"מתגבר הסיכוי לצעדים משמעותיים בטווח הקצר מצד הרשויות באירופה"

אלכס זבז'ינסקי מדש מעריך כי גובר הלחץ באירופה לפעול למעורבות גדולה של ה-ECB, להתקדם לאיחוד הפיסקאלי ולטפל באופן מערכתי בבנקים
 |  (1)
וול סטריט (קרדיט: Getty images)
השלב הנוכחי של המשבר באירופה, לעומת סוף שנת 2011, מתמקד בספרד ובאיטליה, ומתפשט למדינות האחרות ולמסחר הבין הבנקאי במידה פחותה יותר. "בהתאם לכך, אם יינתנו פתרונות נכונים, שיקום מצבם של השווקים עשוי להיות מהיר יחסית", כותב היום אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בדש בית השקעות.

"לאור ההתדרדרות במצב, גובר הלחץ באירופה לפעול למעורבות גדולה של ה- ECB, להתקדם לאיחוד הפיסקאלי ולטפל באופן מערכתי בבנקים. אנו מעריכים שמתגבר הסיכוי לצעדים משמעותיים בטווח הקצר מצד הרשויות באירופה", כותבים עוד בדש.

ההערכת הכלכלנים היא כי המדיניות תהיה הרבה יותר אגרסיבית: "הרעה בנתוני התעסוקה בארה"ב מעלה את הסיכוי ל-QE, אך ברמות התשואות הנוכחיות תועלתה של רכישת האג"ח הממשלתיות מוטלת בספק. יתכן שה-FED יפעל להרחיב את מגוון המכשירים שהוא רוכש".

בגזרה הישראלית, בדש מדגישים כי שוק הריביות הבין בנקאיות בישראל מגלם כבר את הורדת הריבית ל-2% ומורידים את תחזית האינפלציה לחודש יוני ל-0.1% ול-12 חודשים ל-2%.

הריבית תרד ל-1.5%?

"ירידת התשואות החדה בעולם משקפת חשש גובר ליציבותו של גוש היורו. תרחיש זה אם יתממש צפוי להוביל לתגובה אגרסיבית מצד בנקים מרכזיים בעולם, כאשר , בהנהגתו של פישר, מתייצב בדרך כלל במקרים אלו כסמן ימני", כתב רפי גוזלן, כלכלן ראשי באי.בי.אי.

מהי משמעות הדבר? "במקרה של החרפה במשבר האירופאי התגובה לא תהיה רגילה כלומר תכלול לדעתנו הפחתה מצטברת בריבית של 100 נ"ב לפחות. במסגרת ההתבטאויות הלא רשמיות האחרונות מצד בנק ישראל נטען כי הבנק ערוך גם לתרחיש של הרחבה כמותית. נזכיר כי לפני מהלך שכזה הבנק ימצה קודם כל את כלי הריבית, וזהו אינו מהלך שיסתכם בהפחתה מינורית של 25-50 נ"ב", כותבים באי.בי.אי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אור הקצה המנהרה
  הצופה 04/06/2012 11:21
  הגב לתגובה זו
  5 2
  ארופה תחלץ מהמשבר..פשוט אין להם ברירה אחרת כי האלטרנטיבה יותר גרועה......האינטרס הוא עולמי..לא רק של ארופה..תבינו..ארופה זה לא אפריקה...בדיוק שת"א זה לא שדרות או אשקלון....שם הפגיעה יכולה להיות שיגרה..בת"א זה מלחמת עולם.. וראו מה קורה עם המסתננים..מי היה שומע עליהם אם הם היו בית שאן?..זו האמת המרה...
  סגור