חוב בגין הכנסות משכירות דירות מגורים שהתקבלו בירושה

מאת עו"ד יאיר בנימיני

בהנחה שסכום דמי השכירות מהדירות גבוה מסכום הפטור ממס הקבוע בחוק מס הכנסה (פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירת מגורים), הרי חלה חובת דיווח ועל נישומים יש לשלם מס. זאת ועוד, בהיעדר הגשת דוח על ידי הנישום, לכאורה לא מתחילה להימנות תקופת ההתיישנות על פי סעיפים 145 ו-152 לפקודת מס הכנסה.
פנטהאוז, צילום: Getty images Israel
שאלה:
בשנת 2007 זוג נישומים שאינם עובדים (אברך ועקרת בית) קיבלו בירושה שתי דירות מגורים. הדירות מושכרות מאז ועד היום. הנישומים מקבלים בגינן דמי שכירות חודשיים. הנישומים לא היו מודעים לעובדה שהם מחויבים לדווח על ההכנסות אלה. כמו כן, הנישומים לא הגישו מעולם דוחות שנתיים לרשות המסים (מס הכנסה). נכון להיום הנישומים קיבלו דרישת חוב מרשות המסים (מס הכנסה) לשלם מס בגין הכנסות השכירות מדירות אלה.
השאלות:
  1. האם על פי חוקי המס ישנה התיישנות על חלק מהחוב?
  2. האם ישנם היבטים שבהם נכנסים הנישומים לנעלי המוריש? לדוגמה האם הנישומים מחויבים לשלם מס בגין התקופה שהמוריש לא שילם מס בגין הכנסות השכירות (לפני שנת 2007)?
תשובה:
לשאלה 1

בהנחה שסכום דמי השכירות מהדירות גבוה מסכום הפטור ממס הקבוע בחוק מס הכנסה (פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירת מגורים), התש"ן-1990 (סכום המשתנה מדי שנה בשנה), הרי חלה חובת דיווח ועל נישומים יש לשלם מס. זאת ועוד, בהיעדר הגשת דוח על ידי הנישום, לכאורה לא מתחילה להימנות תקופת ההתיישנות על פי סעיפים 145 ו-152 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה").
עם זאת, הגישה המקובלת היא כי הואיל ואי הדיווח לרשויות המס ואי תשלום המס מהווים לכאורה עבירות פליליות לפי סעיפים 216, 217 ו-220 לפקודה, הרי יש להחיל את תקופת ההתיישנות הקבועה בדין הפלילי על עבירות מסוג פשע, והיא תקופה של עשר שנים, אף שמבחינה פורמלית אין הוראת התיישנות בדין האזרחי על דוחות שלא הוגשו.
לשאלה 2
על פי סעיף 120 לפקודה ניתן לערוך שומה ליורשים בגין הכנסות המוריש לשלוש שנות מס טרם הפטירה. עם זאת, מבחינה מעשית יש להניח כי בשל חלוף הזמן לא תתעורר טענה לגבי התקופה שעובר להורשה.
המשיב - ממשרד יאיר בנימיני עורכי דין במסים
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 
 
<center>>
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה