הבנק המרכזי בסין מקל לראשונה מ-2010 על רוכשי דירה ראשונה

הבנק המרכזי של העם הסיני הודיע כי יעזור לרוכשי הדירה לראשונה בחייהם בכך שיבטיח תמיכה והקלות לנוטלי משכנתאות בפרויקטים של דיור בר השגה בסין. הבורסה בשנחאי זינקה ב-2.4%
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
סימנים ראשונים מאז 2010 שסין משנה את מדיניותה למדיניות מרחיבה בתחום הנדל"ן: הבנק המרכזי של סין הודיע היום (ד') כי יעזור לרוכשי הדירה לראשונה בחייהם בכך שיבטיח תמיכה והקלות לנוטלי משכנתאות בפרויקטים של דיור בר השגה בסין. כמו כן ינקוט בצעדים נוספים שיקלו על ה"חוליות החלשות" בחברה, כולל לרוכשי הדירות לראשונה בחייהם. נציין כי הבורסה בשנחאי זינקה הבוקר ב-2.4% בתגובה,

"ההודעה של הבנק המרכזי של העם הסיני, ה-PBOC, מאותתת על שינוי משמעותי שיתן יותר משקל לביקוש בשוק הפרטי, אך עדיין אין לראות בצעד זה כמהפך של המדיניות הרחבה יותר של סין הפועלת למניעת בועת הנדל"ן בסין", אמרה וואי יאו, כלכלנית בבנק סוסייטה ג'נרל.

"שינוי זה הוא ככל הנראה בתגובה לנתונים שפורסמו והראו על הרעה מהירה במצב שוק הנכסים, והשינוי שעליו הודיע הבנק המרכזי מכוון להוביל את הסקטור שיעבור את התחתית מוקדם ככל הניתן. ועם זאת, אנו לא חושבים שבייג'ינג תהפוך את המדיניות המחמירה ביחס לביקושים הספקולטיביים וליזמי הנדל"ן כל כך מוקדם" הוסיפה יאו, אך ציינה גם כי היא מצפה שמחירי הבתים ימשיכו לרדת לפחות עד שהבנקים יחלו להרחיב את היקפי האשראי הניתנים ליזמי נדל"ן.

מאז אפריל 2010, אז החלה ממשלת סין להקשיח את מדיניותה ביחס לשוק הנדל"ו במטרה להוביל לירידת מחירי הנדל"ן, העלתה סין את המקדמות הנדרשות לשם רכישה של בית ראשון ל-30%לעומת 20%, הפסיקה את ההנחות במשכנתא שניתנו לרטכשי דירות ראשונות והעלתה את הריבית ל-4.9%, עלייה של כ-1% בתוך 16 חודשים.

בינואר נפל המחיר הממוצע של בית בסין ב-0.18% לאחר שירד ב-0.26% בדצמבר, וזהו החודש החמישי ברצף בו יורדים המחירים, על פי סקר שנערך ב-100 הערים הגדולות בסין ופורסם בשבוע שעבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה