לא הוכיחה שהוטרדה מינית - ותשלם הוצאות של 25 אלף שקל

העובדת הגישה תלונה על הטרדה מינית נגד המנכ"ל ואדם נוסף שהיה בקשרים עם החברה. מה קבע בית המשפט?
הטרדה מינית, צילום: Istock
בית הדין הארצי לעבודה התיר את פרסומו של פסק דין שניתן בספטמבר האחרון על ידי בית הדין האזורי לעבודה בת"א, במסגרתו התקבלה חלקית תביעה שהגישה סמנכ"לית שיווק בחברה בטענה כי הוטרדה מינית עשרות פעמים על ידי מנכ"ל החברה ואדם נוסף שהיה בקשרים עסקיים עם החברה. בסופו של דבר, התקבלו טענותיה להטרדה מצד אותו אדם נוסף ובשל הטיפול הלקוי תפוצה התובעת בסך 65 אלף שקל. עם זאת, מאחר שלא הוכחו טענותיה כלפי המנכ"ל – תשא התובעת בהוצאותיו בסך 25 אלף שקל.
התובעת הועסקה במשך כ-9 חודשים כסמנכ"לית שיווק בחברה פרטית העוסקת במתן ייעוץ, ליווי והקמת פרויקטים בארץ ובעולם. בתביעה שהגישה לבית הדין האזורי לעבודה בת"א טענה התובעת כי במהלך עבודתה בחברה חוותה שורת הטרדות מיניות מצד מנכ"ל החברה ואחד מבעליה, לרבות ניסיון אונס ומעשים מגונים.
לטענת התובעת, כבר עם תחילת עבודתה ניסה המנכ"ל לפתח עמה מערכת יחסים אינטימית, קרא לה בשמות חיבה והרבה לשוחח עמה על נושאים הנוגעים לעולמו ולעולמה הפרטי, תוך שהוא גורם לה לחוסר נוחות. בעניין זה תיארה התובעת אירועי הטרדה שחוותה כאשר שהתה עם המנכ"ל בביקור עסקי במדינה זרה, שכללו בין היתר התפארות בפניה על מעלליו המיניים, ניסיון לשכנע אותה לשתות אלכוהול ולהשתמש בסמים, דיבור באופן מבזה כלפי נשים והפניית שאלות בנוגע לעברה המיני. עוד טענה כי במספר רב של פעמים נהג המנכ"ל לחלוק עמה פרטים הנוגעים לבעיותיו במערכת היחסים עם אשתו ושיתף אותה במעלליו המיניים של מנכ"ל בחברה אחרת עמו ביקר במועדוני חשפנות.
באחד הימים, לטענת התובעת, בעת ששהתה עדיין במדינה הזרה, הכיר לה המנכ"ל אדם נוסף שהיה לדבריו "מישהו חשוב". אותו אדם אף הוא הטריד את התובעת, לטענתה, ואף ניסה לאנוס ולבצע בה מעשים מגונים. לטענת התובעת, לאחר שסיפרה למנכ"ל על ניסיון האונס הוא פטר אותה ולא טיפל בתלונתה כראוי. בתביעה עתרה התובעת לפיצויים ללא הוכחת נזק בגובה 120 אלף שקל בגין כל אחד מ-14 מקרי ההטרדה אותם פירטה בתביעתה.
השופטת מירב קליימן קבעה כי ניתן לראות באדם הנוסף שהטריד את התובעת כ"ממונה שאינו עובד" של החברה בה הועסקה, לאור הזיקה המהותית שלו למקום עבודתה של התובעת. בעניין זה, שוכנעה השופטת כי אותו אדם היה מעבר ללקוח/ספק של החברה, וכפועל יוצא לא יכול להיות חולק כי התובעת חוותה את ההטרדה המינית ב"מסגרת יחסי העבודה", בזמן העבודה ועל ידי מי ששותף לעסקיה של המעסיקה.
עוד שוכנעה השופטת, כי היה בידי החברה לטפל בתלונה של התובעת טוב יותר מהאופן בו טופלה בפועל, כשלכל הפחות ניתן היה למנוע את שהותה המשותפת של התובעת עם אותו אדם לאחר הדיווח מצדה, אך דבר זה לא נעשה. משכך, נקבע כי החברה כשלה מלקיים את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית, וגם העובדה שלא היה בחברה מנגנון מסודר לבירור תלונה על הטרדה מינית – היה בה כדי להשפיע על אופן הטיפול בה. נוכח האמור, תשלם החברה לתובעת פיצוי על טיפולה הלקוי בתלונתה, בסך של 35 אלף שקלים.
מכאן, פנתה השופטת לבחון האם התובעת הוכיחה הטרדות מיניות מילוליות מצדו של המנכ"ל, והאם הוכחה סביבת עבודה המהווה "כר פורה" להטרדות מיניות. בעניין זה, ציינה השופטת כי הרושם שהתקבל הוא שהתובעת הקנתה לאירועי השימוש באלכוהול וסמים ממדים גדולים הרבה מעבר לעובדות שהוכחו בפועל. כך, התובעת לא הוכיחה שימוש בסמים וודאי לא כזה שהוביל לסביבת עבודה פוגענית.
אשר לטענות על הטרדה מינית מצד המנכ"ל, מצאה השופטת קשיים בגרסת התובעת ובעדותה, ולכן קבעה כי זו לא הרימה את הנטל הנדרש המוטל עליה להוכיח את שורת ההטרדות המיניות שנטענו ביחס למנכ"ל החברה.
לבסוף, קבעה השופטת כי החברה תשלם פיצוי נוסף לתובעת, בסך 30 אלף שקלים, בגין התנכלות אותה חוותה על רקע תלונתה בדבר הטרדה מינית. נקבע, כי עיון במכלול הראיות שהוצגו בהליך מוביל למסקנה כי אכן היה שינוי בהתנהלות בין התובעת למנכ"ל, שככל הנראה נגרם בעקבות רגשותיה של התובעת שנולדו כתוצאה מההטרדה שחוותה ומחוסר הטיפול שנדרש להבנתה. לדעת השופטת, לתובעת הייתה ציפייה סבירה כי לא תמצא תחת אותה קורת גג עם המטריד, אולם היעדר הטיפול בתלונה הביא או תרם ליצירת ה"קרעים" המקצועיים בין התובעת לנתבע והביא להתפטרותה בסופו של דבר.
לסיכום, החברה תשלם לתובעת פיצוי בסך 65 אלף שקלים. לאור סכום התביעה, כ-1.7 מיליון שקל, ומשהתביעה נגד המנכ"ל נדחתה, חויבה התובעת בהוצאותיו בסך של 25 אלף שקלים. התובעת יוצגה בהליך ע"י עוה"ד סיגל פעיל וזהר גיפס. החברה והמנכ"ל יוצגו על ידי עו"ד אילן סובל.
כתבות משפטיות נוספות ניתן למצוא באתר תקדין
תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  איזו מן כותרת מטעה, אממה עם הפיצוי של 65 אלף?
  Sassi6 05/02/2019 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התקבלו טענותיה להטרדה מצד אותו אדם נוסף ובשל הטיפול הלקוי תפוצה התובעת בסך 65 אלף שקל.
  סגור
 • 13.
  עידן הרדיפה המסוכן. גברים היזהרו זה גרוע ממוות. (ל"ת)
  תלונות הכזב הן 02/02/2019 19:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  לכלוא את המתלוננות לאותו מספר שנים שהיו כולאים את הקרבן
  שמרית 30/01/2019 17:29
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מתלננות שווא חייבות לשלם את מלוא המחיר
  סגור
 • 11.
  נשים נשים
  איתן 29/01/2019 18:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נשים בסופו של דבר הן ז$$$ת. רוב הגברים הנשואים מכירים את התופעה שהאשה מתנה סקס בתמורה.
  סגור
 • 10.
  ללא קשר למקרה הגיע זמן
  יוני 29/01/2019 18:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לחייב נשים לפנות על הטרדה מינית מיד בקרות המקרה השני..לאחר שהזכיר את המטריד. במקביל לחוק הזנות להפוך הצעות מיניות של נשים למעסיקים לעבירה פלילית
  סגור
 • 9.
  כגבר- זה באמת מפחיד. כל אחת שהרגזת אותה-
  ישראלי 2 29/01/2019 08:34
  הגב לתגובה זו
  8 0
  בכל עניין שהוא, בעבודה, במערכת יחסים שלא הלכה לפי הציפיות שלה וכו'- יכולה להגיש תביעה, וממש להרוס לך את החיים. הסביבה והתקשורת צמאי דם בהקשר הזה, וישר מתנפלים על הגבר. "הרי אישה לא תגיד סתם". בן אדם שיודע שיכול בקלות להשיג סכומי כסף גבוהים או נקמה- בקלות יכול להתפתות להגיש תביעה כזו. במקרה שלנו- אישה. מפחיד!!!!
  סגור
 • 8.
  רשום שהיא פוטרה לאחר שהתלוננה ובסוף שהתפטרה בעצמה (ל"ת)
  מה נסגר אתכם? 27/01/2019 15:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  כל הכבוד לשופט. מכניס קצת שפיות לחברה שונאת גברים
  ישראלי 24/01/2019 13:13
  הגב לתגובה זו
  15 2
  שמתפתחת פה בעידוד התיקשורת שנשלטת על ידי פמינאציות מרושעות
  סגור
 • 6.
  Its about time (ל"ת)
  Enough is enough 24/01/2019 13:01
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 5.
  ציצי בחוץ בטן בחוץ מיני
  יויו 24/01/2019 12:31
  הגב לתגובה זו
  19 3
  למה זה טוב .למשוך את הגבר אבל שהגבר מנסה להתחיל אז הן מחפסות את ההתרדה .
  סגור
 • 4.
  יודעים מה זה נשים בארץ!! רק סבל איתם. הם רק מוצצות
  אלי 24/01/2019 12:27
  הגב לתגובה זו
  14 3
  את הגבר הישראלי כי הוא ידוע כטמבל חרמן. ולכן הן מוצצות ומוציאת לגבר את הנשמה וכסף. ומה עדיף לברוח מאישה ישראלית. לא להיתעסק איתם.
  סגור
 • 3.
  אני מראיין עכשיו למשרה של בדיקות איכות-
  k 24/01/2019 11:50
  הגב לתגובה זו
  16 6
  כל ק"ח של בחורה לפח
  סגור
 • זוהי אפליה פסולה ואתה עבריין
  מורי קדימה 07/02/2019 07:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האנקדוטה בכתבה אינה מכשירה את ההתנהגות העבריינית שלך. מאחל לך שהצוות שלך יחווה ירידה בתפוקה בעקבות ירידה במורל בגלל חוסר איזון באווירה רווית טסטוסטורון.
  סגור
 • 2.
  גברים הזהרו ובידקו היטב את מי מכנסים לעבודה
  יעקב 24/01/2019 11:24
  הגב לתגובה זו
  23 0
  יש נשים שהם נחשיות שכל המטרה הינה רק כסף ועוד כסף בימנו צריך לפקוח 10 עינים זכית במישהיא טובה אשרך לא זכית אתה מסכן
  סגור
 • 1.
  אחלה דרך להרוויח עוד קצת כסף על הדרך (ל"ת)
  אנה פנינו 24/01/2019 11:05
  הגב לתגובה זו
  17 1
  סגור