הרצת המניות בפסגות: השופט כבוב גזר על 2 הנאשמים עונשי מאסר חסרי תקדים

עונשי מאסר ממושכים וקנסות כבדים. מהפרקליטות נמסר: "גזר הדין משמש תמרור אזהרה לבעלי תפקידים"
 |  (9)
דוד אדרי, צילום: לילך צור
שופט בית המשפט המחוזי בת"א חאלד כבוב גזר היום עונשים כבדים וכנראה חסרי תקדים על שני הנאשמים בפרשת הרצת המניות בבית ההשקעות פסגות. כבוב גזר 4.5 שנות מאסר על דוד אדרי (54), סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות, ו-2.5 שנות מאסר (30 חודשי מאסר) על שי בן דוד, מנהל חדר המסחר לשעבר בפסגות, שהורשעו בשלושה אישומים שונים בעבירות הרצת אג"ח ומרמה. בנוסף, על אדרי נגזר קנס של 4.5 מיליון שקל ועל בן דוד 1.75 מיליון שקל. 
כבר בתחילת דבריו של השופט כבוב היה ברור שהכיוון הוא ענישה חמורה. "התגמול הישיר של דוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' של פסגות, ושל שי בן דוד, מנהל חדר המסחר, בעקבות התרמית עמד על מיליוני שקלים", כך אמר כבוב והוסיף כי פרשת הרצת המניות בפסגות היא חמורה יותר מפרשת הרצת המניות בחברת מנופים (אז נשלח ג'קי בן זקן ל-3 שנות מאסר).
כזכור, בתקופה הרלוונטית לכתב האישום כיהן אדרי כסמנכ"ל ברוקראז' בבית ההשקעות פסגות וכן ניהל את חשבון הנוסטרו של פסגות, בעוד שבן דוד כיהן כמנהל חדר ברוקראז' בפסגות. הנאשמים פעלו במשותף כדי להשפיע על שערי איגרת חוב ממשלתית לקראת מכרז החלף שביצע משרד האוצר בספטמבר 2007. לפי התכנית המשותפת, בימים שקדמו למכרז ביצעו הנאשמים עסקאות רבות, בהיקפים גדולים, על מנת להשפיע על שערי איגרת חוב שהשתתפה במכרז. בנוסף לתכנית המשותפת, פעלו אדרי ובן דוד במטרה להשפיע על שערי איגרות חוב נוספות שהשתתפו במכרז. פעילויות אלה שיפרו את יחס ההמרה לו זכו הנאשמים במכרז, והשיאו לפסגות רווחים משמעותיים.
באישום נוסף נאשמו השניים בביצוע עסקאות בהיקפים גדולים במטרה להעלות את שער איגרת החוב דלק נדל"ן, וזאת על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן, הלל רוז'נסקי, שהתחייב לרכוש את האג"חים במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק. לפי אישום שלישי, אדרי ביצע פעילות מסחר תרמיתית, תוך ביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים כלפי פסגות. בדצמבר 2008 רכש אדרי אג"ח לחשבונו הפרטי, ולאחר מכן ביצע במשך כשלושה שבועות רכישות מסיביות של אג"ח זה באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות שהיה בשליטתו, במטרה להעלות את שער האג"ח. לאחר מכן, הקדים ומכר את האג"ח תוך גריפת רווחים משמעותיים, ורק לאחר מכן, ולאחר שמכירותיו גרמו לירידות שערים של האג"ח, מכר את האג"ח מחשבון הנוסטרו.
מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "מדובר בפרשה חמורה העוסקת ביכולתם של גופים פיננסיים גדולים להשפיע על שוק ההון לתועלתם הפרטית של בעלי התפקידים המכהנים בהם. אותם בעלי תפקידים הם שומרי הסף, מתפקידם לנהוג בניקיון כפיים, אחרת יפגעו בצורה ממשית באמון הציבור בשוק ההון. לאחר חקירה מסועפת ומורכבת הובאו הנאשמים לדין, הורשעו והיום אף נגזרו עליהם עונשי מאסר משמעותיים, לצד קנסות גבוהים. הפרשה נושאת השפעה על תקינות והגינות שוק ההון, כאשר במסגרתה נקבע כי האיסור לביצוע פעילות תרמיתית משתרע גם על פעילותם של גופים מוסדיים גדולים. כך, גזר הדין משמש תמרור אזהרה לבעלי תפקידים וגופים גדולים אשר בעתיד יבקשו להשתמש בכוחם הרב לצורך השפעה פסולה על השוק, ומעיד כי אלו לא יתחמקו מן הדין גם בחלוף זמן מביצוע העבירות".
התיק נוהל בידי עוה"ד יהודית תירוש-גרוס, עמית בכר, אבי ארוניס וורד מושקובסקי מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) ונחקר על-ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  עונש קל
  לב עמיץ 27/04/2017 16:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הם פושעים, רוצחים, מחבלים, הם גונבי הפנסיה שלנו ושל ילדינו ונכדיינו.יש לרמוס אותם. כל הכבוד לשופט האמיץ. מקווה שזה ירתיע גנבים הבאים
  סגור
 • 7.
  מעניין אם שמו היה מסתיים ב-ביץ (ליבוביץ אברמוביץ)אולי..
  קוקו 27/04/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי דעתי אם שם יותר פולני אולי היה מקבל עבודות שירות של 6 חודשים אבל למרוקאים יש תעריף מיוחד וכבוב הוא שופט של הממסד...
  סגור
 • 6.
  מה שמותר לבנק ישראל (ל"ת)
  כישלון מקומי 27/04/2017 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  יש לגזור עונשי מאסר גם על בנק ישראל!
  מושיקו 27/04/2017 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בדיוק כמו 2 הנוכלים האלה, בנק ישראל משתמש שימוש פסול ברכישת דולרים ובקביעת הריבית במשק. אלא מאי, התערבות אחת לא חוקית (ובצדק) והשנייה היא אותו סוג תרמית, אך בחסות החוק!!!
  סגור
 • 4.
  אולי אינטרסים זרים-אישיים (ל"ת)
  ישרא 27/04/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  זה זה שגזר על קצב ?
  בדואי ? 27/04/2017 11:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה פיל עם אינטרסים לא ישראלים
  סגור
 • 2.
  אלו עונשים זה בדיחה בארצות הברית היו מקבלים 20 שנה (ל"ת)
  תום 27/04/2017 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כבוב חזק על סוחרים אך
  חאלד 27/04/2017 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כשזה מגיע לבעלי החברות הוא רחמן בן רחמנים,ראו נאשמי פרשת "גבעוני" ו"הבי" שקבלו עונשים מגוחכים.
  סגור
 • הפוך גוטה הפוך!!
  יעל 27/04/2017 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יגרמן נדון באותה פרשה לשש שנות מאסר! הבי נדון למאסר וגם גבעוני נדון לשנתיים. אתה פשוט מבולבל. כנראה שלקחת את הכדור הצהוב הבוקר (במקום האדום). כדאי לברר עובדות לפני שאתה מברבר עצמך לדעת.
  סגור