האו"ם מזהיר מהדלדלות המאגרים: מחירי המזון בעולם צפויים לזנק

"זהו לא 'צלצול השכמה' עדין - זוהי אותה אזעקה שמהדהדת באוזנינו מאז 2008" אמר קולין רוש, דובר עמותת המחקר והצדקה הבריטית; מחירי התירס זינקו כבר מעל 23%, מחירי החיטה טסו 19%
 |  (2)
בעקבות מזג האוויר הקשה
המחירים הגלובליים של מזון זינקו בחודש יולי בחדות, זאת בעקבות שינויים תנודתיים במזג האוויר, כך מוסר היום דו"ח של האו"ם. העלייה חידשה את החששות המוכרים מחזרה למחירי מזון מטפסים, חזרה לשנים 2007-2008, השנים הקשות של האוכלוסיות העניות בעולם.

בצורת קשה שמכה את ארה"ב, בעיקר במערב התיכון של המדינה, שולחת את מחירי התירס לזינוק של כ-23%. צפי לקציר דליל מהחזוי ברוסיה (עקב מזג אוויר יבש מהרגיל) שלח את מחירי החיטה לזנק כ-19%. הסוכנות מעריכה כי המלאים המשולבים של תירס, חיטה ואורז ירדו בשיעור של 1.8% לשפל של 4 שנים, לפני הקציר של שנת 2013.

ארה"ב היא היצואנית הראשונה במעלה של תירס, פולי סויה וחיטה - והעלייה במחירים צפויה להיות מורגשת בכל השוק הגלובלי. כאשר מחירי החיטה, התירס והסוכר עולים בחדות, נקודת אור אחת נשארת מחירי האורז ומוצרי החלב, שנשארים ללא שינוי.

מחר (יום שישי), משרד החקלאות האמריקאי יפרסם את תחזית הגרעינים החודשית שלו (WASDE). דו"ח משרד החקלאות האמריקאי, WASDE, שיוצא מחר ב-8:30 (ET) צפוי לבשר על ירידה של 15% בייצור התירס בארה"ב, לעומת התחזית שפורסמה ביולי. מחיר התירס נמצא בשיא וכנראה כבר מתמחר את הצפי הזה. "יש מקום לזהירות", אומרים באקסלנס:

"ראשית, מחירי התירס והסויה ממשיכים להיסחר סביב רמות שיא היסטוריות. זה אמנם סביר מאחר שהבצורת טרם נגמרה אבל יש מקום לתהות עד כמה הדו"ח צריך להיות גרוע כדי להביא לעליות מהנקודה הזו".

"שנית, כפי שאמרנו פעמים רבות, יש קשר מאוד חזק ושלילי בין הדולר האמריקאי לבין מחירי הסחורות ובפרט התירס – הלחץ הגובר באירופה להדפסה סיטונאית של יורו, עלול לחזק את הדולר עוד יותר. החשש שלנו בטווח הקצר הוא שאם הבצורת תיגמר, הדולר יחזור להיות גורם דומיננטי במשוואה ומחירי הגרעינים יחזרו לרדת".

סוכנות אוקספאם הבריטית (Oxfam), אשר מבצעת מחקר שווקים ומחקרים עבור מטרות צדקה, מסרה כי "מיליונים מהאוכלוסיות העניות ביותר בעולם עומדים מול חורבן מהעלייה האחרונה במחירים". הסוכנות אמרה כי "הימים של המזון הזול עוברים מן העולם".

"זהו לא 'צלצול השכמה' עדין - זוהי אותה אזעקה שמהדהדת באוזנינו מאז 2008" אמר קולין רוש, דוברה של אוקספאם. "המספרים האלו מראים כי מערכת המזון בעולם לא יכולה להתמודד עם המשברים באמצעות עמותות בלבד. השילוב בין עליית המחירים לבין הדלדלות המאגרים אומרת כי לעולם מצפה סכנה כפולה" הוסיף רוש.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כיל!!!!!!!!!
  הברבור 09/08/2012 18:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תהנה מהדלדלות המאגרים
  סגור
 • 1.
  הצילו אני לא יודע מה רוצים ממני
  י 09/08/2012 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קיבלתי את פניית רה"מ-זה לא מקובל עלי ,מה שרוצים ממני. מרמים אותי בחשבון בנק ובמספרים-מטעים אותי בכוונה ואני יכול להוכיח זאת.עובדה שאני טועה כל הזמן-למרות שאני מנסה להבין. במקביל מבקשים ממני לשתף פעולה-ואני שואל עם מה לשתף פעולה? עם רצח ילדים? אני מבין שיש כאן משהו גדול ביותר ב"שליטה" על המציאות כולה. גם זה לא מקובל עלי. ראשי השלטון לדעתי בוגדים המסתירים מידע חשוב ביותר מהציבור ואני לא יכול לשתף פעולה עם זה. אני אדם עצמאי ואין לי שום קשר למה שקורה פה מלבד העובדה שרצחו את משפחתי ועינו אותי ללא שום סיבה. אם אנשי וולסטריט רואים בי השטן אז הם בוודאי כולם מלאכים טהורים נכון? בשורה התחתונה לדעתי ראשי השלטון מאז יצחק רבין כולם בוגדים שמכרו את מדינת ישראל תמורת שלמונים ותמורת זה שלא יפגעו בהם ובמשפחתם. כנראה שבעזרת מחשבי על הם שולטים בעולם וב"משחק" המוות שלהם -הם גם רוצחים ונהנים מזה, וגם גונבים את הכסף מהעולם.הם רואים בזה כמשחק שכל מטרתו כאמור להנות מרצח ועוד לקבל על זה שכר גנוב. ראשי השלטון בעולם כולו משתפים פעולה במקום להשמיד אותם.אז אח"כ אל תתלוננו.
  סגור