אלפי חברות במדינות רבות יחשפו היום מה באמת קורה בכלכלת העולם

היום צפויים להתפרסם על ידי גופים שונים במדינות רבות בעולם נתוני מדד ה-PMI ליוני. שני מדדי מנהלי הרכש שפורסמו היום בסין הצביעו על הידרדרות בפעילות היצרנית
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
המחצית השנייה של השנה החלה והכלכלנים מחפשים כל פיסה של אינפורמציה שתשפוך אור על מצב הכלכלה. אחד האינדיקטורים הטובים ביותר ביחס למצב הכלכלה הוא מדד מנהלי הרכש (PMI) שמתפרסם במדינות השונות ברחבי העולם מדי חודש הן על ידי הגופים הרשמיים של המדינה והן על ידי מחלקות הכלכלה של הבנקים הבינלאומיים השונים כגון מרקיט, HSBC, RBC ו-JP מורגן, שכל אחד מהם סוקר מאות מנהלי רכש בחברות שונות במדינה שנבחרים בקפידה.

העוצמה והחשיבות של מדד ה-PMI טמונה בכך שהסקרים על פיהם נערך המדד מבוססים על עובדות ולא על דעות. המדדים הנ"ל מצביעים על מה באמת קורה בתוך אלפי החברות השונות במגזר הפרטי בכל מדינה ומדינה, כאשר המנהלים הנסקרים עונים על מגוון שאלות מהם נגזרים נתוני המדד ביחס לתפוקה, להזמנות החדשות, לרמות המלאי, לתעסוקה ולמחירים בתחום היצרני, בתחום הבנייה, בתחום הקמעונאות ובמגזר השירותים.

נתוני HSBC מול נתוני הממשלה בסין

ועכשיו לנתונים שפורסמו היום, הפעילות היצרנית בסין המשיכה להידרדר ביוני ביחס לחודש הקודם, כך עולה מהנתונים הסופיים של סקר מדד מנהלי הרכש שפירסם היום HSBC שנפל ל-48.2 נקודות לעומת 48.4 בחודש מאי אך היה טוב במקצת מהנתונים הראשוניים שפורסמו והצביעו על התכווצות ל-48.1 נקודות.

נתונים אלו שונים מהנתונים הרשמיים שפירסמה מוקדם יותר היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין שהצביעו על היחלשות בפעילות היצרנית, ל-50.2 נקודות ביוני לעומת 50.4 נקודות במאי. אך נתונים אלו עדיין נמצאים מעל לרמה של 50 נקודות, מה שמעיד על כך שממשלת סין מדווחת על התרחבות בפעילות היצרנית בסין. השונות בין הנתונים טמונה באופן המדידה השונה בין שני הגופים הנ"ל ובהיקף הסקר שהם מבצעים, כאשר ב-HSBC סוקרים 430 עסקים, רובם קטנים ובינוניים ואילו בסקר הרשמי של הממשל הסיני נסקרים יותר מ-800 חברות יצרניות ברחבי סין .

"הכל מסתכם בצמיחה ובתעסוקה.הביקושים החיצוניים נחלשו והביקושים המקומיים לא הצביעו על שיפור משמעותי בתגובה לצעדי ההקלה עליהם הודיעה הממשלה, הצמיחה ככל הנראה תמשיך להצביע על מגמה של האטה בכלכלה הסינית, אשר מכבידה על שוק התעסוקה" אמר הכלכלן הראשי של HSBC עם פירסום הנתונים. עם זאת מציין הכלכלן הראשי כי "האינפלציה בסין שירדה בחדות, מותירה בידי המנהיגות בביג'ין 'נשק רב' מבחינת המדיניות המקלה שבידיה. מהלך משמעותי של הקלה צפוי להתבצע במהלך החודשים הקרובים".

במשך היום, כמדי תחילת חודש, צפויים להיות מפורסמים עוד נתוני על מדדי מנהלי הרכש של מדינות שונות ברחבי העולם, ביניהן: דרום קוריאה, טיוואן, וייטנאם, אינדונזיה, הודו, רוסיה, הולנד, אירלנד, פולין, טורקיה, ספרד, איטליה, צרפת, גרמניה, יוון, בריטניה, הרפובליקה הצ'כית, ברזיל, מכסיקו וארה"ב. כאשר מדד ה-PMI הגלובלי למגזר היצני שעורך JP מורגן צפוי גם הוא להתפרסם היום בשעות הצהריים.

התחזיות ברבות מהמדינות, בעיקר באירופה, מאותתות על התכווצות בפעילות היצרנית, כאשר המדד בהן צפוי להיות נמוך מ-50 נקודות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה