בצעד להפחתת יוקר המחיה למשפחות - תחליפי מזון לתינוקות יוכנסו תחת פיקוח

 |  (2)
יוקר המחיה
בהחלטה של ועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר ומשרד הכלכלה על הכנסת תחליפי המזון לתינוקות לפיקוח, היצרנים, היבואנים ורשתות השיווק הגדולות יחויבו לדווח לוועדה את נתוני הרווחיות על תחליפי המזון לתינוקות. הוועדה תצא לשימוע ציבורי בנושא.
מנתונים שהובאו בפני הועדה עולה כי רמת הריכוזיות בשוק תחליפי המזון לתינוקות היא גבוהה ועומדת על מעל ל-80% לשני השחקנים הגדולים בשוק. כמו כן, מהשוואת מחירים בינלאומית עולה כי בשוק תחליפי המזון לתינוקות מחיר קילוגרם (בניכוי מע"מ) יקר בישראל בכ-12% בהשוואה לממוצע מדגם מדינות כגון: צרפת, ניו זילנד, הולנד, רומניה, גרמניה, צ'כיה, פורטוגל ובריטניה.

מאז כניסתו של שחקן חדש לשוק תחליפי המזון לתינוקות טרם חל שינוי משמעותי דיו בנתחי השוק של השחקנים. לאור זאת, הוועדה מבקשת לבחון האם מתקיימת רווחיות עודפת בשרשרת הייצור של תחליפי המזון לתינוקות. קבלת הנתונים תאפשר לוועדה לנתח בצורה מעמיקה את הרווחיות בכל שלבי שרשרת הייצור: בייצור המקומי, בייבוא ובקמעונאות. אם תמצא הוועדה שמתקיימת רווחיות עודפת בשוק תחליפי המזון לתינוקות, תוכל הוועדה להמליץ לשרים לנקוט בצעדים נוספים.

שר האוצר, משה כחלון: "תחליפי מזון לתינוקות הם מוצר צריכה בסיסי וממצאי הוועדה על ריכוזיות השוק מחייבים אותנו לפעול בהתאם. נמשיך לפעול להפחתת יוקר המחיה ולהקל על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים."
שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "תרכובות מזון לתינוקות, מהוות נטל כספי משמעותי בסל המוצרים, של משפחה ישראלית, בה ילדים בגיל הרך. אנו מעלים היום הילוך בפיקוח על התחום, וככל שיימצא כי היצרנים מנצלים מחד את הריכוזיות בשוק ומאידך את מיעוט האפשרויות העומדות בפני הצרכנים – לא נהסס לבחון גם החלת פיקוח על התמ"ל."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש לי תחושה שזה רק יעלה את המחיר
  לא בטוח שהמחיר ירד 12/05/2017 07:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברמי לוי מטרנה היא כבר שנים לוס-לידר, כלומר ממילא היא נמכרת בהספד (כדי למשוך זוגות צעירים לסניפים). אם זה יהיה בפיקוח, יש מצב שהמחיר יישאר אותו דבר או אפילו יעלה. נחיה ונראה.
  סגור
 • 1.
  חקיקה חרדית, מי דואג לחילוניים ולמעמד הביניים? (ל"ת)
  לא רוצים עוד ליצן 11/05/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור