(הקאטלונים כבר יודעים) כל הדרכים, וגם הרכבות המהירות - עוברות דרך מדריד

ראש הממשלה, ראחוי, החודש: "ספרד לא תחולץ. האזעקה היא בלתי מוצדקת...זה לא אפשרי להציל את ספרד. אין כוונה להציל את ספרד, ואנחנו לא צריכים שיצילו אותנו", אתם חייבים להתכונן מנטלית...
 |  (3)
ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי
האם ספרד היא הבאה בתור להיות תחת אור הזרקורים של וועידות האיחוד האירופי בבריסל? לא אם להאמין להבטחות שיוצאות מפי הבכירים הספרדים לאחרונה.

רה"מ הספרדי, מאריאנו ראחוי, אמר בכינוס של מפלגתו במדריד: "[המשקיעים] מלווים לך אם הם בטוחים שאתה תחזיר להם...יש מדינות הקרובות אלינו שלא יכולות להחזיר ללוויהם, והם במצב שכולם כבר מכירים. זה לא המקרה בספרד".

שר האוצר הספרדי, לואיס דה גווינדוס, הגיב על האפשרות לחילוץ הבנקים הספרדים: "הממשלה לא תיצור כלום, לא בנק טוב ולא בנק רע, ולא תהיה זמינה אפילו קרן אחת של כספי ציבור שתופנה למטרה זו".

הנה באים ה'טאפסים' כמתאבנים לבוקר ספרדי:

הכלכלה הספרדית החולה עומדת בפני "משבר בסדרי גודל עצומים", שר בממשלה אמר ביום ו', כאשר הפרסומים על הורדת דירוג של סוכנות S&P (שניה במספר השנה), הגיעו למשקיעים.

שיעור האבטלה בספרד זינק לרמה של 24% ברבעון הראשון השנה, הרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת שנות ה-90, ואחד משיעורי האבטלה החמורים בעולם. המכירות הקמעונאיות בספרד יורדות זה 21 חודשים ברציפות.

עם פרסום נתוני האבטלה הספרדית, היו כלכלנים שהשוו את המספרים לנתוני האבטלה בזמן המיתון הגדול בארה"ב בשנות ה-30. כשארה"ב נכנסה למשבר הכלכלי הגדול (תחילת-אמצע שנות ה-30), שיעור האבטלה המירבי במדינה עמד על 22%. כעת, שיעור האבטלה בספרד, כאמור, הוא 24.4%.

עם נתונים כאלה, כלכלנים לא מבינים: "איך אפילו עם הורדת הדירוג לרמה של BBB+, בהתחשב בשיעורי האבטלה, קשה לראות איך עדיין אגרות החוב הממשלתיות יכולות להיות מסווגות ב'דרגת השקעה'", כתבו באתר האינטרנט הכלכלי, SoberLook.com.

ג'ושוע בראון, איש התקשורת וכתב מגזין פורבס, כתב למגזין:

אתה לא חייב להתעניין בספרד, בגלל שספרד כבר מעוניינת בך. המדינה נמצאת על המסלול הבטוח להמשיך ולשלוח לעברך כותרות וחדשות מדאיגות לאורך כל הקיץ הקרוב, בין אם אתה מעוניין בכך ובין אם לא. והנה השתלשלות הדברים כמו שאני רואה אותה, למקרה שלא שמת לב.

1. קודם כל משהו משוגע קרה שם - הפגנות, מחאות, שביתות ושינויים בממשלה, לא משנה מה. 52% מהנוער הספרדי לא מצליחים למצוא עבודה, הדבר המפתיע היחידי הוא איך הם לא 'קרעו' את המדינה עד עכשיו.

2. אז גרמניה וצרפת ערכו הצגה גדולה על איך הם לא הולכים להציל/לחלץ את גרמניה או 'שקר כלשהו' כזה או אחר.

3. אחרי זה, סוכנויות הדירוג הורידו את דירוגי האשראי של המדינה מעבר לנקודה שהן מביאות תועלת כאשר שוק ה-CDS מחוץ לספרד 'התפוצץ', תשואות האג"ח זינקו, ולשווקי המניות האירופים חדרו מים לסיפון. שווקי המניות בארה"ב התחילו להיאבק בדולר העולה, תשואות האג"ח האמריקנית מתחילות לדפוק גם הן על הדלתות.

4. כולם משתגעים, ואז קרן המטבע העולמית (IMF) מתחילה לשחרר הצהרות, ומשחק הכותרות והחדשות על סיכון השוק, וכלכלה מונעת סיכון, סיכון עולה, סיכון יורד וכל משחקי הסיכון למשך כמה שבועות.

4.א. אל תתרגשו מהסרקסטיות שלי (כותב בראון), אני מתכוון להריץ בדיחות רבות על המצב הספרדי לאורך התקופה שהיא תהיה בכותרות.

5. חילוץ. שווקי המניות בארה"ב ישתוללו, האפסייד יהיה גדול כאשר אנשים יתעשתו ויבינו כי המצב בארה"ב לא רע כל כך, והמניות הן ה'משחק' היחיד בעיר בסופו של דבר.

האם כל זה הולך לקרות בוודאות? בראון לא יודע לבטח, אבל הוא מתכונן לזה נפשית.

אז הנה מה שאנחנו כבר יודעים בטוח, הוול סטריט ג'ורנל טוענים כי המשבר בשוק העבודה הספרדי מחריף:

שוק העבודה הספרדי ספג מכה אנושה עקב התמוטטות בועת דיור שארכה כעשור, והכלכלה ספגה מכה נוספת כשהתקציבים הציבוריים קוצצו בעשרות מיליארדים של אירו. בנוסף, חוקי עבודה נוקשים, הפכו את פיטורי העובדים לקלים יותר (מאשר להתאים את המשכורות או את תנאי העבודה שלהם). שיעור האבטלה בספרד יותר מהוכפל מאשר הממוצע של גוש האירו, שעומד על 10.7% מובטלים, זה מסתכם בכ-5.6 מיליון ספרדים מחוסרי עבודה.

ממשלתו החדשה של ראחוי נלחמת על מנת לבצע 'שיפוץ מחדש' (אוברהאול) לכלכלה הרביעית בגודלה בגוש האירו, מאז שהיא קיבלה את כוחה בדצמבר. הממשלה העבירה קיצוצי תקציב דרקוניים, רפורמה בשוק העבודה ותוכנית לניקוי הבנקים ה'נאבקים' בחצר האחורית שלה.

מבחינת ציפיות לעתיד ואיך הסיפור יגמר, קשה לדעת, אך כמו שכבר נכתב - צריך להתכונן מנטלית לאירועים שיגיעו אלינו מהאזור הקנרי. הדו"חות הספרדיים חוזים כי החוב הממשלתי של ספרד יגיע לשיא של 82.3% מהתוצר הלאומי הגולמי בשנת 2013, לפני שהוא ירד לרמה של 81.5% בשנת 2014.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הם גמורים!!
  פרננדו 28/04/2012 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעשית הם פשטו רגל, ובקרוב גם לא תהיה ברירה ויפשטו גם יד. למה מחכים? אולי סן קריסטובל הקדוש יציל אותם? ויוה אספניה? ואתם ,ציבור מטומטם, אתם כבר מכרתם?
  סגור
 • כלכלה גרועה
  ינאי 28/04/2012 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לעשות, ספרד זה כמו הכדורגל בארץ. ספינה שוקעת
  סגור
 • כלכלה חרא
  yannai 28/04/2012 21:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לעשות, ספרד זה כמו הכדורגל בישראל. ספינה שוקעת
  סגור