צופה צמיחה עולמית של 3.5% בשנה הקרובה, איטליה תתכווץ 1.9%

לאור השיפורים בכלכלת ארה"ב והתנאים העיסקיים באירופה, עדכנה הקרן את תחזית הצמיחה ומדגישה - "השיפורים מאוד שבריריים"
 |  (1)
גלובוס (צילום: Getty images Israel)
הקרו המוניטרית הבינלאומית הרימה את תחזית הצמיחה העולמית שלה, ברקע להתחזקות בארה"ב אך מציינת כי השיפורים האחרונים עדיין "מאוד שבריריים".

הכלכלה העולמית צפוי לצמוח בשיעור שנתי של 3.5% בשנה הנוכחית ו-4.1% ב-2013. בכך, התחזית הועלתה על ידי ה-IMF לעומת התחזית מחודש ינואר, אשר עמדה על 3.3% ב-2012 ו-2.4% ב-2013.

התחזית הזו משקפת את גישת ה-IMF לגוש האירו, אשר עומדת בפני סיכונים היחלשות בתנאים הכלכליים והקושי של כימות הסיכון הפוטנציאלי לחדולת פירעונה של מי ממדינות האזור. לדעת הקרן אותם סיכונים נחלשו מאז השנה שעברה ובכך שיפרו את הצמיחה באירופה לרמה של 0.3%- לעומת 0.5%- בתחזית הקודמת.

"שיפור בפעילות העסקית בארה"ב במהלך החצי השני של 2011 ומדיניות טובה ביותר בגוש האירו כתגובה למשבר החובות הורידו את הסיכון מפני האטה גלובלית חדה", נכתב בסקירת ה-IMF.

גם אסיה קיבלה התייחסות בעדכון האחרון, כאשר לדעת כלכלני הקרן סין תגביר את קצב הצמיחה שלה, העומד כרגע על 8.1%, לרמה של 8.2% ויפן תציג קצב צמיחה של 2%.

בטווח הקצר מציינים ב-IMF כי "אי ודאות פוליטית עלולה לגרור זינוק במחירי הנפט" כאשר עלייה של 50% במחיר הנוזל השחור תגרום לירידה של 1.25% בתמ"ג העולמי.

לגבי שתי המדינות הבעיתיות של אירופה ,ספרד ואיטליה, כלכלני הקרן מעריכים כי שתיהן יציגו התכווצות בתמ"ג עם צמיחה שלילית של 1.8% ו-1.9% בהתאמה.

"הסיכון למשבר נוסף עדיין קיים ועשוי להשפיע על הצמיחתן של הכלכלות המפותחות והמתפותחות" מדגיש כלכלן ה-IMF, אוליבר בלנצ'ארד. "למרות היחלשות במשבר האירופי, רוב המדינות המופתחות עומדות בפני עצירה מבחינת הצמיחה", הוא הוסיף.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אז מה, חוזרים לירידות? (ל"ת)
  כלכלן 17/04/2012 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור