עלויות החוב והאשראי בספרד מגיעות ל'רמות המסוכנות'; רה"מ לא רוצה עזרה

"יש חששות גדולים המרחפים מעל גוש האירו, שעושות את הפרמייה על הסיכון במדינות מסוימות גבוהה מאוד. לכן, יהיה זה רעיון טוב להעביר מסר חד משמעי - אין דרך חזרה ממטבע האירו " אמר ראחוי
 |  (2)
ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי
עלויות החוב של אגרות ספרדיות ל-10 שנים הגיעו קרוב לרמה הקריטית 'המסוכנת' של 7%, בזמן שמניותיו של הבנק המדובר ביותר לאחרונה, בנקייה, הגיעו היום לשפל. הצניחה החדה הגיעה לאחר שבממשלה הציעו לגייס חוב חיצוני על מנת להזרים כסף לבנק.

ראש הממשלה הספרדי, מריאנו ראחוי, תלה את האשמה בעלויות החוב והאשראי הגבוהות - המרווח בין העלויות שספרד משלמת לבין העלויות שגרמניה משלמת הגיע היום (ב') לרמה הגבוהה ביותר מאז הקמת גוש האירו.

נזכיר כי אירלנד ופורטוגל הקפיאו (בעל כורחם) את שווקי הון שלהם, והוכרחו לקבל חילוץ בינלאומי כמעט מיד אחרי שעלויות החוב שלהם הגיעו לרמת 7%.

מקורות בממשלה מסרו לסוכנות רויטרס כי ספרד כנראה תממן את הזרמת הנזילות לבנקייה באמצעות גיוס חוב חיצוני תמורת קבלת מניות בבנק. שיטה זו עתידה לשמש את המדינה בחילוץ בנקים ומוסדות נוספים במדינה. שיטה זו עלולה להגדיל שיעור החוב ביחס לתוצר מעל הרף של 79.8% שנקבע לשנה זו.

"יש חששות גדולים המרחפים מעל גוש האירו, שעושות את הפרמייה על הסיכון במדינות מסוימות גבוהה מאוד. לכן, יהיה זה רעיון טוב להעביר מסר חד משמעי כי אין דרך חזרה ממטבע האירו", כך אמר היום ראחוי במסיבת עיתונאים. ראש הממשלה הוסיף גם כי "לא יהיה שום חילוץ זר עבור מערכת הבנקאות הספרדית".

האמונה של המשקיעים הולכת וגוברת, על פי פרשני CNBC, כי בנקים חלשים, אשר קיבלו 'הלם כלכלי' לפני 4 שנים בעת התפוצצות משבר הנדל"ן החמור בספרד, יחד עם חובות הולכים ותופחים של מחוזות ואזורים שלמים בספרד, עלולים 'להכריח' את המדינה לקבל סיוע חיצוני בינלאומי, כזה שהאיחוד האירופי בקושי יכול להרשות לעצמו.

גם כלכלני בנק נומורה אוחזים בדעה דומה: "בהתחשב באי-הוודאויות הכלכליות והפוליטיות עמם מתמודד גוש האירו, אנחנו יכולים לראות לחץ נוסף על ספרד לשקול להשתמש בכספים 'חיצוניים' עבור בניית מחדש של ההון הבנקאי".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כמו ב"פירמידה" האחרונים אוכלים אותה, הדור הזה ישלם את (ל"ת)
  רמת החיים של הקודמים 29/05/2012 02:24
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  לפני שהכל יקרוס בישראל צריך לחליף את ביבי על הרס זוגות
  שטיינץ ישראל בדרך? 28/05/2012 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  צעירים שבנה ע"י עליות צחירי דיור מלכאותיים
  סגור