חוזי ה-CDS על החוב היווני יחזירו למשקיעים 2.5 מיליארד ד'

השלב השני של המכרז יקבע את המחיר הסופי המייצג את סכום הכסף שמחזיקי האג"ח צפויים לקבל בחזרה מהשקעות באג"ח יוון
 |  (1)
לוקאס דימיטריוס פאפאדמוס (קרדיט: Getty images Israel)
השלב הראשון של המכרז ליישוב החוזים כנגד חדלות פרעון על החוב היווני נחתם היום וקבע את גורלם של CDS בשווי של 3.2 מיליארד דולר. נקודת האמצע בשוק הראשוני עמדה על 21.75 סנט.

בשלב השני של המכרז המכונה "מידת החזר", נקבע כי סה"כ יקבלו המשקיעים שהשכילו לקנות חוזי CDS על האג"ח היווני המסוכן כ-2.5 מיליארד דולר. מחזיקי האג"ח יקבלו בסופו של דבר תשלום השווה להפרש בין מידת ההחזר לערך הנקוב.

נזכיר כי ביטוחי האג"ח הופעלו לאחר שהממשלה היוונית הפעילה סעיף המחייב את כל מחזיקי האג"ח הפרטיים להשתתף בעסקת החלפה של איגרות חוב לצורך הארכת המח"מ. ההחלפה מגלמת תספורת נומינלית של 53.5% וכתוצאה מכך הכרזה על "אירוע אשראי" ע"י האגודה להחלפות ונגזרים. נציין כי ברקע לעסקה ניצב חשש הנושים כי יוון עלולה להכריז על פשיטת רגל שתסב להם הפסד גדול יותר משהוצע בהסדר.

אמיר כהנוביץ' הכלכלן הראשי של כלל פיננסים: "היום התקיימו מכרזי החלפת האג"ח הישנות בחדשות ובהם נקבע לאג"ח הישנות מחיר החלפה השווה ל-21.75% מערכם, כלומר הפסד של 78.25% ביחס לערך הנקוב באג"ח הישנות. את ההפסד הזה ידרשו כעת לשלם המבטחים למבוטחים".

כהנוביץ' מציין כי חלק לא קטן מהנושים רכש את אגרות החוב בשווי קטן יותר מערכם הנקוב ולכן חלקם אף עשויים להרוויח בסופו של דבר. "הסיפור יכול היה להיות פשוט יותר אלמלא היו ברקע מכשירי ביטוח האג"ח, ה-CDS-ים. הסוגייה האם ביטוחי האג"ח יופעלו גם כשהחלפתם נעשית לכאורה בהסכמה התארכה זמן רב ולבסוף הוכרעה בשבוע שעבר. מאז נותרה רק השאלה כמה ידרשו לשלם המבטחים למבוטחים (לא כל בעלי האג"ח היו מבוטחים ולא כל הביטוחים היו של בעלי האג"ח עצמם)".

"להערכתנו, קיימת חשיבות גבוהה מאד להפעלת חוזי הביטוח, שאלה שכאמור הייתה מוטלת בספק זמן רב. שהרי ללא כלי ביטוחי, או במילים אחרות, כלי גידור אמין, משקיעים רבים היו נמנעים מהמשך חשיפה לאג"ח ממשלתיות. במצב כזה הנזקים למימון מדינות בכלל ובאירופה בפרט, היו עשויים להיות קשים", כותבים בכלל פיננסים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 20/03/2012 15:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור