ההשקעה הזרה הגדולה ביותר בישראל: אינטל תשקיע 22 מיליארד שקל בקריית גת - תקבל מיליארד שקל מהמדינה

החברה תשלם מס חברות של 5% בלבד. לפיד: "שדרוג המפעל יביא ליצירת כ 1,000 מקומות עבודה חדשים", בנט: "רגע היסטורי"
 |  (4)
מפעל אינטל, צילום: Getty images Israel
משרדי האוצר והכלכלה אישרו הבוקר את תכנית ההשקעות של חברת אינטל - השקעת החברה בשדרוג המפעל בקרית גת, תעמוד על כ-6 מיליארד דולר (כ-22 מיליארד שקלים), בהתאם לתוכנית העסקית שהוגשה למרכז ההשקעות ולמשרדי האוצר והכלכלה.

במסגרת התוכנית, תעסיק אינטל עד לשנת 2023, קרוב ל-1,000 עובדים חדשים בנוסף להבטחת העסקתם של 2,500 העובדים הקיימים בחברה, בהתאם לתוכנית העסקית. בנוסף, התחייבה החברה לרכש גומלין בישראל בהיקף מצטבר של כ-550 מיליון דולר ורכש מקומי נוסף בהיקף של כ-400 מיליון שקל מדי שנה. כמו כן, התחייבה החברה כי 50% מעובדי המפעל יתגוררו באזור גדרה ודרומה.

במסגרת האישור, תזכה החברה, שתהפוך את מפעלה בקרית גת למתקדם בעולם בטכנולוגיית שבבים, למעמד של מפעל מועדף מיוחד, כפי שאושר על ידי מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג ומנהל רשות המסים, משה אשר. המעמד של מפעל מועדף מיוחד ייגזר על פי החוק לעידוד השקעות הון, לאחר שהוכח כי המפעל יתרום תרומה מהותית לפעילות הכלכלית בישראל ותשואה גבוהה למשק, ויש בו כדי לקדם יעדים לאומיים של כלכלת ישראל.

מעמד זה יזכה את החברה במס חברות בשיעור של 5% לתקופה של 10 שנים (עד 2023) ומענקים בהיקף של 300 מיליון דולר. המענק שאושר על ידי מנהלת מרכז ההשקעות יביא לגיוסם של אלפי עובדים חדשים בשנים הקרובות, לצורך שדרוגו של המפעל בקרית גת לטכנולוגיה המתקדמת בעולם לייצור רכיבים מיקרו אלקטרוניים.

לראשונה, העמידה המדינה קריטריונים ברורים אשר יבחנו לאורך כל תקופת הזכאות:
1. הגדלת כושר היצור ביחס לתקופת הזכאות הקודמת, בנוסף ליעדי ההכנסות.
2. ביטול האפשרות להוריד את יעדי התעסוקה אם גובה ההשקעות יפחת.
3. הגדלת דרישות הרכש המקומי, כך שיובטח גידול של לפחות 10% ביחס לשנת 2013 והגדלת רכש הגומלין ב100 מיליון דולר.
4. מספר העובדים שיעברו לפריפריה הורחב ל- 50% מכלל העובדים ( ביחס ל 50% מהעובדים התוספתיים).
5. הוספה של השקעה במוסדות מחקר אקדמיים לצד מימון שכר הלימוד לסטודנטים והגדרת סכום מינימלי של מיליון דולר לשנה.
6. התחייבות לביצוע פעולות ההקמה ע״י עובדים וספקים ישראלים.
7. מניעת הסטת עובדים בקבוצה לחברה המוטבת לצורך עמידה ביעדי התעסוקה.

שר האוצר, יאיר לפיד: "ההשקעה של אינטל מהווה נכס אסטרטגי עבור התעשייה הישראלית. זו היא ההשקעה הגדולה ביותר של חברה זרה בישראל אי פעם וזו הוכחה נוספת שישראל נמצאת בקדמת תעשיית הטכנולוגיה והחדשנות. שדרוג המפעל יביא ליצירת כ 1,000 מקומות עבודה חדשים אשר יספקו תעסוקה לתושבי הדרום ועוד אלפי מקומות עבודה במעגל שני. אנו נמשיך לפעול ליצירת סביבה עסקית אטרקטיבית בכדי להגביר את ההשקעות במדינת ישראל".

מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן: "אישור תכנית ההשקעות והמענק מסכם עבודה משותפת למשרד האוצר, משרד הכלכלה ורשות המסים, בה הצלחנו ליצור את התנאים לקבלת המענק והטבות המס. התנאים מבטיחים עמידה ביעדים מדידים בתחומי התעסוקה, הרכש המקומי והגדלת הייצור באופן שיתרום לצמיחת הכלכלה והמשק".

שר הכלכלה, נפתלי בנט: "אישור ההגעה של אינטל לארץ בהשקעה הגדולה ביותר בתולדות ישראל היא אירוע היסטורי לכלל תושבי המדינה, אך במיוחד לתושבי הדרום, שמאות מהם יועסקו במפעל החדש. השקעה של עשרים מיליארד שקלים, תעסוקה לאלפי ישראלים והכנסה עתידית של מאות מיליוני שקלים ממיסים, הם בשורה אדירה לכלכלה הישראלית, שפותחת את השנה החדשה בצעד ענק קדימה וממצבת את ישראל כיעד השקעה אטרקטיבי בקנה מידה עולמי".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  . אז למה מפטרים עשרות עובדים במפעל בקרית גת?
  עובד אינטל 23/09/2014 21:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מזמן הודיעו למחלקה שלנו באינטל שלמרות שהמצב באינטל הרבה זמן לא היה כל כך טוב מכל הבחינות (רווחים של מיליארדי דולרים ,הכנסות, מכירות ,מניה , הזמנות , מוצרים חדשים ,מובילות בטכנולוגיה )ולמרות שהרבעון האחרון היה עם ההכנסות הכי גבוהות אי פעם באינטל ולמרות שהמפעל (בקרית גת) מצטיין ברוב הפרמטרים מול כל המפעלים של אינטל בעולם ומקבל פרסי הצטיינות ועובד בקצב ייצור של 115% ולמרות שמרחיבים את המפעל ומקבלים כסף מהמדינה להעסיק עובדים, הולכים לזרוק עשרות עובדים טובים עד סוף השנה (בטח במקומנו יביאו עבדי קבלן כנראה שזאת המגמה להביא עבדים במקום עובדים).
  סגור
 • 2.
  עם 5% מס, אפשר לספק עבודה למאות אלפים
  משה פרץ 22/09/2014 14:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מפעל בארץ יגדיל במידה ניכרת את המפעל, וכמובן את מספר העובדים, אם ישלם שישית מהמס שהמפעל משלם עכשיו. זה לא רג הסטורי אלא רגע היסטרי. האם בעשרה אחוז מס אינטל לא היה משקיע בארץ? נסו לתת עשרה אחוז מס למפעלים, יצטרכו ליבא עובדים מחו"ל.
  סגור
 • 1.
  שילמנו מיליארד שקל בשביל בסה"כ 1000 מקומות?
  אריק 22/09/2014 13:45
  הגב לתגובה זו
  2 2
  המדינה יכלה לרתום את הכסף לאבטלה או הכשרה ושילוב הרבה יותר מ1000 מובטלים במקומות שכבר קיימים - שילמנו ביוקר
  סגור
 • המיסים מההכנסות והפרחת השממה ובנוסף 1000 עובדים אדיר
  ציון 22/09/2014 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 2
  את כל זה במיליארד מציאה אני לא איש כשמבין הרבה בכלכלה אבל יש פה רווח אדיר למדינה
  סגור