"הקרב הגדול הבא יהיה שמירה של הכלכלה הגדולה בגוש האירו"

אזרחיה גרמניה מביטים למציאות בעיניים. 60% מהאזרחים רוצים את יוון מחוץ לאיחוד ולא מוכנים להנפקת Eurobonds. "זוהי אשליה"
 |  (1)
(צילום: Getty images Israel)
ההכנות ליציאתה של יוון מהאיחוד האירופי מגיעות בימים אלו לנקודה קריטית והפכו להיות הנושא החם שנידון כעת בכל ממשלה אירופית. בזמן שכולם מבקשים מיוון להישאר באיחוד, עולה החשש כי דווקא הכלכלה הגדולה ביותר תספק את הבעיה הבאה בגוש האירו.

בטור שכתב וולף ריכטר, יזם בעל 20 שנות ניסיון בפיננסים, לאתר ביזנסאינסיידר, אומר ריכטר שעלול לבוא יום ולגרמנים תגמר הסבלנות. במידה וגרמניה 'תסבול' חילוץ של ספרד או חלק ממנה, השלב הבא יהיה איטליה. בניגוד ליוון וספרד, מדינת המגף הינה גדולה מידי לחילוץ מה שיהפוך את גוש האירו ככל הנראה להיסטוריה, אלא אם כן, הבנק המרכזי באירופה (ECB) יחליט כנגד כל מגבלות האמנה והכללים של גרמניה לחלץ את המדינה ללא שום נקיפות מצפון.

העם הגרמני מאותת לקצלרית, אנגלה מרקל, בסקרים שנערכו לאחרונה כי הוא מודאג מיוון. כ-60% מהגרמנים אינם רוצים בהישארותה של יוון באיחוד האירופי, עלייה של 50% מהסקר האחרון. לעומתם 31% עדיין רצו את יוון חברים באיחוד ירידה של 10% מהסקר הקודם.

למרבה הפלא, מהנתונים עולה שהקרב באיחוד האירופי יהיה כדי להשאיר את גרמניה בגוש האירו. 50% ממשתפי הסקר רואים יותר חסרונות לעומת תועלות מהישארותם באיחוד. "נראה כי, כל עוד הגרמנים מתעוררים לכותרות 'היוונים משלמים פחות מיסים' המספרים יהיו יותר גדולים בשאלה על יציאתה של גרמניה מהאיחוד ".

ריכטר מוסיף בבוטות כי "אזרחי גרמניה מבינים כיום כמה חתרנית וערמומית התוכנית של ה'איגרות החובות הכלל אירופית' (Eurobonds)", דבר שהנשיא הצרפתי החדש, פרנסואה הולנד, דגל בה עוד בימי מועמדותו. הנפקת האג"ח מסוג זה יהפוך כל אדם ביבשת לבעל חוב וכנראה שגרמניה תישא בכל הנטל.

ג'נס ויידמן, נשיא הבונדסבנק (הבנק המרכזי הגרמני), משמיץ בכל הזדמנות שהייתה לו לאחרונה את הרעיון של הנפקת האג"ח. "האמונה כי Eurobonds יכול לפתור את המשבר הנוכחי הינה בגדר אשליה". ויידמן מדגים את הקצנת ההתבטאויות של בכירים גרמנים בימים האחרונים וריכטר טוען כי הקרב הגדול הבא יהיה לשמור על הכלכלה הגדולה בגוש האירו.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שינוי האמנה או פירוק הגוש יסיימו את המשבר
  בנקאי בכיר 28/05/2012 18:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לגוש האירו יש שתי אפשרויות האחת שינוי האמנה כך שהבנק המרכזי יהיה מחוייב להשוואת תשואות האג"ח של המדינות שמשמעותה הבנק המרכזי אחראי לפרעון חובות המדינות . והשניה פירוק הגוש . איחוד מוניטארי חלקי הקיים היום לא יכל להמשיך ולהתקיים .
  סגור