשל שוק . תשואה של 6 אחוז ל 10 שנים אינה כשל שוק . כואב לספרדים שלגרמניה יחס חוב לתוצר גבוהה ותשואת האגח שלהם נמוכה . בספטמבר יגובשו כללים להתערבות הבנק האירופי .
  סגור
 • 1.
  רוקדים על פי תהום
  yupeled 20/08/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רוצים רק להציל את עורם ללא כל מחשבה אמיתית. הכסף הזה שווה לזבל אם זה מה שהם יעשו. אולי זה בעצם מה שהם כבר עשו!
  סגור