רון אייכל: "הסיוע לספרד רק יעיק עליה - הוא עלול להיות רק קצה הקרחון"

על הבחירות ביוון אומר הכלכלן והאסטרטג הראשי במיטב: "אם יתברר שיוון עומדת לצאת מהגוש, היא תגיע לחדלות פירעון בעוד חודשיים"
 |  (1)
(קרדיט: Getty images Israel)
"הבעיות האירופאיות נובעות מכך שמנהיגי המדינות הנמצאות בצרות לא מעוניינים לקבל החלטות קשות ואלו נסמכים על האיחוד האירופי, אשר מצידו לא מעוניין לפתור להם את הצרות", כך כותב הבוקר הכלכלן והאסטרטג הראשי במיטב בסקירתו השבועית.

בשבוע הקרוב תשומת לב המשקיעים תכוון לעבר שני מוקדים עיקריים בגוש האירו: יוון וספרד. ביוון מתקיימות היום בחירות גורליות אשר יקבעו האם הכלכלה הכושלת תקבל סיוע ממדינות גוש האירו, או תיפלט מהגוש. בספרד הפוקוס יתמקד בתשואות האג"ח.

"פער אחר פעם מתברר שכללי המשחק בניהול השקעות לא משתנה, גם אם מדינה זוכה לסיוע עתק של 100 מיליארד אירו, שהוא אפילו מעבר לקונצנזוס לגבי גובה הסיוע", כותב אייכל "בעוד שלפני שבוע נרשמו רווחי הון נאים באג"ח של ספרד ואיטליה, בשבוע האחרון המגמה התהפכה ותשואת האג"ח של ספרד טיפסה ל-6.998%".

הצרות של ספרד הובילו השבוע לחיתוך של שלוש דרגות בדירוג החוב מרמה A3 לרמה Baa3 (עם אופק דירוג שלילי) - דרגה אחת לפני שהמדינה נכנסת לדרגת . "סוכנויות הדירוג מבינים שהסיוע המוענק לספרד רק יעיק עליה והוא עלול להיות רק קצה הקרחון".

הסיוע לספרד אינו מענק אלא הלוואה שקיבלה המדינה שככל הנראה נושאת שנתית של 3%. אייכל מציין שמשמעות הדבר היא תוספת חוב של עד 100 מיליארד אירו לכלכלה שהם כ-9% מהחוב הציבורית. בשנת 2011 יחס החוב תוצר של ספרד עמד על 68.5% ויחס זה צפוי להגיע ל-85%-90% בסוף השנה.

"עבור ספרד לא מדובר בסיטואציה פשוטה", כותב אייכל. בספטמבר 2010 איבדה ספרד את הדירוג המושלם שלה (AAA) וכעת דירוג המדינה ניצב ברמה הנמוכה ביותר של קבוצת דירוג ההשקעה עם אופק שלילי.

באשר לבחירות ביוון המתקיימות היום אומר אייכל כי "לתוצאות ולמהלכי הרכבת הקואליצה תהיה חשובה בכל האמור למגמות המסחר בשבועות הקרובים, כאשר ברקע מרחף חשש מפני ההשפעה על השווקים במידה ויוון תחליט לצאת מהאיחוד".

אייכל מזכיר כי אבן דרך נוספת צפויה להגיע באוגוסט השנה. אז יצטרך האוצר היווני לשלם החזר חוב בהיקף של 4 מיליארד אירו ולמדינה אין אמצעים לעמוד בתשלום כה גבוה. "אם לקראת סוף השבוע יתברר שיוון עומדת לצאת מהגוש, די ברור שהיא תגיע לחדלות פירעון בעוד חודשיים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  היציאה בסמוך לתאריך הנל -12-11-12
  כותבי תרחישי12-11-12 17/06/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם מנסים לעבור תאריכי הבחירות של : הנשיא אובמה + הגב מרקל ! האם יצליחו ? אנו בספק ?
  סגור