הכלכלנית הראשית של פסגות משרטטת את 3 התרחישים ליוון - "ביום שאחרי"

איילת ניר משרטטת עבור גולשי Bizportal את "היום שאחרי" הבחירות הגורליות ביום א' לפי 3 תרחישים - הטוב, הרע וזה הקטסטרופלי
 |  (14)
הפרלמנט היווני (צילום: Getty images Israel)
עיני העולם יהיו נשואות ביום ראשון לבחירות הדרמטיות שתתקיימנה ביוון כאשר מיליוני אזרחים יצעדו בפעם השנייה בחודשיים האחרונים לקלפי. העם היווני יאלץ להכריע בדילמות מהותיות שלמעשה יקבעו את עתידה של המדינה באירוע שזכה לכותרת "משאל העם על גוש האירו".

לפי דיווחים מאמש קיימת תוכנית משולבת של הבנקים המרכזיים בעולם להזרמת נזילות מאסיבית במקרה שסערה פיננסית תתרחש לאחר הבחירות ביוון. מדובר בדיווח שמשפיע כבר כעת על המסחר בבורסות העולם. לכתבה המלאה

תוצאות הבחירות יכולות לקבוע אם יוון תקבל על עצמה את קיצוצי התקציב הכבדים, צעדי הצנע, על פי תנאי הסכם הסיוע או תדחה אותם כאשר האפשרות האחרונה עלולה לגרום לגירושה מגוש האירו. יציאת יוון מגוש האירו תגרור הרס מיידי של כלכלתה הרעועה אשר נמצאת במיתון זו השנה החמישית. סקרים עדכניים מצביעים כי 80% מהיוונים מבינים את המשמעויות הקשות של הפסקת הסיוע ותומכים בהישארות המדינה בגוש האירו.

התמונה הפוליטית במדינה לא ברורה וקשה לפיענוח. היות וחל איסור לקיים סקרים שבועיים לפני מועד הבחירות וגם מאחר שבסקר האחרון ההפרש בין מפלגה המובילה "הדמוקרטיה החדשה" (New Democracy) למפלגת "סיריזה" (Syriza) היה שני מושבים בלבד, קשה מאוד לדעת לאן מנשבות הרוחות.

שיטת הבחירות ביוון שונה מבמדינות אחרות. הפרלמנט היווני מכיל 300 מושבים כאשר רק 250 מהם מתחלקים לפי אחוז ההצבעה בבחירות ו-50 המושבים הנותרים מוענקים למפלגה אשר זכתה במירב הקולות בבחירות. המפלגה המנצחת מנסה להקים קואליציה אשר תזכה ברוב המושבים – 151 ומעלה. נזכיר כי בבחירות הקודמות מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" ו- PASOKהצליחו להגיע ל-149 מושבים בלבד, כלומר היה חסר להם רק שני מושבים בכדי להגיע לרוב. זכות הקמת הקואלציה עברה אז למפלגת השמאל ומשזאת כשלה, המדינה הלכה לבחירות חדשות.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית הההשקעות פסגות, ניסתה לפשט את התמונה ביוון טרם הבחירות בשיחה עם Bizportal. ניר משרטטת שלושה תרחישים אפשריים ומנסה להסביר מדוע למדינה האחראית על פחות מ-2% מהתוצר של גוש האירו משמעות כל כך גדולה.

התרחיש החיובי - הדמוקרטים מנצחים

'הדמוקרטיה החדשה' מנצחת ומרכיבה יחד עם 'פאסוק' את הקואליציה. לשם כך נדרשים שני תנאים: 'הדמוקרטיה החדשה' חייבת לעבור את 'סיריזה' במספר הקולות ויחד עם 'פאסוק' לזכות בלא פחות מ-40.4% מהקולות (101 חלקי 250).

"השוק יגיב בחיוב לתוצאה כזו", מציינת ניר. "המשמעות היא שהמצב הנוכחי נשאר, ההתחייבויות מכובדות, תנאי הצנע מאושרים והמדינה ממשיכה להיות חברה בגוש האירו. הסיכון לא נעלם, אך הוא נדחה"

התסריט השלילי - השמאל הקיצוני מנצח

החשש הגדול של השוק מתגשם ומפלגת השמאל הקיצוני, 'סיריזה', שזכתה במקום השני במאי, זוכה ברוב הקולות ומצליחה להקים קואליציה. "המפלגה הזו מציעה לבוחרים שני דברים מנוגדים: מצד אחד ישנו הרצון להישאר בגוש האירו אך קיימת גם ההתנגדות לצנע", מציינת ניר.

השוק צפוי להגיב בשלילה אך עם זאת ניר סבורה כי בשל הרצון העז של המנהיגים בעולם להשאיר את המדינה בגוש האירו יתנהל מו"מ על תנאי הצנע. הערכתה היא שבסופו של דבר תוכניות הצנע יוגמשו ויתרככו ויובילו להישארות בגוש האירו.

התסריט הקטסטרופלי – יוון שוברת את הכלים

בעצם מדובר בתסריט האחרון (הרע) אלא שהמשא ומתן על הצנע מסתיים בכישלון. בהקשר זה נזכיר את ההתבטאויות המדאיגה והחריפה של מנהיג מפלגת השמאל כי תוכניות הצנע הן "פגיעה בכבוד היווני".

בפסגות מתארים כי במקרה שבו יוון פורשת מגוש היורו, ואין הידבקות של מדינות נוספות, אזי ביוון המצב יהיה מאד קשה ויכלול חזרה לדראכמה, קריסה של המערכת הבנקאית, פיחות חד במטבע, אינפלציה גבוהה, ומשבר כלכלי קשה ביותר, אך כל עוד לא יהיה סיכון של הידבקות של מדינות נוספות, המשבר יבוא לידי ביטוי ברובו בגבולות יוון. חשוב לציין, כי ישנם כלכלנים שסבורים שבטווח הארוך תרחיש זה יטיב עם המדינה שכן פיחות חד במטבע ישפר את יכולת המדינה הכושלת להתחרות ביצואניות אחרות.

בתסריט הקסטרופלי, שזה התסריט שכל העולם מנסה כיום למנוע, יש אפקט "הדבקה". ברגע שיווצר תקדים מסוכן של מדינה שנפלטת מגוש האירו ושומטת את חובותיה - "מדינות אחרות ישאלו עצמן 'למה לי לשעבד את העתיד שלי לטובת תשלום חובות', יפרשו מגוש האירו, יכריזו על עצמן כפושטות רגל, ימחקו חובות וישאפו לייצר צמיחה", אומר ניר. תסריט זה כולל בתוכו היקף עצום של מחיקות חוב וכתוצאה מכך גם קריסה של מערכת הבנקאות האירופית, שהיא הנושה העיקרית של החובות של מדינות אירופה, ומיתון כלכלי עולמי.

לכן, על מנת למנוע מתסריט זה להתממש, היה ו- Syriza תזכה בבחירות ותצליח להקים קואליציה, יהיה על הטרויקה להגמיש את תביעותיה מיוון.

עד שכל זה יקרה, נאלץ להמתין בסבלנות לתוצאות ביום ראשון שיספקו רק אינדיקציה ראשונית לעתיד לבוא. אי הוודאות ביוון כבר מכבידה על השווקים הפיננסיים בעולם במשך חודשים, אך ההתפתחות ביום א' יכולה לעזור ולקבוע האם המשבר הפיננסי אשר הטריד את אירופה במשך יותר משנתיים נמצא תחת שליטה או עומד בפני תפנית לכיוון גרוע עוד יותר.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  בינתיים זה התסריט הראשון (ל"ת)
  פסגותי 17/06/2012 22:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  הכתבה מאוד מפשטת את העיניינים
  משה ש 17/06/2012 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לדעתי השמאל יקח - ירידוות מחר ואז התנאים יתגמשו לקראתם.
  סגור
 • 10.
  כרגיל מחר ת"א יורדת בניגוד לכל התחזיות אני מהמר מחר
  כלכלן 16/06/2012 15:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  על ירידות חדות כולם יצפו לעליות ות"א תרד בסוף אנחנו תמיד הפוך מכל העולם
  סגור
 • 9.
  כלכלנים עאלק מומחים ?????????????
  מתרחק.!!!!!!!!!! 16/06/2012 14:10
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כל ההודעות והפרשניות זה בלוף גדול אף אחד לא יודע כלום. היחידים שיודעים את האמת הם שחקני המעוף , השוק מתנהל לפי הפוזיציות של שחקני המעוף הכל בנוי רק לטובתם .בדרך כלל שחקני המעוף הם שנותנים את הפרשנות אחרי יום המסחר.עוד לא קרה אף פעם שיגידו מחר השוק ירד או יעלה בגלל .ושלא יעבדו עליכם שימרו על הכסף שלכם.דוגמה למחר אם הציבור יקנה פוטים במבצע השוק ימשיך לעלות ואם הציבור לא יקנה פוטים השוק יחזור לעלות .המסכנה שחקני המעוף הם ששולטים בשוק .יאללה שיהיה לכם שבוע טוב בלי הפסדים .אני מכיר אחד כל פעם שהוא קונה מניות תמיד חיפס את הקרן ואני בטוח שגם אתם מחפסים את הקרן.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  סגור
 • צודק במאה אחוז
  אנונימי 16/06/2012 21:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לשחקני המעוף תמיד יהיו תירוצים לכאן או לכאן על פי האינטרסים שלהם להפקת רווחים כי הגיון אין אף פעם באחד העם גם עם 80 אחוז יוונים יבחרו בדמוקרטיה לשחקני המעוף יהיו תוכניות אחרות.... בהצלחה!
  סגור
 • 8.
  יוון לא תיפרוש
  פולימר קלמן 16/06/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הבורסה תעלה בגדול.
  סגור
 • 7.
  כולם מבינים
  יויו 15/06/2012 14:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היה עדיף לכלכלנים "המבינים" שיחכו ליום שאחרי ויסבירו אז למה זה קרה.
  סגור
 • 6.
  רקפת, קחי עוד הסתברות
  מנשה 15/06/2012 14:09
  הגב לתגובה זו
  9 4
  ספרד איטליה פורטוגל אירלנד מודיעים על פשיטת רגל ומתנערים מכל החובות של החברה מהגוש. אם יוון הצליחה למה שהם לא ילכו בדרכה. ראש נקי ללא חובות וללא מחויביות. מי שבאמת עשתה בשכל זאת בריטניה של ויתרה על המטבע שלה. רק טמבל נכנס לשוק מסוכן כמו זה.
  סגור
 • 5.
  או שה-$ או שה- € יושפעו (ל"ת)
  יעקב 15/06/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  ומה עם היום שלפני
  הנביא 15/06/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כבר בארץ שלנו התכוננו לתרחיש של יוון הרבה לפני. מסתבר שאנחנו יורדים יותר מבורסת אתונה.
  סגור
 • 3.
  ועל כך נאמר
  אנונימי 15/06/2012 12:43
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הנבואה ניתנה לשוטים. ואצלנו לא חסר
  סגור
 • בדיעבד היא צדקה
  אורן 10/07/2012 22:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה יש לך לומר על זה ? ובכלל, למה תמיד לרדת על אנשים, התפקיד שלה הוא לשרטט תרחישים כדי לאמוד סיכונים. מי שמנהל כסף חייב לאמוד סיכונים. כל הכבוד על הניתוח המעמיק.
  סגור
 • 2.
  סיריזה ינצחו וישפרו ליוון את התנאים (ל"ת)
  מרקל תיאלץ להתגמש 15/06/2012 12:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  יוון
  יוספ 15/06/2012 12:33
  הגב לתגובה זו
  8 6
  מחרתיים הבורסה בארץ טסה למעלה
  סגור