חשיפה: מערכת ה-PRO של אתר שחקן מעו"ף

 | 
שחקן מעו"ף, צילום: יח"צ
לפני כ-4 שנים חשף אתר Bizportal לקהל הגולשים את אתר שחקן מעו"ף ואת העומד מאחריו - בחור אנונימי למדי בשם יוסי אלוף שהפך לגורו משקיעים ומקפיד להתרחק מחשיפה גם כיום. האתר מרכז קהילה תוססת סביב פורומים, בלוגים וצ'אטים, ובמקביל לשלל נתוני זמן אמת ואסטרטגיות המוצעות לקהל הגולשים, ניתן למצוא בו דיונים ופרשנויות בנושאי השעה.

במהלך השנה האחרונה בחר האתר, שמונה כיום כ-20 אלף חברים פעילים, לשנות מעט כיוון ולהפוך לרשת החברתית הכלכלית הראשונה בישראל, וכך ניתן לצפות בתיק האישי של כל חבר, לעקוב אחר פעולות במניות ואופציות, לקבל איתותים ודירוגים של החברים וכן הלאה.

החלק הפחות מוכר באתר הוא מערכת ה-PRO - מערכת שפותחה ע"י האתר בשיתוף קרנות גידור ומשמשת עשרות בודדות של משתמשים נבחרים. ה-PRO היא מערכת בינה מלאכותית שפותחה במשך 4 השנים האחרונות ע"י מתמטיקאים ומהנדסי תוכנה, ומתיימרת ללמוד את השוק ולהציע דרכי פעולה. להבדיל מרובוטי המסחר הפועלים על נוסחא קבועה, מערכת בינה מלאכותית מתאימה את עצמה לשוק, גמישה מבחינת הנוסחאות ומותאמת פרטנית לכל משקיע. המערכת אינה מפורסמת כלל, להוציא באנר קטנטן באתר שחקן מעו"ף, אינה מוצעת לכלל הציבור ומוגבלת מבחירה במספר המשתמשים.

לטענת המפתחים, הגבלת מספר המשתמשים נובעת בשל כוח המחשוב שהמערכת צורכת, אך לא ניתן לפסול גם את האפשרות שמדובר על רצון לשמר את היתרון היחסי. המערכת פועלת אמנם גם בוול סטריט, אולם מתמקדת בעיקר בשוק המניות והנגזרים בת"א ובין השאר מציעה אסטרטגיה יומית, שבועית וחודשית דינמיות.

המשתמשים במערכת יכולים להקליד כל פוזיציה שהיא באופציות או במניות, לסנכרן המידע מול המערכת ומרגע זה הכל אוטומטי: המערכת מנתחת 1,400 נתונים בשניה ותציע שינויים ותיקונים, תודיע מתי נכון להגדיל חשיפה ומתי כדאי לסגור את הפוזיציה, כשלכל משתמש יעדי רווח משלו שהגדיר בעת החיבור. המידע זמין באופן רציף במחשב או בסלולרי וניתן לקבל מספר אפשרויות חלופיות במידת הצורך. אם תרצו, מה שעושה חברת האלגו המצליחה פיינל מהרצליה אך נגיש להמונים.

המפתחים קנאים כמובן לקוד, ולכן לא ידוע עליו רבות אבל אינדיקציה מסוימת ניתן לקבל מהצצה קטנה לכלים היחודיים הנלווים שהמערכת מספקת, וביניהם מפת פוזיציות משוערת בזמן אמת, גרפי היפוך ומגמות מסחר, צפי התכסות תעודות סל וקרנות נאמנות, מערכת תומכת קניה ומפות אופציות עבור חודשים מתקדמים. ישנה גם תמיכה מאנשי מקצוע בזמן אמת, שלל קורסים ועוד. אך ללא ספק, מערכת הבינה המלאכותית היא העיקר וכיום יש כבר גופי נוסטרו ומנהלי קרנות גידור המתבססים עליה.

כיוון שהמערכת פועלת, בין השאר, על נתוני בסיס התחלתיים, אותם כל משתמש מקליד בעצמו, קשה להעריך את רף הרווחים והתשואה של האוחזים במערכת,

לדברי מנהל קרן גידור המסתייע במערכת, "זה עולם אחר. מבחינתי ניהול קרן הגידור מתחלק ללפני השימוש במערכת ואחריה. רק כשהתחלתי להיעזר במערכת הבנתי פתאום כמה הייתי עיוור קודם לכן, וכמה אין לך יכולת להרויח בבורסה בלי תמיכה שכזו. מי שחושב שמלקנות, למכור ולנתח את השוק בצורה יבשה הוא יעשה כסף - יש לו טעות גדולה. היום לכל שניה יש משמעות והיכולות של המערכת מקפיצות אותך עשור קדימה. בעולם הטכנולוגי של היום אין לך שום סיכוי מול קרנות האלגו ושחקני ארביטראז', גם במניות, אבל בעיקר באופציות. מה שהמערכת עושה מבחינתי, הוא לתת לי את היכולות שיש להם והרבה פעמים יותר מזה".

מבחינת תשואה, איך המערכת?
"בוא נגיד שאני כבר שנה משתמש במערכת הזו כמנהל קרן הגידור והתשואה בשנה הזו עברה כבר את התשואה המצטברת של כל השנים הקודמות גם יחד".

מה דעתך על המחיר הגבוה יחסית למערכת (כ-1,300 שקלים לחודש)?
מי שהתעסק קצת באופציות, יודע שדמי הלימוד עלולים להיות עשרות ומאות אלפים וגם יותר מזה. לא חושב שזו בעיה.

מה עם העובדה שהמערכת מוגבלת מבחינת מספר המשתמשים?
אין לי שום בעיה עם זה. ההיפך, ומבחינתי שהמצב הזה ישמר כמה שיותר זמן.

רבות כבר דובר על חוסר הוגנות המסחר של המשקיע הפרטי אל מול קרנות האלגוטרייד ושחקני המעו"ף המנצלים מהירות ביצוע של חלקיק השניה במטרה להקדים פקודות ולייצר רווחים. נדמה שכאן יש עליית מדרגה, במידה מסוימת אולי בעייתית, מבחינת היכולת של כל משקיע להתאים לעצמו אסטרטגיית מסחר אישית שנותנת יתרון משמעותי למספר סוחרי קצה על פני כלל הציבור בבורסה, שבה ממילא חוסר הנזילות מאפשר לבעלי אמצעים להשפיע על השוק בצורה ניכרת.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה