האיחוד האירופי יכריע בנושא אמברגו הנפט; יוון תתנגד

ההכרעה המסתמנת: אמברגו החל מ-1 ליולי ואיסור על חתימת חוזים עד אז. יוון תנסה לחתום ובכך להחריף את הקרע עם מדינות אירופה. ייתכן וההחלטה תידחה ליום שני
 | 
רגע ההכרעה של אירן:
היום מתוכננת פגישת השגרירים האירופית בבריסל אשר עתידה להחליט האם תאושר הטלת אמברגו הנפט של האיחוד האירופי על אירן בהמשך השנה. כהכנה לפגישה ערכו מדינות אירופה דיונים בנושא מזה שבועות מספר בכדי לצמצם את ההבדלים בהשקפותיהן.

דעת הרוב בתוך האיחוד האירופי התגבשה סביב הצעת הממשלה הדנית, המכהנת כנשיאה האיחוד האירופי, על הטלת האמברגו וכניסתו לתוקף ב-1 ביולי השנה. ההחלטה תיבדק לפני כן לאור התנאים בשוק הנפט והתפתחויות במשא ומתן עם אירן על תוכנית הגרעין שלה. משמעות קבלת ההחלטה היום היא שחוזי הנפט חדשים עם אירן לא יכולים להיחתם בתקופה זו עד התחלת האמברגו בפועל.

יוון תנסה לחסום את ההצעה

יוון, בעלת התלות החזקה בנפט האיראני, תבקש תקופת חסד ארוכה יותר, כדי לאפשר לה לארגן ספקים חלופיים ואם יש צורך לשנות את בתי הזיקוק שלה בהתאם כדי להכיל מקור חדש מסוגו של נפט גולמי. דיפלומטים הזהירו כי אם יוון או מדינה אחרת תמשיך להתנגד, ההחלטה הסופית תדחה ליום שני, למועצת שרי החוץ.

"ישיבה זו מהווה אבן בוחן לא רק למחיר הנפט, אלא איתות של מנהיגי אירופה ליוון", כתב היום יפתח דרורי מלמבקס. אך יוון לא לבד, בין המדינות האירופיות המייבאות נפט מאיראן נמצאות גם איטליה, ספרד וצרפת - המדינות המסובכות ביותר במשבר החובות ביבשת.

"מצב שבו יחליטו מדינות האיחוד שלא להתחשב ביוון, עשוי להיות הצעד הראשון בדרך לפרידת האיחוד מיוון עליה מדברים בשוק כבר תקופה ארוכה. פרידה מיוון תקל אמנם על האיחוד שכן הגירעון של המדינה כבר לא יחשב כשייך לו, אך זהו לא בהכרח צעד חיובי. זאת, משום שיוון תחזור להיות עצמאית וללא פיקוח צמוד של האיחוד ותוכל לקבל החלטות שיפגעו במדינות המחזיקות של יוון בטווח הקצר", מסביר דרורי.

סין מערימה קשיים

ראש הממשלה הסיני, וון ג'יאבאו, ממשיך להגן על הסחר הנרחב בנפט אשר מקיימת ארצו עם אירן, זאת כנגד הלחץ מהמערב להטיל סנקציות על אירן. עם זאת הזהיר ראש הממשלה הסיני את טהרן כנגד כל מאמץ להשגת נשק גרעיני. הדברים נאמרו אתמול בתום ביקור בן שישה ימים במזרח התיכון.

אירן מצידה ממשיכה לפעול נמרצות למנוע את החרם עליה ובתוך כך הזהירה את סעודיה כנגד אספקת נפט נוספת לשוקי העולם, בכדי לפצות על הירידה ביצוא נפט איראני במידה ותתרחש. בינתיים ארה"ב נוחלת הצלחה חלקית בהמשך מאמציה לשכנע את הצרכניות הגדולות של הנפט האירני להפחית את הרכישות והיום האיחוד האירופי יתן את תשובתו.

האזהרה מטהרן הגיעה לאחר ששר הנפט הסעודי של סעודיה התחייב בפומבי להאצת הייצור הסעודי ב-2.7 מיליון חביות ליום, יותר משמייצאת אירן, אם היה והביקוש בשוק הנפט יעלה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה