גרמניה שומרת על מעמדה: S&P הותירה דירוג AAA ואופק יציב

התחזית היציבה "משקפת את הציפיות שלנו שהמערכת הפיננסית הציבורית של גרמניה תמשיך לעמוד במשברים פיננסים וכלכליים, וכי הקונצנזוס שתומך במדיניות כלכלית זהירה ושקולה תימשך"
 | 
אנגלה מרקל (קרדיט: Getty images Israel)
גרמניה משמרת את מעמדה ככלכלה החזקה ביותר באירופה: סוכנות הדירוג S&P הודיעה היום (ה') כי היא הותירה לגרמניה את דירוג האשראי המירבי AAA ושמרה על אופק יציב.

ב-S&P מציינים את ה"יסודות כלכליים יציבים" של גרמניה. כלכלני סוכנות הדירוג כתבו בסקירתם "כפי שאנו רואים זאת, לגרמניה יש כלכלה מאוד מגוונת ומאוד תחרותית שמפגינה יכולת לספוג שוק כלכלי ופיננסי גדול. התחזית לדירוג החוב ארוך הטווח של גרמניה שנותרה יציבה, משקפת את הצפי שלנו שהמערכת הפיננסית החזקה של גרמניה והמאזן החיצוני החזק שלה ימשיכו לעמוד בפוטנציאל למשבר כלכלי ופיננסי".

ב-S&P מצפים כי יחס החוב לתוצר של גרמניה ישאר מעל ל-80% עד שנת 2013 לפני שירד ל-77% בשנת 2015, כאשר הגירעון יתכווץ. (ב-2011 עמד יחס החוב תוצר של גרמניה על 81.5%).

"למרות שהחוב הגרמני הוא גבוה יותר מזה של חלק מהמדינות שחובותיהם הריבוניים מדורגים AAA, אנו מאמינים כי המבנה המגוון והעמיד של הכלכלה הגרמנית והגישה הזולה שלה לאמצעי מימון בשוקי ההון, מאפשרים לה להיות עם רמת חוב גבוהה יותר ממרבית מקבילותיה הנהנות מדירוג של AAA" נכתב בהודעת סוכנות הדירוג.

מודיס היתה פחות נדיבה

סוכנות דירוג האשראי הבינ"ל, מודיס חתכה לפני יותר משבוע (ב-23 ביולי) את תחזית הדירוג של גרמניה לשלילית מיציבה תוך שהותירה את דירוג האשראי של גרמניה על טריפל A. במודיס ציינו את הסיכונים שנובעים לגרמניה מהתגובה האיטית של קובעי המדיניות באירופה למשבר החובות בגוש האירו. (מודיס חתכה אז את תחזית הדירוג גם להולנד ולוקסמבורג - על רקע עליית חוסר הוודאות באירופה).

נציין כי ההשפעה של דירוג האשראי של הסוכנויות היא מוגבלת, ונזכיר כי מאז שסוכנות הדירוג S&P חתכה את דירוג האשראי המירבי (AAA) של ארה"ב וצרפת, עלויות המימון שלהן דווקא ירדו במקום הצפי שההשפעה של הורדת הדירוג תגרור עלייה בעלויות המימון. (התשואות על האג"ח של ממשלת ארה"ב נמצאות בתקופה האחרונה בשפל חסר תקדים). מהלך דומה קרה גם בגרמניה, מאז שמודיס חתכה את תחזית הדירוג, נפלו התשואות על האג"ח הגרמניות לשנתיים לשפל של מינוס 0.097% השבוע.

גרמניה היא הכלכלה הגדולה והחזקה ביותר באירופה ונחשבת לתורמת הגדולה ביותר לחבילות החילוץ שנתנה אירופה ליוון. הקריסה האפשרית של מדינה זו והאפשרות כי תצא מגוש האירו עלולה להכביד על הממשל הגרמני בראשותה של הקנצלרית הגרמנית, אנגלה מרקל.

היום נפגשים ראשי ה-ECB במטרה למצוא פיתרונות למשבר החובות המתפשט ביבשת, אשר מאיים לפגוע גם בספרד ואיטליה ולהוביל לפירוק גוש האירו. לאחר שהבנק האירופי המרכזי יפרסם את החלטת הריבית צפוי יו"ר ה-ECB, מריו דראגי לשאת דברים שעשויים להכיל גם צעדים מעשיים לטיפול במשבר, כפי שהבטיח בשבוע שעבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה