מהנשיא אובמה ועד הנסיך צ'ארלס: רשימת בכירי העולם שיגיעו להלווייתו של פרס השבוע

 |  (19)
סופדים לפרס
הנשיא ה-9 של מדינת ישראל שמעון פרס הלך הבוקר (ד') לעולמו בגיל 93 לאחר שבועיים שבהם היה מאושפז במצב קשה בשל אירוע מוחי. הלוויתו של פרס צפויה להתקיים ביום שישי, וטקס מעבר הציבור על פני ארונו ברחבת הכנסת יתקיים מחר. הבוקר, מכל קצוות הקשת הפוליטית הספידו את נשיא המדינה ורה"מ לשעבר, תוך צער עמוק ואזכור רב של פועלו ורצונו לאורך הדרך בקידום השלום. 
רשימת המגיעים להלווייתו של פרס
לא רק אזרחי ישראל כאובים על לכתו של פרס, בכירים רבים בעולם כבר הודיעו כי יגיעו להלווייתו, בהם: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, הנשיא היוצא של ארה"ב ברק אובמה, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, מזכיר המדינה ג'ון קרי, נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל, נשיא גרמניה יואכים גאוק, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ראש ממשלת בריטניה ת'רזה מיי, הנסיך צ'ארלס, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, ראש ממשלת שוודיה סטפן לפבמן, מלכת הולנד לשעבר ביאטריקס, נשיא רומניה קלאוס יוהניס, נשיא טוגו פאורה גנאסינגבה ונשיא מקסיקו, אנריקה פנה נייטו, מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, יו"ר סיסקו העולמית, ג'ון צ'יימברס. 
סופדים לפרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הודעת אבל על פטירת הנשיא פרס ז"ל: "עם כל אזרחי ישראל, עם כל בני העם היהודי, ועם רבים בעולם, אני מרכין את ראשי לזכרו של אהובנו, יקיר האומה, שמעון פרס ז"ל. שמעון הקדיש את חייו לקוממיות עמנו. כאיש חזון, נשא מבטו אל העתיד. כאיש בטחון, ביצר את עוצמתה של ישראל בדרכים רבות, שגם היום חלקן עדיין עלומות. כאיש שלום, פעל עד ימיו האחרונים לפיוס עם שכנינו ולעתיד טוב יותר לילדינו. בשבע השנים בהן כיהן כנשיא המדינה, עשה רבות לאחד את העם. והעם השיב לו אהבה גדולה. אין אנשים רבים בתולדותינו שתרמו כל כך הרבה למדינת ישראל ולעם ישראל".
"אני מבקש להוסיף משהו מזווית אישית. את שמעון פגשתי לראשונה לפני 40 שנה על סף קברו של אחי יוני. לעולם לא אשכח את יחסו החם כלפיי, כלפי אחי עדו, וכלפי הוריי זכרונם לברכה, ברגעי יגוננו. רק לפני ימים אחדים, מעל במת האו"ם, איחלתי לו רפואה שלמה בשם העם כולו. התפללנו כולנו, ורבים בעולם איתנו, ששמעון, בכוחותיו המיוחדים, במרץ שהיה אופייני לו, איכשהו יצליח לצאת מזה, איכשהו יצליח לחזור אלינו. לצערי העמוק, התפילה הזאת לא נענתה".
"וכעת שמעון, יקיר האומה, נפרד מאיתנו. אבל הוא לא נפרד, הוא לעולם לא ייפרד, מליבנו ומזכרוננו. שמו של שמעון פרס יהיה חקוק לעד בספר התקומה של העם היהודי, כאחד מן המנהיגים הדגולים שקמו למדינת ישראל, וכאחד מן האבות המייסדים שהקימו את מדינת ישראל". 
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קטע את ביקורו הממלכתי באוקראינה בעקבות ההודעה על פטירתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל ואמר: "מרחק שבע שעות נסיעה מכאן, בעיירה וישנבה שבבלרוס, נולד שמעון פרסקי, נער צעיר, בעל החלומות. מכאן, ממזרח אירופה, הוא עלה ארצה ומאז לא חדל לפעול, ליצור ולחלום, בשירות התנועה הציונית למען מדינת ישראל ועם ישראל. אין פרק בתולדות מדינת ישראל, ששמעון לא כתב בעצמו את חלקיו.
 
"הוא היה איש אחד, שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון. אדם שהוא סמל לרוח הגדולה של העם הזה. שמעון הכריח אותנו לראות רחוק, להסתכל קדימה, ואהבנו אותו על כך. אהבנו אותו כי הוא הכריח אותנו להעז לדמיין, לא מה היה כאן, לא מה יש, אלא מה יכול להיות. זהו יום עצוב לעם בישראל ולמדינת ישראל.  עם היוודע דבר פטירתו כולנו מרכינים ראש. אני אשא איתי את זכרונו, את לחיצת ידו, את עצותיו הנבונות שניתנו תמיד מאהבה, ובמיוחד את רוח התקווה שהפיח בעם הזה. רוח התקווה והשלום שהיא דרכו והיא צוואתו". 
בנק ישראל הביע צער עמוק על לכתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, מר שמעון פרס. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג מסרה: "בין שלל הישגיו של שמעון פרס ותרומתו הרבה לחיזוקה וביצורה של מדינת ישראל לאורך ההיסטוריה וחתירתו לשלום, ניתן למנות גם את חלקו החשוב בביסוס כלכלת המדינה. השגשוג הכלכלי שהמשק הישראלי נהנה ממנו בעשורים האחרונים לא היה מתרחש לולא התקבלו החלטות אמיצות וקשות בשיאו של המשבר הכלכלי בשנות ה-80, בעת שפרס כיהן כראש הממשלה, ולאחר מכן כשר האוצר".
יו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון: "אנחנו נפרדים היום מאחד מעמודי התווך של מדינת ישראל. מי שליווה את הקמתה, את המערכה לעצמאותה הביטחונית והכלכלית ואת החתירה הנמשכת לשלום.  שמעון פרס גילם באישיותו את היצירתיות, הנחישות והאמונה שהצעידו את ישראל לשיאים בכל התחומים ויש לו מקום של כבוד בפנתיאון הלאומי.  תנחומיי למשפחת פרס, לילדים ולנכדים."
יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ספדה לנשיא לשעבר: "אני אבלה על מותו של הנשיא לשעבר שמעון פרס, ושולחת את תנחומיי לבני משפחתו. פרס אושפז ביום השנה ה-23 להסכם אוסלו, ומפתה לדבר על השלום שפרס הקדיש לו את חייו ומעולם לא זכה לראות. אבל  פרס היה קודם כל בנאדם, והוא יחסר לכל מי שהיתה לו הזכות להכיר אותו."
 
גלאון הוסיפה: "לא קל לדבר על מורשת פרס. גודלה של המורשת שלו כמעט בלתי נתפס, ורבות מההחלטות שקיבל עיצבו את החיים בישראל, לטוב ולרע. מההתנחלויות, דרך הכור בדימונה ועד להסכם אוסלו. גם לימין וגם לשמאל בישראל יש ויכוח ארוך שנים עם חלק מההחלטות שפרס קיבל, אבל הוויכוחים ואי ההסכמות מעידים גם כמה דרמטית היתה מורשתו ואיזו השפעה מרחיקת לכת היתה לה על חיינו. מצפנו המוסרי, חריצותו המדהימה עד לרגע האחרון ואמונתו האיתנה באפשריות השלום הם השראה אמיתית לכל שליח ציבור. יהיה זכרו ברוך."
יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, ספד הבוקר לנשיא לשעבר שמעון פרס: "שמעון פרס ישנו. גם במותו הוא כאן אתנו. הוא כאן מפני שאנחנו מוקפים בתוצאות מעשיו. מערכת הבטחון, הכור בדימונה, הדמוקרטיה הישראלית, מעמדנו הבינלאומי, כל המרכיבים היסודיים שמהם נוצקה מדינת ישראל. על כל אחד מאלה הוא טבע את החותם הייחודי שלו".
ח"כ איציק שמולי ספד לנשיא לשעבר ואמר כי "זהו אבדן עצום למדינת ישראל כולה והתחושה היא שנפרדים היום ממנהיג ענק, יחיד בדורו שהותיר חותם עמוק על חיינו. הוא היה האחרון מהגדולים באמת שעיצבו במו ידיהם את פניה של המדינה עוד מראשיתה ותרמו רבות לתקומתה, לביטחונה ולרוחה. גדולתו הייתה בשילוב המנצח שהציג תמיד בין חזון מרהיב ובלתי מתפשר ומעשה נחוש ופורץ דרך בכדי לממשו".
"על אף הישגיו הרבים הוא לא הפסיק לרגע להאמין בדור הצעיר, לטפח אותו ולעודד אותו באופן מעורר השראה לצעוד קדימה. הפגישות עמו היו ממש כמו רגעים נדירים שבהם הרגשת תמיד את משקלו העצום כאילו ההיסטוריה בעצמה מדברת אליך. הוא מותיר אחריו חלל עצום שספק רב אם נוכל למלא אי פעם. תנחומיי הכנים למשפחתו, יהי זכרו ברוך". 
 
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ספד לנשיא התשיעי ולראש הממשלה לשעבר שמעון פרס ז"ל: "זהו יום עצוב למדינת ישראל אשר איבדה את אחד המנהיגים הגדולים של זמננו. שמעון פרס ז"ל היה מדינאי רב פעלים אשר הטביע את חותמו על דפי ההיסטוריה של האומה הישראלית והקדיש את חייו לבניית המדינה ולשירותה. תרומתו האדירה ליצירת חברה שוויונית וצודקת יותר, סללה את מסלול חייהם של אנשים רבים בישראל ובעולם. פרס ז"ל היה לא רק איש הגות וחזון אלא גם איש מעשה אמיץ שפועלו ניכר בתחומים רבים בחיינו. זכרו ומורשתו ימשיכו להאיר לנו את הדרך".
יו"ר קק"ל דני עטר ספד לפני זמן קצר לנשיא לשעבר ז"ל שמעון פרס:  "מדינת ישראל נפרדת היום מאחד ממנהיגיה החשובים והמשמעותיים, שתרם תרומה גדולה להקמת המדינה, לביצור ביטחונה וחוסנה הכלכלי. איבדנו אדם נדיר, מעורר השראה, איש חזון ומעש שפעל רבות למען עתיד טוב יותר. איבדנו ידיד אמת לקק"ל, שותף קרוב לעשיית הארגון לאורך שנים. אני משתתף בצער המשפחה, ובאבלה של מדינת ישראל כולה. יהי זכרו ברוך".
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  מילים ריקות
  קלאם פאדי 02/10/2016 17:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בלה בלה בלה. סורי בדרכ טוענים שאני'שמאלני' בטקבקים. אבל כול האנשים האלה ופרס עצמו זה סתם מילים באויר. מזרח תיכון חדש?
  סגור
 • 9.
  אבד לנו אחד מעצודי התווח של המדינה והעם היהודי
  ברוריה שדל 28/09/2016 23:34
  הגב לתגובה זו
  2 5
  אחד ויחיד בדורו. בעל חזון ויכולת להגשימו על אף המכשולים שבדרך. לכתו הוא אובדן לעמנו. מי ייתן ונזכה להגשים את שאיפץו לשלום. מנהיג יקר, כואבת את לכתך.
  סגור
 • טרומפלדור לא אמר "טוב למות בעד ארצינו"-כי טוב לחיות בעד
  ריטה 02/10/2016 10:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מכתבו של אסיר עולם יוהונתן פולארד : אני רוצה להביא בפניכם את הדברים הבאים ראש הממשלה דאז שמעון פרס בחר להעדיף את האינטרסים האישיים והקריירה שלו על פני מחויבתו לחלץ סוכן ישראלי שנתפס בעת מילוי תפקידו,בזדון וביודעין ,,כותב פולראד במכתבו,ומוסיף,,המקרה שלי הוא המקרה האחד והיחידי בהיסטוריה של הריגול שבו ראש ממשלה מכהן פעל באופן אקטיבי על מנת להרשיע ולחזק את התביעה נגד סוכן של מדינתו שלו,,הודות למר פרס כותב פולארד יש לישראל א ת הכבוד המפוקפק להיות המדינה היחידה בעולם ששיתפה פעולה להרשיע את סוכנה שלה,עד כאן המכתב,,pukrs ורואה בעליית קרנו קלקלה מוסרית ממארת ביותר,,אקרע קריעה על המדינה אם אראינו יושב על כיסא של שר בישראל,,אבא אבן שר החוץ על פרס,,אם היו מנסים למצוא אולם בו ניתן יהיה לכנס את כל אלה ששמעון פרס הוליכם שולל,,לא היו מוצאים אולם גדול מספיק בכדי להכילם,,לא יאומן,כי
  סגור
 • 8.
  כולם די מופתעים בהלוויה של פרס,הם היו בטוחים שהוא
  בא 28/09/2016 17:29
  הגב לתגובה זו
  7 0
  יהיה בהלוויה שלהם .כרגיל .
  סגור
 • צדיק ורע לו-חייב מצקצרים,מושחתים חייהם עד אין קץ...
  ריטה 02/10/2016 10:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רשע וטוב לו? וצדיק?
  סגור
 • 7.
  מה שאסור שיקרה לאדם בחיים שיהפוך למושחת .! (ל"ת)
  בא 28/09/2016 17:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  שמעתי שגם ביילין רצה להספיד את פרס
  תת אלוף שמועתי 28/09/2016 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 4
  אבל המשפחה העדיפה לוותר על התענוג. לפי מקורות מוסמכים ביילין מוחזק במרתפי השב"כ במעצר מונע.
  סגור
 • פשוט ביילין מצא בפואד אדם יותר מושחת ממנו , לפחות
  בא 28/09/2016 17:27
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לא מתו 2000 ישראלים בגלל פואד .נו הסכמי אוסלו .
  סגור
 • 5.
  לזכרו של פרס להקים התנחלות שתקרא מעלות שמעון תרם הרבה (ל"ת)
  להתישבות היהודית 28/09/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • "מרכז לשלום ולא להתראות" ביפו דונולו ב'
  דורון מחולון 02/10/2016 10:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ברז ציווה להרחיב עד הים עצמו למרות חוק 100 מטר מן החוף.בסוף התפשר על המרפסת,שחברת גנדי בנה לפי חלומו של ביבי על מרפסת...
  סגור
 • 4.
  מדהים
  אבי 28/09/2016 13:50
  הגב לתגובה זו
  6 2
  אחרי מותו של חיים חפר, הוא אומר על נשיא המדינה שמעון פרס שמעולם לא החזיק רובה ביד והוא בסך הכל פשפש, שעלה למעלה חתרן בלתי נלאה: תיאור של שמעון פרס בפי יצחק רבין, שהופיע בספרו האוטוביוגרפי משנת 1979, "פנקס שירות"
  סגור
 • בעולם צבוע ומושחת כמו שלנו-שירי הילל למושחתים
  דורון מחולון 02/10/2016 10:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על גופם של ילדי דרפור בסודן מערבי וילדי חלאב בסוריה,אשר משקים בדמם את אדמת "קידמת עדן".
  סגור
 • מעלות שמעון זה גם שם ראוי למי שתרם כל כך הרבה להתישבות (ל"ת)
  אברהם הרצפלד 28/09/2016 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 3.
  האם יצטרכו לשלם רק לביל קלינטון עבור
  הגעתו או גם לאשתו? 28/09/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  7 1
  כידוע קלינטון מקבל כסף עבור"הופעתו" בארועים....מעניין אם אשתו ה"חביבה" אימצה את המנהג?
  סגור
 • ביל לווינסקי הוא פרזנטור של "נובל אנרג'י" ומקבל 5 מיליו
  דורון מחולון 02/10/2016 09:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  5 מיליון דולר בשנה .לכן ביקר כבר 4 פעמים בארץ רק בשנה ,שעברה.אשתו החסודה.....כנסו ל"HILARY CLINTON PORN".
  סגור
 • לקבל הוא יודע ,אבל לסקס הוא לא משלם . (ל"ת)
  בא 28/09/2016 13:11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • רק סיגרים מקובה? (ל"ת)
  דורון מחולון 02/10/2016 10:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  שיר הלל לאדם שלא היה נקי כמו שזה נראה (ל"ת)
  שמעון 28/09/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  6 4
  סגור
 • 1.
  בלבול מוח קולוסאלי !
  תושב המרכז 28/09/2016 12:02
  הגב לתגובה זו
  7 2
  הולכים לסגור את כל כבישי המרכז . אני מקווה שבגלל רשימת האחמים המכובדת מסולטה ושומנה של המנהיגות העולמית , לא יורו לנו להישאר סגורים בבית חצי יום מסיבות ביטחון ודברים נוספים שקשורים למסע הלוויה .
  סגור