מניעת הליך משפטי עקב אי הגשת דיווח מקוון למע"מ

מאת עו"ד שלומי קלימיאן

רשות המסים אכן פתחה מיוזמתה בהליכים לברור סוגיית אי הגשת דוחות מפורטים על ידי לקוחות משרד רואי החשבון. פתיחת ההליכים לא נעשתה ביוזמת הלקוח ויש לכך משמעות בכל הנוגע לנקיטת הליכים משפטיים פליליים על ידי רשות המסים.
 | 
בית משפט, צילום: יח"צ
השאלה:
רשות המסים (מע"מ) החלה במבצע שימוע לכל מי שלא הגיש דוחות מפורטים. ארבע חברות, לקוחות של משרד רואי חשבון, לא הגישו דוח מפורט. בשימוע הועלתה בקשה ליום נוסף לשם הגשת כל הדוחות. בעת הגשת הדוחות נמצא כי לאחת החברות ישנם הפרשים בהכנסות שדווחו לרשות המסים (מע"מ) עבור השנה השוטפת. הדוחות המתקנים והסדר הפרשי מע"מ הוגשו לפקיד השומה אך המבקרת סירבה לקבל את הדוחות בטענה שהתיק בביקורת. לאחר כמה ימים התקבלה הזמנה לביקורת על אותו תיק (התיק נכנס לביקורת וסכום התשלום היה קרוב לסכום בדוחות המתקנים). רשות המסים (מע"מ) רוצה להעביר את התיק למחלקה המשפטית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום, אך משרד רואי החשבון סבור כי אין בכך צורך מכיוון שהמשרד רואי החשבון מעוניין לתקן את הדוחות, ומכיוון שההזמנה לביקורת הייתה לאחר הגשת הדוחות המתקנים על הדוחות וההפרשים הם בעבור השנה השוטפת ולכן זו טעות ולא הטעייה, וכן מכיוון שהדוחות המקוונים הוגשו בפועל רק לאחר שהסתיים כל תהליך הביקורת.
תשובה:
כעולה משאלתך, רשות המסים אכן פתחה מיוזמתה בהליכים לברור סוגיית אי הגשת דוחות מפורטים על ידי לקוחות משרד רואי החשבון. פתיחת ההליכים לא נעשתה ביוזמת הלקוח ויש לכך משמעות בכל הנוגע לנקיטת הליכים משפטיים פליליים על ידי רשות המסים.
התנהלות המבקרת מצביעה על כך שברשות המסים נאספו ראיות או היו אינדיקציות לכך שהחברה לא הגישה דיווח נכון ומלא לרשות המסים (מע"מ) בנוגע להכנסותיה, וזאת עוד בטרם הועלתה הבקשה להגשת דוחות מתקנים.
במצב דברים זה לא ניתן לראות בבקשה להגשת דוחות מתקנים בקשה לגילוי מרצון, אשר בנסיבות מסוימות היה בה כדי להעניק למרשתך הגנה במישור הפלילי.
בשאלה אין התייחסות לגובה ההפרשים שבין הדיווח הראשוני לבין הדיווח בדוח המתוקן, אך סביר להניח כי גובה ההפרשים הוא משמעותי והוא אשר הניע את המבקרת לפתוח בהליכי ביקורת ולהמליץ על העברת התיק ליחידה המשפטית.
לא למותר לציין כי רשות המסים סוּבֶרֶנית בהחלטתה להפנות את הטיפול בתיקי ביקורת למישור הפלילי.
כמובן, לרשות החברה עומדת הזכות ליצור קשר עם היחידה המשפטית ולשטוח בפניה את כל הטענות הרלוונטיות לעניין הפרשי המע"מ ולעניין אי הגשת הדוחות המפורטים, מתוך כוונה שזו תימנע מנקיטת הליכים משפטיים פליליים דוגמת כופר, כתב אישום וכדומה.
המשיב – מומחה במע"מ, מכס ומס הכנסה
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 
 
 
<center>>
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה