סוף הסיפור: חוסל ייצוא האופציות הבינאריות מישראל

שנה וחצי לאחר שנאסר על שיווק אופציות בינאריות לישראלים הכנסת אישרה סופית את החוק שמחסל את פעילות האופציות הבינאריות מישראל
 |  (4)
פרופ' שמואל האוזר, צילום: גיא אסאייג
מליאת כנסת אישרה היום, יום ב' ה-23 באוקטובר 2017, את הצעת החוק של שר האוצר לתיקון חוק ניירות ערך, האוסר על זירות סוחר שפועלות מישראל להציע ללקוחות בישראל ומחוץ לישראל מסחר באופציות בינאריות. החוק ייכנס לתוקפו לאחר שלושה חודשים מיום פרסומו.
בחודש מרץ 2016 אסרה רשות ניירות ערך על זירות סוחר הפועלות מול לקוחות ישראלים לסחור באופציות בינאריות. לעמדת הרשות, המסחר באופציות בינאריות דומה במהותו למשחק הימורים. מסיבה זו ומשיקולים נוספים אסרה הרשות על זירות אלה להציע ללקוחות ישראלים לרכוש אופציות בינאריות. ואולם, על פי המצב המשפטי הקיים, זירות סוחר הפועלות מישראל רק כלפי לקוחות זרים עדיין יכולים לסחור במכשירים פיננסיים שונים, ובכלל זה באופציות בינאריות, ללא כל הסדרה או פיקוח.
לגורמי האכיפה השונים, ובהם רשות ניירות ערך, הגיעו תלונות רבות וחמורות בדבר הפסדים כספיים רבים של לקוחות ממדינות שונות ברחבי העולם, כתוצאה מפעילות מסחר בזירות סוחר ישראליות הפועלות כלפי משקיעים בחו"ל, ובאופן מיוחד בקשר של פעילות באופציות בינאריות. תופעה זו צברה תאוצה רבה ויצרה הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל בכלל, ולשוק ההון בישראל בפרט.
על רקע זה פעלו רשות ניירות ערך יחד עם משרד האוצר, היועץ המשפטי לממשלה, ומשרד המשפטים לגבש את הצעת החוק. הצעת החוק מעניקה לרשות ניירות ערך סמכויות אכיפה מסוימות בנוגע לפעילותן של זירות הסוחר המנוהלות בישראל, אך פונות רק ללקוחות מחוץ לישראל. הצעת החוק אוסרת על זירות כאלה להציע ללקוחותיהם בחו"ל לסחור באופציות בינאריות והיא קובעת כי הצעת מסחר באופציות בינאריות, תהווה עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון.
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "מדובר באחד מתיקוני החקיקה החשובים ביותר שהכנסת אישרה בתקופה האחרונה. זירות הסוחר המציעות מסחר באופציות בינאריות גורמות לנזק תדמיתי והרסני חמור שהולך וגובר וצובר תאוצה ומלבה את האנטישמיות כלפי היהודים בכלל והישראלים בפרט, ופגעו ביחסי החוץ של מדינת ישראל. החוק יאפשר לרשות ניירות ערך לפעול באופן תקדימי נגד אותם גורמים הפועלים היום מישראל מול לקוחות מחוץ לישראל, תוך הטלת סנקציות אזרחיות ופליליות חמורות עד לכדי מאסר בפועל"
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  טלי ירון אלדר נציבת מס הכנסה לשעבר ניהלה חברה כזו
  להזכירכם: 24/10/2017 08:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שעסקה באופציות בינאריות. עכשיו אתם מבינים איך חברות כאלה המשיכו לפעול במשך שנים?
  סגור
 • 3.
  יש חברות שפועלות מקפריסין מה איתם ? יש לחסל גם אותם. (ל"ת)
  גולן 24/10/2017 08:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  באיחור של 10 שנים לאחר מיליוני פרסומות במדיה!
  אבשלום 24/10/2017 01:02
  הגב לתגובה זו
  0 2
  להעמיד לדין את המפקחים שאפשרו ( תמורת בצע שוחד בזוי) את הפשעים נגד האנושות בדמות רמאות האופציות. מוות לרגולטור יהיה עונש סביר והוגן. כמובן הכל לכאורה.
  סגור
 • 1.
  סוף סוף!
  א. מהשרון 23/10/2017 22:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הגיע הזמן למנוע כל פעילות באופציות הבניאריות בישראל - תחום של הימור וסיכון עצום, מלווה בתחבולות מפוקפקות של מפעילי זירות המסחר. גרם להפסדים כבדים למשקיעים בישראל ולאלה שמחוץ לישראל, כך גם נזקים לתדמיתה של ישראל בחו"ל.
  סגור