פרופ' דויד גילה: "חרם מאורגן של צרכנים - תופעה מבורכת"

היום מתקיים דיון בכנסת של ועדת הכספים בעניין יוקר המחייה. ברקע - המחאה החברתית שקמה לתחיה נגד עלויות המחיה הגבוהות בישראל
 |  (2)
דיויד גילה, צילום: יח"צ
היום מתקיים דיון מיוחד בכנסת של ועדת הכספים בעניין יוקר המחייה. ברקע - המחאה החברתים שקמה שלתחיה נגד עלויות המחיה הגבוהות בישראל. הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דויד גילה, הסביר שיש להילחם במונופולים ולעודד תחרות ובמקביל על הצרכן להצביע ברגליים.

ניסן סלומינסקי (היבת היהודי), יו"ר הוועדה, אמר בפתח הישיבה כי: "לא יכול להיות מצב שבו משפחה שבה שני בני הזוג עובדים והם לא יכולים לגמור את החודש. יוקר המחיה בישראל לא רק בתחום המזון, אלא בכל התחומים".

פרופ' דויד גילה, הממונה על הגבלים עסקיים: "יש בישראל בעיה של יוקר מחיה וריכוזיות. אנו משלמים מחיר יקר בגלל טעויות של ממשלות בעבר שטיפחו מונופולים. מאז 2011 יש שנוי תפישה של הרגולטור וכך נעשו צעדים כדי להילחם ביוקר המחיה וברכוזיות".

לפי הממונה על הגבלים עסקיים יש שלושה גורמים ליוקר המחייה

"1 - עלויות גבוהות: כמו למשל מיסים גבוהים שמגולגלים לצרכנים או דרישות כשרות.
2 - תחרות מועטה וריכוזיות: צריך להסיר מכשולים תחרות שהממשלה יצרה בעצמה ולעודד תחרות בין חברות. ועדי עובדים חזקים חוסמים תחרות, יש רגולציה שמקשה על תחרות ולצרכנים קשה להשוות מחירים. בלעדיות של יצרני תחליפי החלב חוסמות משחקנים חדשים להיכנס לשוק. בתחום התחבורה - יש לטפל בריכוזיות של נמלי הים.
3 - נכונות של צרכנים לשלם מחיר גבוה: הצרכן יכול להשפיע על הפחתת מחירים וזה כולל חרם מאורגן - תופעה מבורכת. הציבור צריך להצביע ברגליים: לעשות מאמץ להשוות בין הצעות מתחרות, להסתכל בסופרמרקט על החשבונית כולה ולא רק על מחירים של מוצרים בודדים, להסתכל גם בשאר המדפים בסופרמרקט ולתת צ'אנס גם למותגים הפחות מוכרים. לא יזיק לנסות ולתת הזדמנות גם לשחקנים חדשים או לא מוכרים. ערנות כזו מצד כמות גדולה של צרכנים יכולה לעשות פלאים במסגרת המלחמה של כולנו ביוקר המחיה".

גיל אונגר מרשת קופיקס: "אפשר גם אחרת והוכחנו את זה - יש לנו 70-80 פרטים שנמכרים במחיר נמוך וכולם מרוויחים מזה. לפני כן ניהלתי את איקאה - שם המחירים ירדו ב-17% ב-11 השנים האחרונות. המסקנה היא שאפשר להוריד מחירים. לציבור אין סבלנות, נמאס לו".

דוד אבקסיס, הסופר האינטרנטי "סיטון": "סופרמרקט מכוון זה טרנד עולמי שהולך וגדל. ראינו זאת במוצרי חשמל. עלוית התפעול יותר נמוכות - אפשר לשבת בבית ולרכוש מוצרים או להוריד את האפליקציה ולהזמין".

ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) לדוויד גילה: "איפה אתה? יצחק תשובה עושה 400% רווח - גובה פי 5 על ייצור הגז. הממונה על הגבלים גורף עלים במקום לחפור בורות. טיטולים ומילקי זה נורא חשוב, אבל אתה מפקיר את הזירה המרכזית ואני לא מאשימה אותך - אתה לבד".

לקראת הדיון בוועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי ביקש מחקר של המרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא יוקר המחיה בישראל בהשוואה למדינות המפותחת. בעקבות המחקר כי "לצערי שוב הוכח שרמת המחירים במדינות המפותחות נמוכה יותר מאשר מדינת ישראל. והמחירים המפוקחים עלו באופן חד ממדד המחירים לצרכן. אני מצפה מכל משרדי הממשלה להתאמץ ולהביא אלינו לוועדת הכספים רעיונות איך להפחית את עלויות יוקר המחיה של כולנו. זוהי בעיני המשימה הראשונה שלהם לשנה הקרובה". נתונים על יוקר המחייה בישראל בהשוואה למדינות המפותחות
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אתה עולה לנו הרבה כסף.
  לך הביתה. 27/10/2014 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תפקיד ומשרד מיותרים לך הביתה.
  סגור
 • 1.
  צריך לחנך את הציבור המפונק . ואז לא היו לנו 19 מנדטים
  שעור בחינוך 27/10/2014 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  של טמטום
  סגור