דרכי העברת דירת מגורים בין אחים ללא תמורה

עו"ד רו"ח אמיר סקלר

לדעתנו, החלופה העדיפה מבין כלל החלופות, ככל שמדובר במהלך של ויתור שאינו מלווה בתמורה (למעט תמורה מנכסי העיזבון), הוא הסתלקות אח לטובת אחיו.
 | 
פנטהאוז, צילום: Getty images Israel
השאלה:
שני אחים ירשו דירה מאמם. הדירה היא דירת המגורים היחידה של האם - לא הייתה לה דירה אחרת מעולם. אח אחד רוצה להעביר את מחצית הדירה על שם אחיו.
  1. מהי הדרך הנכונה לבצע את ההעברה ללא תמורה?
  2. האם נכון לבקש פטור לפי סעיף 49ב(5) ולשלם מס רכישה מלא?
  3. האם נכון לבקש פטור לפי 49ב (5) ולבקש לשלם גם 1/3 מס רכישה?
תשובה:
את ההעברה בין האחים המיועדת להיות ללא תמורה, ניתן לבצע באופנים מספר:
האפשרות הראשונה, הפשוטה והמקובלת בנסיבות העניין, היא ויתור אחד האחים והסתלקותו מחלקו בעיזבון הנוגע לדירה ו/או חלוקת העיזבון כך שלא ישולמו בין האחים תשלומי איזון שמקורם מחוץ לנכסי העיזבון. אפשרות זו למעשה משמרת את הפטור לדירת ירושה, אינה מלווה בתשלום מס רכישה כלשהו, ולמעשה, כל עוד לא ישונה הפטור ממס עיזבון, היא האפשרות הבטוחה והנכונה - ראו סעיף 5(ג)(4) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (להלן: "חוק מיסוי מקרקעין").
אפשרות שנייה - אם לא מדובר בוויתור, הרי מחצית הדירה הנמכרת מאחד האחים תזכה לפטור לדירת ירושה והאח הקונה יקבל STEPUP, כך שלא יהיה לו שבח בגובה שווי הרכישה בעתיד. את מס הרכישה שיישא בו, הוא יישא בהתאם למספר הדירות שבבעלותו, שכן על פי ההוראות המקלות של רשות המסים, כפי שפורסם בחבק מס שבח, רכישת מחצית דירה המשלימה למחצית הדירה הראשונה היחידה של הנישום (הרוכש) תזכה לאותם שיעורי מס של דירה יחידה.
אפשרות שלישית - אם לא מדובר במכירה - היא הענקת מתנה פטורה ממס מכוח סעיף 62 לחוק מיסוי מקרקעין, ברם חלופה זו תביא למיסוי אותה מחצית בעתיד, בהתאם למאפייני האח מקבל המתנה – מרובה דירות (מס מוטב ליניארי) או בעל דירה יחידה.
אפשרות רביעית היא שימוש בפטור לדירת ירושה בהענקת המתנה, ואז שוב מוענק ה-STEPUP לאח מקבל המתנה, וזאת בהתבסס על החלטות מקדמיות שניתנו בקשר עם הפטורים הישנים לדירת מגורים ומס הרכישה על פי תקנה 20 לתקנות מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה)(מס רכישה), התשל"ה-1974 יהיה 1/3 ממס הרכישה הרגיל שבו אמורה להתחייב הרכישה.
לדעתנו, החלופה העדיפה מבין כלל החלופות, ככל שמדובר במהלך של ויתור שאינו מלווה בתמורה (למעט תמורה מנכסי העיזבון), הוא הסתלקות אח לטובת אחיו.
המשיב - ממשרד מאיר מזרחי ושות', עורכי דין
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 
 
<center>>
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה