ה-ECB הזרים לבנקים ביוון סיוע חירום בסך 100 מיליארד אירו

ה'פיננשל טיימס' פירסם אתמול כי ה-ECB אישר באופן חשאי כי נעשה שימוש באמצעי ה-ELA שנועד לספק נזילות בעת חירום
 | 
דווח לא רשמי:
למרות שעד כה לא דווח על כך באופן רשמי, ה'פיננשל טיימס' פירסם אתמול (ב') כי אל מערכת הבנקאות היוונית הוזרמו על ידי הבנק המרכזי של מדינות אירופה, על פי הערכות, כ-100 מיליארד אירו. זאת, במסגרת הזרמת נזילות לעת חרום, כך אישר באופן חשאי הבנק האירופי המרכזי. התנאים להזרמה לא נחשפו.

צעד זה הינו צעד נוסף המוכיח את אמיתות כוונתם של מנהיגי הגוש להשאיר את יוון לצידם, כפי שהצהירו במפגש הפיסגה של מניגי ה-G8 שהתקיים בסוף השבוע האחרון. לכולם ברור כי אם יוון תעזוב את גוש האירו, התוצאה המיידית עלולה להיות הפסקה מיידית של הזרמת הון נזיל על ידי ה-ECB.

שימוש נרחב ב-ELA, Emergenct liquidity assistance, או הזרמת חירום של נזילות על מנת לעזור לבנקים בכלכלה החלשה ביותר בגוש היתה אחת האמצעים הפחות מסוקרים במשבר האירופי. אמצעי זה מסופק באופן נפרד מהזרמות הנזילות הנורמליות ונועד במקום להוות פיתרון זמני שמצוי בידי הרשויות הלאומיות לשימוש בזמן בו המערכת הבנקאית מצויה בבעיה. אמצעי זה סיפק קרש הצלה גם בעת המשבר במערכת הבנקאות של אירלנד וכעת השימוש ב-ELA ביוון הוא נרחב עוד יותר. אמצעי זה נותן ל-ECB, השולט בו באופן אולטימטיבי ולא מחוייב לדווח לגבי מידת השימוש בו, כוח משמעותי הגוזר את גורלה של המדינה המצויה במצוקה.

על פי דוח השימושים שפירסם ה-ECB באיחור קל, ב-24 באפריל, נחשף כי חל גידול לא צפוי בהיקף של 121 מיליארד אירו במסגרת הסעיף התמים לכאורה, “other claims on euro area credit institutions”, סעיף במסגרתו רושם ה-ECB את כל השימושים שנעשים ב-ELA.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה