הצעת החוק עברה: האם בקרוב דמי הניהול בפנסיות שלנו ייחתכו בחצי?

הצעת החוק מבקשת להגביל את דמי הניהול שניתן לגבות מהחוסכים בקרנות הפנסיה ובכך להגדיל משמעותית את הסכום שיוותר לחוסכים להבטחת עתידם הכלכלי

 |  (1)
בניגוד לעמדת הממשלה

הצעת החוק להפחתת דמי הניהול בקרנות הפנסיה למחצית, של ח"כ מיכל בירן ועמר בר-לב (המחנה הציוני) עברה לפני זמן קצר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. זאת, בתמיכת 42 חברי כנסת מול 39 מתנגדים. מדובר בניצחון נוסף של האופוזיציה על הקואליציה, כאשר מספר ח"כים "בעייתיים" מתחמקים מהצבעות, וגורמים פעם נוספת למבוכה בשורות הקואליציה.

נדגיש כי מדובר בהצבעה טרומית, ועד לחקיקה קיים עוד הליך פוליטי שלם.
מדובר בהמשך ישיר של המגמה בזמן האחרון, בנושא טיפול בדמי הניהול של החסכונות, העלאת המודעות על תשלומי דמי הניהול, פרסום הנתונים בנושא העמיתים הלא פעילים בפנסיות (שם דמי הניהול מקסימליים) ועוד.
לפי הצעת החוק, מוצע לקבוע כי דמי הניהול בקרן חדשה מקיפה לא יעלו על שיעור של 3% מתוך התשלומים המועברים לקרן בשל כל עמית, ולא יעלו על שיעור של 0.25% מן היתרה הצבורה בחשבונו של כל עמית; ולעניין מקבלי קצבה דמי הניהול לא יעלו על שיעור של 0.25%.
בדברי ההסבר להצעה נכתב: "התחרות בשוק הובילה להורדת דמי הניהול לחלק מהחוסכים – המשתכרים שכר גבוה והעובדים המאורגנים - בשל כוח המיקוח הרב שלהם. אולם, עובדים רבים שמשכורותיהם נמוכות ואינם מאורגנים נאלצים לשלם דמי ניהול מקסימליים שלאורך מהלך חיים יכולים להגיע עד לכשליש מהחיסכון הפנסיוני.
הצעת החוק מבקשת להגביל את דמי הניהול שניתן לגבות מהחוסכים בקרנות הפנסיה ובכך להגדיל משמעותית את הסכום שיוותר לחוסכים להבטחת עתידם הכלכלי.


נציין כי שר האוצר, משה כחלון, מתנגד להצעת החוק הנ"ל. לשיטתו, הצעתו בנושא תביא להפחתה חדה יותר בדמי הניהול.

ח"כ מיכל בירן, יוזמת החוק: "בשביל זה נכנסתי לפוליטיקה - זו ההוכחה שכשיש הצעה קריטית לאזרחי ישראל, שמפחיתה באמת את יוקר המחיה ומאפשרת להזדקן בכבוד, יש התגייסות מלאה מכל חברי האופוזיציה ומיו"ר ההסתדרות. אני מודה ליור האופוזיציה הרצוג שנתן לי גיבוי מלא אל מול הלחצים האדירים של הקואליציה".
ח"כ עמר בר-לב: "סוף סוף אחרי שלוש שנות מאבק של השדולה לפנסיה הוגנת ברשות מיכל בירן ובשרותי הצלחנו בניגוד לעמדת הממשלה להעביר חוק שיקצץ בחצי את דמי הניהול בתשלומי הפנסיות בעיקר לשכבות החלשות ולעובדים הלא מאורגנים."

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ממשלה של זבלים דואגים לטייקונים במקום לעם (ל"ת)
  תום 23/03/2016 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור