גם וגם: משפחות חללי טרור כבר לא יבחרו בין גמלה לפנסיה תקציבית

הצעת חוק מגדירה נוסחה חדשה לקביעת גובה התשלום למשפחות: "המצב הקיים בחוק יצר אפליה ולכן התיקון הזה נדרש". תיבחן האפשרות להחלה רטרואקטיבית

 | 
פעילי חמאס, צילום: AFP
משפחות חללי טרור כבר לא יאלצו לבחור בין גמלה לפנסיה תקציבית. כך קובעת הצעת חוק שאושרה היום (ד') בוועדת הרווחה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.
כיום, בני משפחתו של אדם שנהרג בפיגוע וזכאי לפנסיה תקציבית מהמדינה נאלצים לבחור בין המשך הזכאות לפנסיה לבין תגמולים חודשיים לנפגעי פעולות איבה. בחירה בקבלת תגמולים מלאים מבטלת לגמרי את הזכאות לפנסיה תקציבית ואילו בחירה בקבלת הפנסיה המלאה, מותירה למשפחה זכאות של 25% בלבד מגובה התגמולים להם היא זכאית.
הצעת החוק שיזמה ח"כ מועלם רפאלי (הבית היהודי), ואושרה בוועדת הרווחה, מגדירה נוסחה חדשה לקביעת גובה התשלום למשפחות. בהתאם לזכאותן, המשפחות יקבלו את מלוא סכום הגמלה מהמדינה כאשר מהפנסיה התקציבית יקוזז סכום השווה למחצית גובה הפנסיה או הגמלה - הנמוך מביניהם. עוד נקבע כי סך התשלומים יחדיו לא יעלה על המשכורת הקובעת המשוקללת של המנוח.
החוק יחול על כלל משפחות חללי פעולות האיבה. בפועל, התשלומים יועברו 60 יום לאחר תחולת החוק, אך הזכאות להם תחושב מיום התחולה. נבחנת גם האפשרות להחלה רטרואקטיבית של החוק על משפחות שעד עתה נאלצו לוותר על כספים.
לדבריו של עלי בינג, רכז ביטחון באגף התקציבים של משרד האוצר, "עיקרון היסוד שהגדירה המדינה הוא להתייחס לחללי פעולות האיבה באופן שווה לחללי צה"ל. המצב הקיים בחוק אכן יצר אפליה ולכן התיקון הזה נדרש, כדי להשוות את הזכאויות". 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה