עובדת ששוהה בחופשה ללא תשלום לא זכאית לדמי אבטלה, אם מדובר בחופשה ללא תשלום שלא נכפתה עליה

בל 23777-06-13 אחלאם מבג'יש נ' המוסד לביטוח לאומי, בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, ניתן ביום 3.7.14. תקציר פסק הדין מאת עו"ד דנה פרייס
שטרות שקלים, צילום: Getty images Israel
העובדות
-------------
הגברת אחלאם מבג'יש (להלן: "העובדת") הועסקה בעיריית נצרת (להלן: "המעסיקה") כעובדת סוציאלית, החל משנת 2008 ועד ליום 22.12.11, המועד בו יצאה לחופשה ללא תשלום לאחר חופשת לידה, עקב רצונה למצוא עבודה חלופית בתנאים נוחים שיאפשרו לה לטפל בתינוקה.
בחודש מרץ 2012 העובדת החלה להתייצב כדורשת עבודה בלשכת התעסוקה ואילו בחודש אפריל 2012 העובדת הגישה תביעת דמי אבטלה.
המוסד לביטוח לאומי (להלן: "המל"ל") דחה את התביעה של העובדת משום שלאחר בירור מול המעסיקה הוברר לו כי העובדת לא שבה לעבודתה בגלל רצונה לטפל בתינוקה.
העובדת פנתה למל"ל בשנית במטרה לשנות את רוע הגזירה אך בחודש פברואר 2013 המל"ל הודיע לעובדת כי הוא דבק בעמדתו ולפיכך הוגשה התביעה בטענה כי יש לראות עובדת כזמינה לבצע עבודה לאחר 90 ימי המתנה לאבטלה ומשלא הוצעה לה עבודה מתאימה על ידי לשכת התעסוקה יש לראות בה כ"מובטלת" מן המניין.

פסק הדין
-------------
בית הדין דחה את תביעתה של העובדת וקבע, כי אין לראות בחל"ת אליו יצאה העובדת כחל"ת כפויה אשר מחויבת מכוח המציאות היות ומטרתה העיקרית של העובדת הייתה למצוא עבודה אחרת, בהיקף שעות נוח יותר שלם טיפול בילדה.
עוד נקבע, כי אומנם המעסיקה הייתה מחויבת כלפי מחליפתה של העובדת במהלך החופשה ללא תשלום עד ליום 31.03.12, אך ההחלטה על העסקת מחליפה התקבלה לאחר שהעובדת החליטה לצאת לחופשה ללא תשלום. כלומר, לא מדובר בעניין הקשור במקום העבודה אשר בגינו העובדת נאלצה לצאת לחל"ת.
בית הדין העיר, כי אכן ההלכה הקיימת יוצרת סתירה כלשהי היות ומחד עובדת שמחליטה להתפטר לאחר חופשת הלידה לשם חיפוש משרה נוחה יותר אמורה להיראות לא רק כזמינה לעבודה ועונה על הגדרת "מובטל" אלא ככזו אם התפטרות הנעשית מהעבודה תוך הצדקה וללא שלילת דמי הזכאות לדמי האבטלה לתקופת ה-90 ימים הראשונים לאחר חופשת הלידה.
מאידך, עובדת שמטרתה זהה והיא מנסה למצוא עבודה בהיקף שעות נוח יותר שמתיישב יותר עם טיפול התינוק אך חוששת שלא תמצא עבודה חלופית ולכן אינה מתפטרת מעבודתה אלא יוצאת לחל"ת אינה נראית כמי שזמינה לעבודה בתקופת החופשה ללא תשלום.
עניין זה אכן תמוה בעיניו של בית הדין אך היות והוא אינו מוסמך לפסוק כנגד ההלכה הפסוקה לא נותר לו אלא לדחות את הפסיקה.

(*) הכותבת - עו"ד ב"כל עובד", מרכז המידע בדיני עבודה של "חשבים-HPS"
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה