פישר: אם מדינות יצאו מגוש האירו אנחנו לא יודעים מה יקרה

בדיון בוועדת הכספים אמר נגיד בנק ישראל, כי "אם אירופה תמשיך במיתון קל נוכל להתמודד עם זה. זה לא טוב לנו, אבל לא סוף העולם"
 |  (1)
סטנלי פישר (צילום: אורי פורת)
נגיד , הפרופ' סטנלי פישר, אמר היום (ד') לוועדת הכספים בכנסת כי הוא לא חושב שהעולם הולך להתמודד עם התפרקות גוש האירו אבל לא פוסל את האפשרות ולכן רוצה שבנק ישראל יהיה מוכן לכך.

"אם אירופה תמשיך במיתון קל נוכל להתמודד עם זה. זה לא טוב לנו, אבל לא סוף העולם. אבל אם יהיה משבר פיננסי ומדינות יתחילו לצאת מגוש האירו, אנו לא יכולים לדעת מה יקרה. נצטרך להגיד שאנו צריכים להתכונן לכך. אני לא חושב שזו האפשרות הכי סבירה, אבל היא בהחלט קיימת".

בהתייחסות לשנה שחלפה ולהתמודדות עם המשבר באירופה אמר הנגיד, כי "2011 היתה טובה למשק הישראלי, אבל לא מצוינת. מה שקרה למשק במאקרו הוא מה שקרה למדינות הגדולות באירופה ובארה"ב. הצמיחה במשק העולמי בהשוואה לשנים הקודמות הייתה נמוכה".

"קשה להבין מה קרה למשק הישראלי ב-2011, כי הצמיחה היתה גבוהה מאוד - 4.8% בדומה לשנים הטובות - 2004 עד אמצע 2008". עם זאת הוא הוסיף, ואמר שמדובר "בשנה של ירידה בשיעור הצמיחה במשך השנה, ועד סוף השנה הגענו להערכה שהצמיחה ב-2012 תהיה בשיעור של 3.1%".

בוועדת הכספים התייחס פישר גם לנושא רווחי העתק שרשמו הבנקים אשתקד ולריביות אותן הם גובים מהציבור. הנגיד המשיך לגונן על הבנקים והסביר כי יציבות המערכת עלולה להיפגע במידה ויוטלו מגבלות קשות על הבנקים.

"התשואות של הבנקים אכן היו גבוהות", אמר פישר אך הזכיר, כי מחנק האשראי שהורגש במשק לפני כחודשיים נבע מהבקשה מהבנקים להעלות את יחס הלימות ההון עקב דרישות שהגיעו מחו"ל. "איך הם יכולים לעשות את זה? או שלוקחים מהרווחים או שמגייסים. המניות שלהם היו נמוכות ולכן הגיוס היה קשה", ציין הנגיד והוסיף כי צריך להגיע לאיזון בין הצורך לתת הלוואות לבין הרווחים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא יקרה כלום
  תפסיד להפחיד 02/05/2012 10:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משקפופר רוצה להצדיק משכורתו.....
  סגור