הליך גילוי מרצון על תכנית ביטוח חיים בחו"ל

עו"ד רו"ח אברהם שהבזי

בעת מילוי נספח ד', מהי הריבית שיש לחייב את הנישום – האם על הריבית שנצברה על כל הסכום של 600,000 יורו באותה השנה או על הריבית של המשיכה שבוצעה באותה השנה?
 | 
בית כלל אמות ביטוח, צילום: Bizportal
שאלה
לנישום יש תכנית ביטוח חיים בחו"ל והוא מעוניין לבצע הליך גילוי מרצון. בתכנית ביטוח החיים יש סכום של 600,000 יורו. בדיווח של חברת הביטוח ישנו פירוט של הריבית שנצברה באותה השנה, וכן פירוט של המשיכות שהתבצעו.
השאלה:
בעת מילוי נספח ד', מהי הריבית שיש לחייב את הנישום – האם על הריבית שנצברה על כל הסכום של 600,000 יורו באותה השנה או על הריבית של המשיכה שבוצעה באותה השנה?
תשובה:
ביטוח חיים מורכב ממספר רכיבים שאותם ניתן לחלק בחלוקה גסה לשניים:
  1. סכום הסיכון (Risk).
  2. סכום החיסכון.
לעניין סכום הסיכון לרוב אין לאדם התעשרות ולכן אין אירוע מס.
לעניין סכום החיסכון סכום זה נוהג כפיקדון או כחסכון לכל דבר ועניין, כך שאם ישנה התעשרות, יש למסותה.
כאשר נצברת ריבית בחשבון החיסכון, יש לשלם את המס על הריבית שנצברה במועד המשיכה, כלומר, לפי חלופה 2 שבשאלה.
למעלה מן הנדרש נציין כי סעיף 9(19) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה") מקנה פטור על הסכום המתקבל מביטוח חיים (בגין רכיב הסיכון Risk). קרי, אדם שקיבל סכום מביטוח חיים עקב פטירה לא יהיה חייב במס, וזאת מתוקף הפטור שמעניק, כאמור, סעיף 9 לפקודה.
עמדת רשות המסים (מס הכנסה) הייתה כי פטור ממס לפי סעיף זה יחול רק על סכום הסיכון (Risk) – דהיינו, מות המבוטח, ובמצב זה בלבד; ואולם, מרכיב החיסכון, או כל סכום הנובע ממנו, לא יהיה פטור לפי סעיף זה.  
במסגרת תיקון 132 לפקודה, נוספה הבהרה בסעיף 9(19):
"סכום המתקבל על פי פוליסה לביטוח חיים" – סכום המתקבל במותו של המבוטח על חלק מהסיכון למקרה מוות בלבד, שבפוליסה לביטוח חיים, למעט סכום שהתקבל ממרכיב החיסכון או הנובע ממנו."
במסגרת תיקון זה נוספה הגדרת "תכנית חסכון" בסעיף 1 לפקודה שלפיה:
"תכנית חיסכון" – בתאגיד בנקאי, לרבות תכנית חיסכון שאושרה לפי חוק עידוד החיסכון וכן מרכיב החיסכון בפוליסה לביטוח חיים, או תכנית חיסכון שצורפה לפוליסה כאמור ושאושרה על ידי המפקח על הביטוח כמשמעותו בחוק הפיקוח על עסקי ביטוח, התשמ"א-1981."
המשמעות היא כי הכנסות בגין מרכיב החיסכון בפוליסת ביטוח חיים, כמו למשל הכנסות מריבית, דינן כהכנסות מריבית בתכנית חיסכון בבנק, שעליהן יחולו הוראות סעיפים 125ג-125ו לפקודה.  
המשיב – ממשרד אברהם שהבזי עורכי דין
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 

 
<center>>
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה