דראגי העלה את רף הציפיות מהנגידים: האם ברננקי ישלוף ראשון?

עדכון. ה'פד' יפרסם הערב את הצהרת הריבית. רונן מנחם: "האמריקנים זקוקים לסימנים שהפעילות בארה"ב לא תרד מדרגה". מחר יגיע תורו של ה-ECB לאחר שהרים את הציפיות בשוק לפעולה אגרסיבית
 |  (7)
ברננקי (קרדיט: Getty images Israel)
כאשר רוב אירופה ממשיכה לשקוע למיתון וארצות הברית נמצאת על קצה המדרון, הבנקים המרכזיים החזקים בעולם מתמודדים השבוע עם ציפיות גדולות מצד השווקים לביצוע צעדים נוספים להחייאת הצמיחה הגלובלית.

הציפיות מברננקי

הפדרל ריזרב יהיה הראשון שיתמודד עם השאלה, כאשר ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי בארה"ב תסיים יומיים של דיונים הערב ותפרסם את הודעת הריבית. ה'פד', בראשותו עומד בן ברננקי, עשוי להתייחס להותרת שיעורי הריבית ברמה הנמוכה עד 2015 ולהשקת תוכנית הרחבה כמותית נוספת (QE3).

ברקע להחלטה יעמדו נתוני הצמיחה לרבעון השני בארה"ב, אשר הצביעו על האטה מתמשכת בכלכלה הגדולה בעולם בדמות צמיחה של 1.5% בלבד בתמ"ג. בנוסף, נתוני הכנסה וההוצאה לחודש יוני בארה"ב הציגו תמונה לפיה ההכנסה האישית גדלה אך ההוצאות לא.

"הגידול בחיסכון של משקי הבית בארה"ב מתרחש על אף הריבית הנמוכה אי פעם. תשואות הפדיון המזעריות על איגרות החוב הממשלתיות לא מרתיעות את מחזיקיהן ורוכשיהן", אמר רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי טפחות. "לכן, נוצר מצב בו משקי הבית מאותתים, מחד, על יכולת וסביבה נוחה להגדיל את הוצאותיהם, אך זקוקים, מנגד, לסימנים שהפעילות בארה"ב לא תרד מדרגה, טרם ישתכנעו לשוב לחנויות ולרשתות השיווק".

ברננקי נמצא תחת לחץ רב לפעול לאחר שמריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי באירופה (ECB), העלה את רף הציפיות בסוף שבוע שעבר כאשר יצא בהצהרה אגרסיבית ואמר: "הבנק המרכזי האירופי ייעשה הכל על מנת לשמור על האירו". דבריו, תפסו את השווקים ברגעים פסימיים בהם נסחרו אגרות החוב הממשלתיות של ספרד בתשואה של כ-7.5% אשר ירדו בהמשך לדבריו על כיוון ה-6.5%.

הפרוטוקולים מועדת השוק הפתוח הקודמת שידרו למשקיעים מסר חיובי לפיו קובעי המדיניות כבר אינם חלוקים בנוגע לחיוניות של הזרמת הון לשווקים, אלא דנו בשאלת העיתוי של השקת תוכנית הרחבה כמותית. גם דברים שאמרה שרה בלום רסקין, בכירה ב'פד' וחברת ועדת השוק הפתוח על כך שהועדה תדון בהשקה בפגישה הקרובה עודדה את המשקיעים.

"הדברים שיאמר היום ה'פד' הם בעלי חשיבות גבוהה מאוד להתנהלות שוקי המניות בארה"ב ובעולם במחצית השנייה של השנה. זאת, לפני שהבנק המרכזי של אירופה יאמר מחר את דבריו הוא", הוסיף מנחם.

התמונה הכללית

מחר, כאמור, יגיע תורו של ה-ECB לעמוד מאחורי ההצהרות הדרמטיות כאשר יפרסם הבנק המרכזי את החלטת הריבית לחודש אוגוסט. דראגי העלה את הציפיות שהבנק המרכזי יגביר את מאמציו, בשיתוף עם הממשלות החזקות בגוש כגון גרמניה, לרכוש חובות של ממשלות ספרד ואיטליה בכמויות גדולות. המטרה תהיה להרגיע את משבר החובות המתחולל ביבשת מזה יותר משנתיים.

אך צעדי ה'פד' וה-ECB לא צפויים לשנות את התמונה הכללית לגבי כלכלות ארה"ב ומדינות אירופה. בשווקים מבינים שגם לצעדים של הבנקים המרכזיים יש גבולות. הבנק המרכזי בארה"ב מנסה כבר 4 שנים להתניע את הצמיחה הכלכלית ואפקטיביות צעדיו הולכת ופוחתת. באירופה, אחרי ההצהרות של דראגי, כל דבר אחר מהכרזה על רכישות עשוי לאכזב את השווקים.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מנסים להחזיק את הראש מעל המים עד לבחירות ואז הכל יתמוטט (ל"ת)
  יואב 01/08/2012 14:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  תחושה בלבד
  סוחר 01/08/2012 11:25
  הגב לתגובה זו
  3 6
  הולכים ל 1140 ביום ראשון
  סגור
 • 5.
  הריבית כבר פורסמה
  שאלה 01/08/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מה זה "החלטת הריבית" מדובר בפרוטוקולים?!
  סגור
 • 4.
  הדפסת כסף
  אבנר 01/08/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אמריקה לא תוכל להמשיך להדפיס כסף. אחרי הבחירות השנה יצטרכו המנהיגים לבצע תוכניות קיצוץ משמעותיות שיובילו להאטה בצמיחה. הגרעון העצום שלהם לא רואה ממטר את המצב באירופה
  סגור
 • 3.
  אני מאמינה שסופר מריו יתן בראש (ל"ת)
  לילך 01/08/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור
 • 2.
  הולך להתפתח ראלי רציני בשווקים (ל"ת)
  שרון 01/08/2012 11:13
  הגב לתגובה זו
  6 5
  סגור
 • 1.
  לא ראלי לא בטיח (ל"ת)
  hj 01/08/2012 10:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור