האוניברסיטה העברית תשקיע בקנאביס רפואי

 |  (1)
מריחואנה, צילום: גטי אימג'ס ישראל
החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית (?יישום), הודיעה היום שאגרינוביישן, קרן השקעות המתמקדת בהמצאות בתחום החקלאות, חתמה על הסכם להשקעה בקנאביטק, חברת קנאביס רפואי שהוקמה ב-2015, והמבוססת על מחקר ממעבדתו של פרופ' עודד שוסיוב מהפקולטה לחקלאות.
קנאביטק מפתחת את המכשיר הראשון בעולם לזיהוי, ניתוח ומיון אוטומטי של פרחי קנאביס, מבלי לפגוע בפרחים. הטכנולוגיה הייחודית של החברה משלבת מדידת אורכי גל בתחום האינפרא-אדום הקרוב (NIR) עם כלי הדמיה, ומספקת שיטה רגישה לזיהוי ולכימות התרכובות הפעילות בצמחי קנאביס, וספקטרום ייחודי לכל פרח. תוספת ממיין תאפשר מיון אוטומטי של פרחי הקנאביס על סמך קריטריונים שהוגדרו מראש, לצורך ייצור תעשייתי. ניתן יהיה לשלב גם יחידה אוטומטית להוספת תוויות ואריזה של הפרחים, כדי להבטיח מעקב מלא אחר הרכב ומידת הפעילות של הפרחים מהחקלאי ועד לצרכן.
כיום, ניתוח של איכות הפרחים אינו מספק ותלוי בנטילת דגימות (בדיקה סטטיסטית) כדי להעריך את ההרכב ומידת הפעילות של אצווה שלמה של פרחי קנאביס על סמך ממוצע התוצאות שהתקבלו ממספר דגימות. התוצאות אינן אמינות בגלל השונות הגדולה בין צמחי הקנאביס. הדבר מהווה סיכון משמעותי עבור מטופלים שצריכים מינון והרכב מדויקים כדי לקבל טיפול מיטבי. קנאביס רפואי ניתן למטופלים כדי להקל על תסמיני מחלה ועל כאב, וכן על לחץ פיזי ונפשי, אבל כיום לא קיימים עדיין אמצעי בדיקה מדויקים מבלי להרוס אותם בתהליך. מגבלה זו מפחיתה את ערכם המסחרי של הפרחים.
פרופ' עודד שוסיוב, מייסד-משותף והמדען הראשי של קנאביטק: "הרכב הקנאביס ומידת הפעילות שלו משתנים בצורה משמעותית בין פרחים שונים מאותו צמח ובין צמחים שונים מאותו זן. כתוצאה מכך, הדרך היחידה להבטיח את הרכב ומידת הפעילות של הקנאביס היא לבחון כל פרח ופרח בנפרד. יתרה מזאת, התועלת של קנאביס צמחי טמונה בהשפעה הסינרגית של התרכובות השונות שלו. לא ניתן יהיה לממש במלואו את הפוטנציאל הטמון בקנאביס רפואי לפני שרופאים יוכלו להיות בטוחים במאה אחוז שבכל פעם שהם מספקים מרשם לקנאביס רפואי, הוא יינתן בתנאים מבוקרים ואחידים, עם הרכב מדויק של חומרים פעילים שתואם את צרכיהם הרפואיים של המטופלים".
דר' גיא סטון, מייסד-משותף ומנכ"ל קנאביטק: "אנחנו נרגשים לחבור לאגרינוביישן, שמאפשרת לנו למנף את המשאבים והיכולות של יישום, חברה מובילה וותיקה בתחום מסחור הטכנולוגיה, עם הישגים מוכחים במסחור מחקר מדעי המצוי בשלבי פיתוח מוקדמים. קנאביטק תשתמש בהשקעה כדי לממן פעילויות מחקר ופיתוח ואת תחילת הפיתוח העסקי. כמו כן, אנחנו בעיצומו של סבב גיוס הון ומחפשים מקורות מימון נוספים".
עידו שכטר, מנכ"ל אגרינוביישן: "הטכנולוגיה פורצת הדרך של קנאביטק היא דוגמה נוספת לטכנולוגיות היישומיות החדשניות שמקורן בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית. הפקולטה כוללת יותר מ-100 חוקרים שעובדים על המצאות פורצות דרך בתחומים מגוונים כמו חקלאות, מזון, תזונה, רפואה וטרינרית וקלין-טק. ככל שתעשיית הקנאביס הרפואי תגדל ברחבי העולם, תהיה עלייה משמעותית בפיקוח ובבקרת האיכות ודרישות השוק ההולכות וגדלות יחייבו ייצור תעשייתי שיהווה מנוע צמיחה עבור קנאביטק".
  
אגרינוביישן נוסדה ב-2015 כקרן השקעות המתמקדת בהמצאות חקלאיות במקורן בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. הפורטפוליו של החברה כולל ארבע טכנולוגיות: ציפוי מגן להארכת חיי המדף של פירות וירקות; פלטפורמה ניתנת להזרקה ולשחרור מבוקר של תרופות וטרינריות; גישה חדשה לבקרה אלקטרונית של מזיקים וחרקים; וטישה יעילה לזיהוי, ניתוח ומיון פרחי קנאביס רפואי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אני מוכן לבחון עבורכם את איכות הפרחים בחינם (ל"ת)
  יונתן 22/09/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור