רגע לפני ועידה פסגה נוספת באירופה, אגרות החוב של ספרד שוב מעל ל-7%

המדדים ביבשת נוטים לירידות שערים. אלכס זבז'ינסקי: "הורדת הריבית בגוש האירו - הדבר הכי פחות יעיל בנסיבות הנוכחיות. המרכיב ההכרחי לייצוב הוא מנגנון לרכישת אג"חים ומעורבות ה-ECB בלתי נמנעת"
 |  (2)
חוזרים לפאניקה?
הבורסות ביבשת אירופה פתחו את שבוע המסחר ביציבות מסוימת, רגע לפני פתיחת ועידת גוש האירו ולאחר הורדת ריבית של הבנק האירופי המרכזי (ECB) והתערבויות נוספות של בנקים בעולם.

בבריסל יפתחו היום דיונים נוספים של מדינות גוש האירו בהמשך ישיר לוועידה הקודמת בה הוחלטו העקרונות להחזרת אמון המשקיעים לאירופה. הפעם צפויים שרי האוצר לדון בפרטים מעשיים של התוכנית להזרמת הון לבנקים דרך קרן היציבות הפיננסית (ESM) ללא רישומם במאזן של המדינות. בשוק מצפים לשמוע מה היקף הסיוע שיוענק לבנקים.

"הורדת הריבית ע"י ה-ECB נראית כדבר הכי פחות יעיל בנסיבות הנוכחיות" הסביר את המצב בשוק אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש בית השקעות, "אנו נשארים עם אותה הבעיה שעלולה להכשיל את כל המאמצים להרגעת המשבר. המרכיב ההכרחי לייצוב הוא מנגנון זמין ומשמעותי שיוכל לרכוש אג"ח בשווקים עד להתייצבותם. כספי קרנות החילוץ אינם זמינים בינתיים ואינם מספיקים, ולכן מעורבותו של ה-ECB הכרחית ובלתי נמנעת".

בבדיקה אחרונה, מדד הדאקס יציב, מדד הפוטסי הלונדוני מאבד 0.26% ובפריז מדד הקאק משיל 0.18%. הבורסה הספרדית נופלת 1.1% ומילנו מטפסת 0.3%.

בתוך כך, תשואות האג"ח של המדינות הבעייתיות ממשיכות לטפס ומעידים על סירוב המשקיעים להאמין שהתוכניות שנרקמות בבריסל יעזרו לספרד ואיטליה. תשואות האג"ח ל-10 שנים של ספרד מטפסות ב-1.63% ל-7.067% - מעל לרף ה-7% שנחשב כנקודת ה'אל חזור' (מעל לרף זה עלויות גיוס החוב של ספרד מתייקרות לנקודה שבה יקשה עליה לצאת ממצבה הקשה). התשואה על אגרות החוב של איטליה עולה ב-1.43% ל-6.112, גם כאן מעבר לרף פסיכולוגי חשוב.

נתוני מאקרו

בצרפת פורסם היום מדד ביטחון העסקים שנפל לשפל של 3 שנים. המדד ירד ל-91 נק' לעומת תחזיות ל-92 נק'. כמו כן הבנק המרכזי של צרפת תיקן את תחזית הצמיחה לרבעון השני מטה ומשער שהמשק יתכווץ ב-0.1%.

הייצוא של גרמניה בחודש מאי עלה בשיעור הגדול ביותר מאז מארס - 3.9%, בעיקר הודות למכירות למדינות מחוץ לגוש האירו.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הורידו ריבית הדפיסו כסף
  פיצוץ הבועה 09/07/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושום דבר לא עוזר. תבינו לבד לאן הולכים. ביי ביי בועת הנדלן ישראל 2012
  סגור
 • 1.
  אנחנו לפני מפולת אדירה
  כלכלן 09/07/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שום צעד של המנהיגים כבר לא עוזר ברחו מהבורסות חבל שהכסף יתאדה
  סגור