סקר: רוב האירופים, מהם 71% מהיוונים, לא רוצים לעזוב את האירו

הסקר כיסה 8 מדינות בהן חיים 75% מתוך 500 מיליון תושבי האיחוד האירופי, ההערכה הכי גבוהה: לגרמניה ולקנצלרי מרקל
 | 
(צילום: Getty images Israel)
יותר משנתיים מאז פרץ משבר החובות בגוש האירו, אזרחים ב-5 מתוך 8 מדינות גוש האירו שהשתתפו בסקר, כולל אזרחי יוון, אומרים כי המעבר לאירו לא היה טוב מבחינתם, אך למרות זאת הם אינם רוצים לחזור למטבעות הישנים שלהם, כך עולה מסקר שתוצאותיו פורסמו היום ב"ניו יורק טיימס".

יוון, המדינה בעלת הסיכון הגבוה ביותר לעזוב את האירו, מציגה את האמביבלנטיות בצורה החריפה ביותר, מאחר ובמסגרת הסקר שיעור האזרחים היוונים שרוצה להמשיך לקנות ולמכור באמצעות האירו היה הגבוה ביותר, כ-71%, מה שעשוי להעיד גם על התוצאות שיהיו לסבב הבחירות השני שיתקיים ביוון ב-17 ביוני, כאשר מרבית האזרחים מעוניינים לקשור את גורלם במטבע המאוחד למדינות היבשת.

למעשה, למרות הטלטלה הפיננסית שעוברת כעת על אירופה, מרבית האזרחים מבין 5 מדינות הגוש שנבדקו בסקר העדיפו לשמור על האירו כמטבע היחיד. התוצאות נעו בין רוב של 52% באיטליה ל-71% ביוון. את הסקר ערך מרכז המחקר PEW מוושינגטון המתמחה בפרויקטים הבוחנים העדפות גלובליות. עורך הסקר כתב "הם הבינו שעזיבת האירו תהיה צלילה חזרה למקום חשוך".

הסקר כיסה 8 מדינות בהן חיים 75% מתוך 500 מיליון תושבי האיחוד האירופי, ביניהן, גרמניה, איטליה, צרפת, ספרד וספרד שלוקחות חלק בגוש האירו וגם אזרחי בריטניה, פולין והרפובליקה הצ'כית שלא שייכים לגוש האירו. הסקר נערך בין ה-16 ל-17 באפריל והשתתפו בו כאלף איש מכל מדינה, כאשר מרווח הטעות בסקר עמד על 3%-4%.

עוד עולה מן הסקר כי גרמניה היא המדינה המוערכת ביותר על ידי הנשאלים, וכי מנהיגת גרמניה, הקנצלרית אנגלה מרקל היא המנהיגה שזכתה להערכה הגדולה ביותר. המדינה הכי פחות מוערכת היתה יוון.

יחס דעת הקהל לגבי תמיכה בחילוץ של מדינות שנקלעו למשבר השתנה. 49% מהגרמנים תמכו בהענקת תמיכה, עלייה לעומת 42% שחשבו כך לפני שנתיים. בצרפת, בה גברו החששות ביחס למצב הכלכלי במדינה, התמיכה בתוכניות חילוץ דוקא ירדו ל-44% לעומת תמיכה של 53% שנרשמה שם באביב 2010.

"יש קשר ישיר בין התפיסה ביחס למצב הכלכלה לבין התפיסה ביחס לאינטגרציה האיזורית. כרגע, כאשר האנשים נמצאים בעיצומו של המשבר ומאוכזבים מאוד מהירידה בפעילות הכלכלית, נראה כי זה משפיע על הנכונות שלהם לעזור האחד לשני, דבר שיש לו השלכות", כתב עורך הסקר.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה