תיווכו בעסקאות להשתלת כליות וקיבלו קנס מגוחך

שני ישראלים הפעילו רשת סחר באיברים שהפגישה בין תורמים ממדינות חבר העמים לחולים; השניים אחראים ל-14 השתלות כליה בלתי חוקיות
 |  (2)
אילוסטרציה, צילום: גטי אימג'ס ישראל
בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את אלברט מרדכייב ורויני שימשישווילי, על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון, בגין מעורבותם בפרשת סחר באיברים.
על מרדכייב נגזרו 33 חודשי מאסר בפועל, 30,000 שקל קנס וכן 10,000 שקל פיצוי לקורבן עבירה, ועל שימשישווילי נגזרו 23 חודשי מאסר וקנס בגובה 20,000 שקל. עונשי המאסר כוללים עונשים שצורפו לנאשמים בגין תיק מוקדם יותר, בו הורשעו בעבירות דומות.         
לפי כתב האישום, הנאשמים מרדכייב ושימשישווילי היו חלק מרשת אשר עסקה בסחר באיברים במהלך מספר שנים, כאשר עד למעצרם באפריל 2014, פעלו הנאשמים במטרה לבצע השתלות בלתי חוקיות, בהן שולם לתורמים זרים ממדינות חבר העמים תשלום כספי תמורת מכירת איבריהם.
לאחר שהוגש כתב אישום נגד מרדכייב ושימשישווילי ואחרים בשנת 2015, קשרו השניים קשר עם שותפיהם בחו"ל להמשיך את פעילותם בתחום הסחר באיברים וההשתלות הבלתי חוקיות. לצורך קידום הקשר, ובמטרה להסוות את פעילותם, נעזרו השניים בחוזים  משפטיים כוזבים, לפיהם החברה בה הם עובדים מספקת שירותים לוגיסטיים בלבד לחברה זרה. השניים קיימו פגישות עם חולים אשר סבלו מאי ספיקת כליות ושילמו תמורת השתלת כליה מתורם חי, במרבית המקרים, סכומים בגובה כ-180 אלף דולר.
  
מרדכייב ושימשישווילי העסיקו רופא אשר בחן ואישר את התאמת החולים לביצוע השתלות הכליה הבלתי חוקיות מתורמים חיים. עם הגעת החולה למדינת היעד בה בוצעה ההשתלה,המתין לו אזרח ישראלי החי בחו"ל, שותפם של מרדכייב ושימשישווילי בפעילות, הפגיש את החולה עם התורם, והנחה אותם ללמוד ולשנן "סיפור כיסוי" אודות קשר משפחתי או חברי ביניהם, וזאת לצורך אישור ההשתלה במרכזים הרפואיים השונים.
בנוסף, הקימו מרדכייב ושימשישווילי חברה פיקטיבית בבעלות שימשישווילי, שהמשיכה את פעילותה של חברה קודמת שפעלה בתחום ההשתלות הבלתי חוקיות. החברה החדשה הציעה שירותים זהים, תוך שימוש במצג שווא לפיו היא מספקת שירותים לוגיסטיים לחברה אלבנית המאתרת תורמים אלטרואיסיטים מתוך מאגר של בתי חולים.
השניים  נהגו להיפגש עם חולים במשרדי החברה ולהציע  להם רכישת "חבילת השתלה" הכוללת תשלום עבור כליה מתורם חי ועבור כלל השירותים הלוגיסטיים הכרוכים בביצוע ההשתלה. תחת החברה החדשה הוחתמו החולים על חוזה פיקטיבי בו צוין כי החברה איננה מאתרת תורמים, וכי זהו תפקידו של החולה עצמו. זאת, כאשר בפועל במועד הגעת החולה המתין לו תורם אשר אותר על ידי שאר חברי הרשת והוטס ממדינות חבר העמים לצורך מכירת כלייתו.
כתוצאה מפעילות הנאשמים בוצעו 14 השתלות כליה בלתי חוקיות המהוות סחר באיברים בארבע מדינות שונות ברחבי העולם: תורכיה, בולגריה, תאילנד והפיליפינים.
מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי: "פעילותם של הנאשמים הייתה רחבת היקף, התפרשה על פני מדינות שונות ונעשתה בתחכום, לאורך תקופה ממושכת, תוך שימוש במצגי שווא והכל במטרה להסוות את ביצוע עבירות הסחר באיברים. ההחלטה בעניינם מהווה צעד נוסף במסגרת המאבק של מדינת ישראל בסחר באיברים, תופעה חובקת עולם המסכנת את שלומם של אזרחים רבים, וגורמת לפגיעה קשה במעמדה של מדינת ישראל בזירה הבינ"ל."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עשו מיליון דולר קל. שווה שנה וחצי בכלא (אחרי ניכויים) (ל"ת)
  ממי 12/07/2018 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בטורקיה חצי מחיר (ל"ת)
  בז 11/07/2018 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור