הדאו הספרדי משלים צניחה של 7% החודש; הפגנות סוערות ברחבי המדינה

בברצלונה חסמו הצעירים רחובות, האופזיציה הספרדית ושיעור האבטלה הגבוה בכל גוש האירו מתדלקים המהומות לקראת ההכרזה על התקציב, תשואות האג"ח עולות ומהן נקודות הדמיון למהומות המוכרות מיוון?
 |  (3)
מריאנו רחוי (צילום: Getty images Israel)
איגודי עובדים ספרדיים קיימו שביתה כוללת במשק הספרדי היום (ה'), במחאה על רפורמות חדשות בשוק העבודה. המפעלים הגדולים במדינה נסגרו, ולמרות הפגנות שקטות ונעימות, ניצנים של התפרעויות החלו לצוץ ברחובות ספרד.

השביתה, שהוכרזה על ידי שני איגודי העובדים הגדולים במדינה, היא האתגר המיידי האמיתי של ראש הממשלה הספרדי, מאריאנו ראג'וי, בבואו להעביר את תוכנית הצנע והרפורמות בשוק העבודה.

המפלגה הסוציאלית, שהייתה בשלטון עד חודש דצמבר האחרון, ומהווה את האופוזיציה הגדולה ביותר בפרלמנט, היא זו שיזמה את השביתה הנוכחית. בנוסף, הגוש השמאלי המאוחד הצטרף לאופוזיציה ולתמיכה נרחבת בשביתה זו.

צעדי המחאה היום שמים את ספרד באור הזרקורים, בדיוק יום אחד לפני שהממשלה תציג את התקציב השנתי שלה ל-2012. האיחוד האירופי והמשקיעים ייבחנו היטב את הבטחתה של הממשלה הספרדית לצמצם בחדות את אחד מהגרעונות הממשלתיים הגדולים בגוש האירו.

כסימן לחששות הגוברים של המשקיעים, התשואה על אגרות החוב ל-10 שנים של ממשלת ספרד עלו היום 0.12% לרמה של 5.42%, אשר חוזרת לרמה הגבוה בה היא שהתה לפני כ-3 חודשים.

הרפורמות שיבקש להעביר ראג'וי באות במטרה להקל על חברות להעסיק ולפטר עובדים, ונראות על ידי הממשלה כדרך להפחית את שיעור האבטלה שעומד על 23%, השיעור הגבוה ביותר בגוש האירו, אפילו מעל שיעור האבטלה היווני.

בעוד צעדי המחאה ברחוב נראים 'נורמלים' לכאורה, תמונות ממדריד, ברצלונה ופמפלונה מתארות תמונה שונה, בה מפגינים צעירים משלהבים את ההמון. הצעירים מציירים בגרפיטי סמלים התומכים באנרכיה, וגורמים להרס לכל מיני פריטי רכוש ייעודיים.

התקרית החמורה ביותר נרשמה בברצלונה, שם כמה מהרחובות הראשיים נחסמו לסירוגין, ורוב התחבורה הציבורית בעיר שותקה על ידי המפגינים. מחסומים וצמיגים בוערים הוצבו על מנת לחסום את הגישה לכמה מאזורי התעשייה והשווקים של העיר השניה בגודלה בספרד.

אירועים כאלה מזכירים לנו מחאות דומות מהכיכר המרכזית ביוון, שם צעירים משולהבים נהגו להצית את המחאות בסמלי אנרכיה ובהתפרעויות.

ישנן 2 נקודות חשובות אשר יוצרות לנו נקודות דימיון בין ספרד ליוון: הראשונה היא העובדה כי שביתות האיגודים בספרד מזכירות את השביתות הראשונות ביוון, עוד לפני שבכלל דיברו על הסדרי חוב וחדלות פרעון. והעובדה השנייה היא שיעור האבטלה הבלתי נתפס של הנוער הספרדי.

כמו שקרה ביוון, גם בספרד הצעירים נראו כאחראים על שילהוב ההמון שבדרך כלל הפגין בדרכי רוגע שהפכו להפגנות אלימות. נתוני התעסוקה הספרדיים מציינים כי כמעט חצי מצעירי ספרד אינם מועסקים, ומצפה להם עתיד 'קשה' ובטחון סוציאלי הולך וקטן, זאת נוכח ההתכווצות הכלכלית וצעדי הצנע שיאושרו מחר ככל הנראה על ידי הממשלה הספרדית.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  השוק הישראלי
  הנביא 30/03/2012 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אצלנו ירד המדד לא מעט...
  סגור
 • 2.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 29/03/2012 22:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  היידי יוון מספר 2 (ל"ת)
  ימנה 29/03/2012 21:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור