מחאת הרכב מצליחה? מוסכניקים יחויבו להציע לפחות שני סוגי חלקי חילוף

כך קבעה ועדת הכלכלה. "בקרוב נפתח קמפיין להגברת מודעות הצרכנים לזכותם לדרוש חלפים זולים ולבצע השוואות מחירים"
 | 
חניון מכוניות, צילום: Getty images Israel
נראה שמחאת הרכב , המבקרת את מחירי המכוניות המאוד גבוהים בישראל ביחס לעולם , מתחילה לחלחל לכנסת : ועדת הכלכלה של הכנסת המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית לרישוי שירותים לרכב, שנועדה לקדם את התחרות בענף ולהוזיל את מחירי המכוניות החדשות והחלפים.

בפתח הישיבה דחה יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) את הטענות כי הוועדה מעכבת את ההצעה, ואמר כי הובהר לחלוטין שאנשי הוועדה עושים את מלאכתם נאמנה ונמשיך לקיים דיונים בהצעה בצורה אינטנסיבית, עד לסיום הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

במהלך הדיון היום אישרה הוועדה את הפרק העוסק ברישוי מוסכים ומנהלים מקצועיים של מוסכים. במסגרת אישור הפרק אישרה הוועדה סעיף צרכני מהותי, שנועד לחייב את המוסכים להציע ללקוחות מגוון של מוצרי חלקי חילוף. לפי ההצעה, המוסכים יציעו ללקוחות לפחות שני סוגי חלקי חילוף מתוך הבאים: מוצר מקורי, מוצר משופץ או מוצר תחליפי. החובה לא תחול במקרים של טיפול בתקלות שבמסגרת האחריות או על טיפול בתקלות סדרתיות (ריקולים).

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, התייחס לכך ואמר כי מטרת הרפורמה היא להוזיל גם את מחירי החלפים ולפתוח את השוק לשימוש במוצרים איכותיים וזולים. הוא הוסיף כי המשרד מתכוון לפתוח בקמפיין תקשורתי שיגביר את המודעות בקרב הצרכנים, כדי שיידעו שהם רשאים לקבל במוסכים לא רק חלקים מקוריים ויקרים אלא גם חלפים זולים יותר ולא פחות טובים. עוד אמר יצחקי כי הקמפיין נועד גם להעלות את המודעות לכך שניתן לקבל הצעות מחיר מפורטות לפני טיפולים, ולבצע השוואת מחירים גם בענף המוסכים.

יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, הזהיר מפני מקרים שבהם המוסך לא יציע ללקוח חלק שהוא לא יודע על קיומו, ואז הוא יהפוך לעבריין.

יו"ר חטיבת החלפים לרכב באיגוד לשכות המסחר, יוסי סקורניק, אמר כי המקורות של מעל ל-90% מהחלקים ידועים, והמקרים שלוי מדבר עליהם הם בודדים.

הוועדה אישרה היום סעיפים נוספים הנוגעים לדרישות בהן יצטרכו לעמוד בעלי המוסכים כדי לקבל רישיון לניהול מקצועי של מוסך, וכן אישרה פרק שנועד להקים ועדה מייעצת לשר האוצר לרישוי מנהלים מקצועיים של מוסכים.

בוועדה יהיו חברים 3 עובדי משרד התחבורה שאחד מהם הוא היו"ר, עובד משרד הכלכלה, ושני עובדים בעלי רישיון מנהל מקצועי של מוסך שימונו לפי המלצת איגוד המוסכים. בתום הדיון אמר היו"ר ברוורמן כי בשבוע הבא תקיים הוועדה ישיבה נוספת בהצעת החוק, וכי בכוונת הוועדה לקיים ישיבות נוספות גם בימי ראשון וחמישי, שאינם ימי כנסת רגילים, כדי לסיים את הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית בהקדם.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה