קנס של 5 מיליון שקל לחברת טלמרקטינג שהטעתה קשישים

קהל היעד של החברה היה ברובו אנשים מבוגרים שהתקשרו עמה בעסקאות המבוססות על מצגי שווא ומידע שקרי כאשר בקשות לביטולן לא נענו

 |  (5)
אישה מבוגרת, צילום: Istock
קנס של כ-5.14 מיליון שקל הוטל על חברת הטלמרקטינג הלפ פיסי טכנולוגיות בע"מ בגין הטעיית צרכנים ובעיקרם קשישים. בין השאר פעלה החברה להסתרת מידע טרם סיכום העסקה וחייבה את הצרכנים במחירים גבוהים ממה שסוכם, מכרה מוצרים משומשים וכללה תנאי ביטול המנוגדים לחוק. 
תחילת החקירה של הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן בתלונות רבות שהתקבלו מצרכנים שהתקשרו עם החברה. זו עוסקת בשיווק ומכירה של מגוון מוצרי ושירותי מחשב דרך שיחות טלפון ובאמצעות הגעה לבתיהם של הצרכנים. על פי הממצאים, קהל היעד של החברה היה ברובו אנשים מבוגרים שאינם מתמצאים בתחום המחשבים, ציוד למחשב ותוכנות מחשב.
עוד עולה כי שיחות המכירה התבססו על הצגת מצגי שווא מטעים ומגוונים במהלכן נמנעו הנציגים מלמסור לצרכנים מידע מהותי טרם ביצוע העסקה. לעתים אף מנעו הנציגים מהצרכנים את האפשרות להתייעץ טרם הרכישה בטענה לדחיפות בטיפול במחשב שעלול להינזק ו/או לקרוס.
באחת השיטות בהן פעלו הנציגים, הם מסרו לצרכנים מצג שווא לפיו במחשבם התגלה וירוס המסכן אותו ואף את המחשבים הנוספים בביתם. על כן, טענו הנציגים כי יש צורך מיידי בהתקנת תוכנות שונות לשם הגנה על המחשב - כך התקשרו הצרכנים בעסקה המבוססת על מידע שקרי.
כמו כן, בשיחות המכירה הציגו הנציגים לצרכנים מחיר מסוים כאשר בפועל חויבו במחיר גבוה יותר. לעתים אף נאמר להם כי במסגרת העסקה יקבלו מכשיר טאבלט במתנה אך בפועל חויבו בגינו ללא ידיעתם. הנציגים גם לא חשפו בפני הצרכנים כי מוצר מסוים שרכשו אינו חדש אלא נעשה בו שימוש כלשהו בעבר. 
בנושא האחריות למוצרים, נציגי החברה מסרו כי תקופת האחריות לתוכנות ו/או לשירות שרכשו הצרכנים היא לתקופה של 3 שנים, כאשר בפועל הייתה לתקופה קצרה יותר.
לאחר ביצוע העסקה, שלחה החברה לצרכנים חשבונית, שכללה תנאי ביטול עסקה אשר מנוגדים לתנאים המוקנים להם בחוק. במקרים מסוימים, ביקשו הצרכנים לבטל את העסקאות השונות במסגרת המועדים הקבועים בחוק, אולם החברה לא נענתה לבקשתם.
מהרשות נמסר כי "הטלת העיצום הינה חלק מהמאבק הכולל כנגד חברות הטלמרקטינג המטעות בעיקר את האוכלוסיות מוחלשות ובניהם הקשישים. מדובר בעיצום גבוה נוסף שהרשות מטילה על עוסק, גובה העיצום מדגיש את חומרת ההפרות שנעשו על ידי החברה".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  זה מה שקיבלו?
  איציק 08/01/2019 15:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין כלא אז לא עשיתם כלום , לא יראו מהם גרוש..
  סגור
 • 3.
  מה שם החברה? איך אפשר להזהר ממנה אם לא מפרסמים את שמה? (ל"ת)
  גמלאי 08/01/2019 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הלפ פיסי טכנולוגיות בע"מ (ל"ת)
  הלפ פיסי טכנולוגיות 08/01/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הונאת קשישים
  אשר 08/01/2019 13:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למה הבעלים של החברה לא נעצרו נקנסו אישית כבר החליפו שם. וממשיכים בהונאה.
  סגור
 • 1.
  לא מספיק, צריך גם לשלוח את הנבלים הללו לבית הסוהר. (ל"ת)
  קשיש 08/01/2019 13:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור