ברקליס: "התרחיש הסביר ביוון הוא ש'הדמוקרטיה החדשה' תיבחר, והמדינה תישאר בגוש - לפחות בטווח הקצר"

אזרח יווני: "הצבעתי היום בלב כבד למפלגה שתומכת בחילוץ". מנהל השקעות: "לא חושב שהתוצאות יקבעו את עתיד גוש האירו"
 |  (3)
ברקליס קפיטל
יום ראשון הגדול הגיע ובשווקים כוססים ציפורניים בהמתנה לתוצאות הבחירות ביוון. אזרחי המדינה הכושלת הולכים היום בפעם השניה לקלפי ועשויים להכריע האם המדינה תישאר בגוש האירו או תצא ובכך תגרום לזעזוע במערכת הפיננסים ביבשת. הטלטלה שתיצור יציאה של יוון עלולה להיות גם ההתחלה של הסוף עבור המטבע.

מי צפוי לנצח? בפעם האחרונה שבוצעו סקרי דעת קהל במדינה הם פורסמו ב-1 ביוני. בתאריך זה 'הדמוקרטיה החדשה' שתומכת בתוכנית החילוץ למדינה הובילה עם 22.7%, צמוד אליה עם 22% הייתה 'סיריזה' (SYRIZA), המתנגדת לצעדי צנע נוספים. השלישית, 'פאסוק', קיבלה 11.2% מקולות הבוחרים. סטיית התקן בסקר שנערך בין 1,200 אזרחים הייתה 2.8% ובעצם הצביעה על מרוץ צמוד.

על פי החוק ביוון, אין לפרסם סקרים בשבועיים האחרונים למערכת הבחירות. אולם סקרים "סודיים" שנערכים יום יום על ידי גופים שונים יוצאים מחוץ ליון. מכמה סקרים שממומנים על ידי בנקים אמריקנים עולה שמנהיג המפלגה הדמוקרטית החדשה, אנטוניס סמרס, זכה ליתרון קל בלבד בשבועיים האחרונים. בנוסף דווח על גוש קולות גדול מאוד שעדיין לא החליט.

דיווח שדלף מתוך ארגון תקשורת יווני גדול שעורך סקרים טוען שהמירוץ צמוד עד לרמת הפרש של פחות מ-1% עם יתרון לסמרס, כאשר הנתונים מתבססים על סקרים שנערכו לפני יומיים-שלושה. בשורה התחתונה, המירוץ לפרלמנט היווני צמוד מאוד עם יתרון קל למפלגה שגוש האירו מקווה לנצחונה.

האיחוד האירופי יחד עם קרן המטבע העולמית, ממשיכים לעמוד על התנאים שהציבו במארס ליוון על תוכנית החילוץ שעומדת על 130 מיליארד אירו. אי עמידה בתנאי הצנע תעצור את הזרמת הכספים ותגרור את יוון לפשיטת רגל.

סקרי דעת קהל מראים, שהעם היווני כבר עייף מתקופה של 5 שנות מיתון, העלאות מסים, קיצוץ בהוצאות ובשכר העובדים במגזר הציבורי. "הצבעתי היום בלב כבד למפלגה שתומכת בחילוץ (דמוקרטיה חדשה- י.ל), מכיוון שאני רוצה לשמור על המדינה בתוך גוש האירו יחד עם העזרה של השותפים האירופיים שלנו. אני לא חושב שהתוכניות הכושלות של מפלגת השמאל יוציאו אותנו מהבלאגן", כך אמר אזרח יווני שמנהל חנות מאפייה במדינה.

יורגוס סטתקיס, חבר פרלמנט שצפוי להתמנות לשר האוצר של המדינה במידה ומפלגת השמאל 'סיריזה' תזכה ברוב ותרכיב ממשלה, אמר כי מפלגתו מתכוונת "לעצור אחת ולתמיד" כמה מתנאי החילוץ.

התרחיש הסביר - יוון תישאר בגוש האירו

מרטין בלום, שותף בכיר בקרן הגידור Ithuba Capital: "אני לא חושב שתוצאות הבחירות יקבעו את עתיד גוש האירו, בגלל פשרות אפשריות משני הצדדים. אני מאמין שמה שקורה עם ספרד ואיטליה, יחד עם איכות התגובה בפסגת האיחוד האירופי, הוא זה שיקבע את עתידה של אירופה".

בעוד העולם ממתין לתוצאות הבחירות כלכלני ברקליס טוענים שהתרחיש הסביר ביותר הוא - הרכבת ממשלה קואליציונית בראשותה של 'הדמוקרטיה החדשה'. לאחר הקמתה, הממשלה החדשה תדון עם הטרויקה (TROIKA) בתנאי צנע חדשים, עדכון תחזיות פיסקליות חדשות ושינוי כולל של תחזיות הבנק המרכזי האירופי, כאשר הכלכלנים צופים שהשיחות יארכו כחודש.

הכלכלנים הוסיפו: "ההגיון ינצח ויביא לכך שתורכב ממשלה קואליציונית ויוון תישאר בגוש האירו לפחות בטווח הקצר".

הקלפיות נפתחו היום בשעה 08:00 וסופרים קולות עד 20:00 (שעון ישראל) כאשר תוצאות הבחירות יתפרסמו לאחר מכן. כמו שזה נראה, שתי המפלגות המובילית לא יזכו ברוב מוחץ ויצטרכו להקים קואליציה יחד עם מפלגות קטנות. התוצאות הראשונית יתפרסמו בשעה 22:30, וכשעה וחצי מאוחר יותר יתפרסם אומדן מדויק יותר של התוצאות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זאת דעתי
  שלמה היווני 17/06/2012 18:53
  הגב לתגובה זו
  0 2
  העם היווני לא מעוניין בגוש האירו.
  סגור
 • 2.
  אזרח יווני הצביע והוא תומך בחילוץ מאוד מעניין (ל"ת)
  איציק 17/06/2012 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אל תאמינו לאף אחד הכל עומד לקרוס (ל"ת)
  מיכלי 17/06/2012 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור