מדדי היבשת נעלו בגבוה יומי למרות נתוני מאקרו מאכזבים

מדד הדאקס טיפס 1.6% לאחר שרשם נפילה מהירה במסחר.הפעילות היצרנית בגרמניה עברה לראשונה השנה למצב של התכווצות. הפעילות בספרד התכווצה במארס זה החודש ה-11 ברצף.
 |  (2)
(צילום: Getty images Israel)
הפעילות היצרנית באירופה מתכווצת, ולראשונה השנה - גם בגרמניה: הירידה בפעילות היצרנית ב-17 מדינות הגוש האירופי החריפה בחודש מארס, כך עולה מנתוני מרקיט שפירסמה את מדד מנהלי הרכש (PMI) לגוש האירו, שנפל ל-47.7 נקודות, כפי שהוערך באומדן הראשוני.

הירידה במדד היא לרמתו הנמוכה ביותר מזה 3 חודשים לאחר שבפברואר עמד המדד על 49 נקודות. נזכיר כי ירידה מתחת לרמה של 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות היצרנית.

נראה כי צעדי הצנע שנוקטות המדינות בגוש, במיוחד במדינות הפריפריה לכביד על הפעילות היצרנית בגוש, על אף הצעדים שנקט ה-ECB לעידוד הצמיחה ובהם הורדת הריבית לשפל של 1% והזרמת כטריליון אירו לשוק באמצעות הבנקים.

עם פירסום הנתונים נחלשו העליות שאיפיינו את תחילת המסחר בבורסות אירופה כאשר מדד הדאקס מחק תוך דקות כ-1.5% לאחר שדווח כי הפעילות הייצרנית בגרמניה התכווצה לראשונה השנה.

עם זאת התנועה המהירה גם חזרה כבומרנג והמדדים ביבשת נעלו בגבוה יומי ומרשים. מדד הדאקס זינק 1.58%, הפוטסי עלה 1.85% והקאק הצרפתי הוסיף 1.14%.

אחד הסעיפים החשובות במדד הוא סעיף ההזמנות החדשות אשר התכווץ בקצב מהיר יותר מקצב הירידה שנרשם בהזמנות החדשות בפברואר. בגוש האירו נרשמה נפילה בסעיף זה לרמה של 45.4 נקודות לעומת 47.3 נקודת בפברואר.

לראשונה השנה נפל מדד מנהלי הרכש בגרמניה מתחת ל-50 נקודות לרמה המצביעה על התכווצות בפעילות הכלכלית. בצרפת התכווצה הפעילות הייצרנית בשיעור החד ביותר מאז יוני 2009. בספרד נרשמה התכווצות בפעילות היצרנית כבר 11 חודשים ברציפות ובאיטליה מדובר על חודש תשיעי של התכווצות בפעילות הייצרנית.

הרמה הנמוכה ביותר של סעיף ההזמנות במדד ה-PMI נרשמה ביוון, 41.3 נקודות, עם כי מדובר בשיפור לעומת חודש פברואר אז עמד המדד הזה ביוון על 37.7 נקודות בלבד.

מי שהפתיעה לטובה היא בריטניה, שפירסמה בנפרד כי מדד ה-PMI בה עלה במפתיע ל-52.1 במארס, רמת שיא של 10 החודשים האחרונים. עם פירסום נתון זה התמתנו הירידות בבורסות אירופה.

נציין כי מדד ה-PMI הרשמי של סין רשם במארס עלייה של 53.1 נקודות מ-51 נקודות בפברואר והצביע על עלייה במדד זה החודש הרביעי ברציפות, עם זאת הנתון הרשמי של הממשלה לא תואם את המדד המתחרה שעורכת HSBC שהצביע על התכווצות לרמה של 48.3 נקודות לעומת 49.6 נקודות בפברואר בפעילות הייצרנית בסין. לידיעה בהרחבה
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 02/04/2012 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בסדר זה הזמו להשקיע בבורסה בישראל (ל"ת)
  חנן 02/04/2012 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור