פניית פרסה של ה-ECB: מחזיקי אג"ח של בנקים ספרדיים ישאו בהפסדים

וול סטריט ג'ורנל : מאריו דראגי מציע לכפות הפסדים גם על מחזיקים בכירים באג"ח שהונפקו ע"י הבנקים הספרדיים שנפגעו הכי קשה במשבר - בניגוד לגישה של הבנק המרכזי בעת החילוץ של הבנקים באירלנד
 |  (2)
מריו דראגי (צילום: Getty images Israel)
הבנק האירופי המרכזי, ה-ECB, פניית פרסה ומאפשר תיספורת: על פי דיווחים בוול סטריט ג'ורנל, מציע כעת הבנק המרכזי שבראשו עומד מאריו דראגי לכפות הפסדים גם על מחזיקים בכירים באג"ח שהונפקו על ידי הבנקים הספרדיים שנפגעו הכי קשה במשבר. הגישה הזו מנוגדת לדעתם של שרי האוצר שדחו עד כה גישה זו, כך על פי אנשים המקורבים לנושא.

הגישה החדשה הובהרה על ידי נשיא ה-ECB, דראגי במפגש שרי האוצר של הגוש האירופי בשנערך ב-9 ביולי בה דנו בנושאים הקשורים בעזרה להצלת הבנקים הספרדיים המתקשים.

הגישה הנוכחית של דראגי מנוגדת לעמדה שאימץ הבנק האירופי המרכזי בשנת 2010, בעת חילוץ המערכת הבנקאית של אירלנד מהמשבר אליו נקלעה, בדומה לספרד, כתוצאה מירידה בשווי הנכסים. אז התעקש הבנק המרכזי של אירופה כי מחזיקים בכירים באגרות חוב של בנקים שחולצו לא יסבלו מההפסדים.

שרי האוצר דחו את ההמלצה של דראגי בפגישה ב-9 ביולי מתוך חשש כי השווקים הפיננסים יגיבו למהלך שכזה באופן רע. בטיוטת תוכנית החילוץ, אשר במסגרתה יועברו למערכת הבנקאית הספרדית עד 100 מיליארד אירו, נדרשת הממשלה במדריד לכפות הפסדים רק על מחזיקי מניות ומחזיקי אגרות חוב רגילות של בנקים שמקבלים את כספי הסיוע, ולא הוזכרו בעלי חוב ברמות הגבוהות יותר. דובר הנציבות האירופית, הרשות המבצעת של האיחוד האירופי אמר אז לוול סטריט ג'ורנל: "זה ברור שמחזיקי האג"ח הבכירים לא יהיו מעורבים בחלוקת הנטל".

הטלת ההפסדים על מחזיקי האג"ח מקטינה את כמות הכסף שצריכים להזריק משלמי המסים לבנקים המתאמצים לשרוד. גורם בכיר באיחוד האירופי כי הרצון להימנע מסיכון יותר כספי ציבור מהנדרש היה אחת הסיבות המרכזיות מאחורי שינוי הגישה של ה-ECB ביחס לגישתו ב-2010. הגישה החדשה יכולה להיות מוסברת גם בכך שהתרחישים כעת הם שונים וכוללים מסגרת עבודה לרה אירגון של המערכת הבנקאית בספרד, מה שלא היה קיים באירלנד, בנוסף הממשלה האירית בשונה מהממשלה הספרדית היתה ערבה למרבית החוב של הבנקים במדינה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  המשמעות האמיתית
  gubbuy 16/07/2012 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעלות ההצלה של הבנקים הספרדיים גדולה בהרבה מ100 מיליארד יורו. כי למעשה בתמורה למאה מיליארד יורו צריחך למצחוק את כל בעלי המניות למחוק את בעלי האג"ח הנחות בעלי האג"ח הרגיל וחלק מבעלי האג"ח הבכיר. כלומר ללא מחיקות של החוב למיניו צריך הרבה יותר ממאה מיליארד יורו אולי משהו בסביבות 200-300 מיליארד. המשמעות האמיתית היא שכל בעלי החוב הספרדי קרי קרנות פנסיה ספרדיות ומשקי בית ספרדיים כולם יפסידו בסך הכל הפסד בסדר גודל של 20-30 אחוז מהתמג הספרדי. הבעיה בהצעה הנוכחית שממשלת ספרד מחוץ למשחק למעשה האיחוד האירופי יציל את הבנקים ויהפוך לבעלים של המערכת הבנקאות הספרדית וכאשר הכלכלה תתשואשש הכסף שיווצר בהון העצמי של הבנקים יצא אחוצה מספרד (כלומר ההפרטה לא תזרים כסף לממשלת ספרד אלא החוצה מספרד לכלל אירופה) למשל שממשלת ישראל הלאימה את הבנקים בתחילת שנות השמונים היא הפכה לבעלים של הבנקים ולאחר מיכן שהיא מכרה את הבנקים לאט לאט והרוויחה כסף - הרבה כסף.
  סגור
 • 1.
  אים אתה רוצה לחסל את הבורסה ,תלמד מאיתנו .
  בא 16/07/2012 12:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוקטור ביבי הבורסה חולה ,ומשעממת .
  סגור