ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

על כריתת הראשים, ההתפשטות צפונה והמסר לאובמה - ארגון דאע"ש לאן?

פרופ' עמנואל סיוון מתייחס לטרור האזורי. למה דאע"ש לא נכנסו לבגדד, מאיפה מקור התמיכה העיקרי וגם - מה בעניין חמאס?
 |  24
מזרח תיכון חדש
Share
עריפת הראשים המבוצעת על ידי ארגון הטרור דאע"ש עשויה לעורר געגועים לדיקטטורים אכזריים כמו סדאם חוסיין או חאפז אל אסאד. פרופ' עמנואל סיוון מהאוניברסיטה העברית בירושלים מסביר ל-Bizportal על ארגון הטרור האכזרי, על החמאס, אבו מאזן ומה קרה למזרח התיכון בעקבות ה"אביב הערבי".


דאע"ש מצליח לזעזע את המערב - כמה גדול הארגון גדול?

"הארגון מונה כ-25 אלף לוחמים. זה ארגון של פורשים. היה סניף לאל-קעידה בעיראק שהאמריקנים הצליחו לחסל ומשרידיו קם דעא"ש שרופף לגמרי את הקשר עם אל-קאידה".

מהיכן הכסף למימון פעילות בטרור?

"דאע"ש זה ארגון עשיר מאוד - הם שדדו בנקים. גם מייסד הארגון, זרכאווי, היה פושע קטן. הם לא נהנתנים הם אידיאליסטים להבנתם. הם מנצלים את הכסף לטרור". מה מיוחד בטרוריסטים של דאע"ש? "איני יודע מהיכן האידיאולוגיה שלהם. הם רוצים להכות את המערב-האויב ולמחוק את העקבות של השליטה הקולוניאליות. למשל הגבולות שנקבעו באזורנו (סייקס-פיקו - 1916) ואח"כ ספציפית לגבי עיראק (ועידת פריס - 1919)".

מה ההצלחות שרשם דאע"ש עד היום?

"תפיסת אזור צפון מזרח סוריה וכיבוש מוסול שבעירק, שם ברחו 25 אלף איש והותירו אחריהם נשק ונעליים. הרעיון של דאע"ש היה להשתלט על האזור התיכוני של עיראק ולחבר אותו לצפון מזרח סוריה. הסכנה הגדולה היא שדאע"ש יבתר את עירק".

כיצד הצליח דאע"ש להשיג תמיכה מקומית גדולה בעירק?

"דאע"ש פנה אל השבטים הסונים של האזור התיכון של עירק. סדאם חוסיין ואנשיו באו משם והתפרנסו במשך שנים ממנעמי השלטון עד שהאמריקנים טיהרו בשנת 2003 את צבא עיראק מהאלמנטים של מפלגת הבעת' ומהסונים. הם נשארו בלי פרנסה ואז הגיע דאע"ש. אבו מוסעב א-זרקאווי (המנהיג הקודם של דאע"ש שחוסל בשנת 2006) יצר איתם בריתות".

מה עושה המנהיג החדש של דאע"ש?

"אבו בכר אל-בגדאדי ניצל בחוכמה רבה את מדיניותו של ראש ממשלת עיראק שפוטר עכשיו נורי אל-מאלכי לפגוע בסונים ולקדם את השיעים. מדובר במקומות עבודה, בתקציבי פיתוח בנפט ועוד".

האם הצלחת דאע"ש עלולה לכלול גם מימוש הקמת ח'ליפות איסלאמית?

"כיבוש בגדד והקמת ח'ליפות - זה הכל קשקוש משתי סיבות: ח'ליף חייב להיות משבטו של מוחמד והוא צריך מועצה שתמנה אותו. בראש הרבה קבוצות טרור עמדה דמות משיחית וזה נותן איזה הילה. למרות הרעש הגדול הם לא באמת ניסו לכבוש את בגדד, אלא פנו צפונה. כרגע ההתקדמות של דאע"ש צפונה נבלמה".

מה לגבי פעילות דאע"ש בסוריה?

"דאע"ש תפס פינה בצפון מזרח סוריה וברמת הגולן נמצא ארגון ג'בהת א-נוסרה. התמוטט כאן משהו שהתרגלנו אליו: שיש מדינות ושהן אחראיות, הרי סוריה אף פעם לא הפרה את ההסכמים משנת 1974. בעולם לא עושים רעש כזה גדול מהמתיחות בגבול עם סוריה אלא עירק זה העיקר ולמעשה בעולם עוסקים הרבה יותר במשבר בין רוסיה לאוקראינה".

עריפת הראשים מזעזעת את העולם המערבי - מהיכן המנהג המטורף הזה?

"יש הרבה זוועות במלחמות. בדאע"ש הבינו את העקרון של תוכניות ריאליטי - לעשות דברים מאוד אכזריים. הם לא רק כורתים ראשים הם גם צלבו אנשים כדי להפחיד אוכלוסייה וזה מה שעשה הרבה רעש בעולם המוסלמי. זאת פרשנות דווקאית של השריעה או פשוט טריק למיתוג. דאע"ש טוב בלעשות הרבה רעש, אבל לא ראינו אותו בפעילות קרבית של ממש פרט למוסול. אגב גם מדאע"ש פרש ארגון שקורא לעצמו המדינה הגהנומית".

האם הקוראן מטיף לשינאה, לאלימות לג'יהאד?

"בוא לא נגזים, נכון שמדובר במסמך מלחמתי, אבל האויבים הם עובדי האלילים של מכה ומדינה. נוצרים לא היו באותו אזור ויהודים היו בני ברית שהפרו את הברית ולכן יש עוינות, אך זה לא דבר מרכזי. הג'יהאד נועד להשליט את חוק האיסלאם בכל העולם בכל דרך, אך זה בתיאוריה. לדאע"ש אין עניין מיוחד בפלסטין, בעזה או ביהודים. יש להם פנטסיות גם לכבוש את ספרד, אך צריך להבדיל בין מה שהם אומרים לבין המציאות - הם רוצים לכבוש חלק מעיראק ולמחוק גבולות קולוניאלים. מחיקת גבולות קולוניאלים זה רעיון מבריק, המערב נהג באופן שרירותי".

אז האם נראה התפרקות של הגבולות והמדינות כפי שאנו מכירים היום?

"לא צריך להגזים, המדינות עדיין חזקות. מצרים לא התפוררה, תוניסיה מסתדרת וגם באלג'יריה יש תודעה לאומית. יש מהפכה בעולם הערבי - באנלוגיה לעולם הגיאולוגיה, לוחות הבסיסים נעים בין מדינות ובתוך מדינות. העם הסורי למשל תובע להחליף את השלטון ומשתלט על אזורים. זה כמו המהפכה הצרפתית, המהפכה הרוסית".

האם אנו צריכים לתמוך בבאשר אל-אסאד?

"למה לנו לנהל את כל העולם? צריך ליצור יחסים הומניים כמו למשל הקמת בית החולים בגבול שמטפל בסורים - זה דבר חכם מאוד".

האם ישראל צריכה לדבר עם החמאס?

"לא ישירות, אבל כן. חמאס עלה בשנת 2007 לשלטון ואז החל הלחץ הכלכלי שהוריד את רמת החיים בעזה. גילינו שאי אפשר למוטט את החמאס, אפשר בפה של ראש הממשלה או במחיר של 1,000 הרוגים, שאני לא יודע אם מדינת ישראל יכולה לספוג את זה, אז כנראה שחמאס יהיה".

בכל זאת החמאס ספג כמה מכות קשות

"החמאס הוא ארגון אידיאולוגי והאלמנט הדתי מוסיף נופך שלילי ביחס לישראל (שלא היה בארגון הפת"ח). החמאס לומד בדרך הקשה שישראל היא לא דבר פשוט. זה לקח גם לפת"ח שנים ללמוד את זה כי יש פנטזיות על אויב. החמאס ספג עכשיו מכות קשות וכל העיתונות הערבית לא מזילה דמעות ומצייינת את החיים הטובים של ח'אלד משעל. החמאס מבודד ונראה שרק רשת אל-ג'זירה תומכת בו".

מה ישראל צריכה לעשות בעזה?

"המצור הכלכלי נכשל. מצור והפצצות רק מחזקים אומה, כך קרה בהיסטוריה עם הפצצות עומק בגרמניה, באנגליה, במצרים או בויאטנם. למה חושבים שהאוכלוסיה המקומית תתקומם נגד החמאס?. מפקד הצבא הבריטי בישראל בשנת 1947 הגנרל אוולין ברקר הוציא פקודה לחייליו לפגוע ביהודים בכיס - לא לקנות אצלם וזה לא הצליח".

אז מה אתה מציע?

"צריך לרדת בשקט, כי בגלוי לא נוכל, מהרעיון של פגיעה כלכלית ולחזק את אבו-מאזן. השב"כ הזהיר את אבו-מאזן מפני הפיכה נגדו וזה אומר שאין שוםממשלת אחדות או יחסים טובים עם החמאס שהוא מבודד".

האם החמאס ניצח?

"אנחנו ניצחנו בנקודות, אבל אי אפשר לנצח במושגים כאלה. אנחנו תמיד מנצחים את הערבים בנקודות, אין לנו שום יכולת אחרת. אנחנו לא יכולים למוטט את החמאס והם מבינים שהם לא יכולים לקחת את ירושלים. החמאס הוכיח שהוא שולט באוכלוסייה ומחזיק מעמד ויש לו רשת של סעד וחינוך. זה לא רק ארגון טרור או לחימה".

ביום ראשון הודיע האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, על כוונה להפקיע אלפי דונמים באזור היישוב גבעות בגוש עציון. מה דעתך?

"כיוון שאנו מקימים בתים על 3,000 דונם אדמות מדינה שהחרמנו בגלל 3 הנרצחים, בוא נחזיר להם 1,000 דונם בתור עודף על מוחמד אבו ח'דיד המסכן שרצחו אותו יהודים".

עמנואל סיון (77) הוא פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה כללית ובחוג לתולדות עמי האסלאם שבאוניברסיטה העברית. בשנת 2012 עורר הפרופ' סערה גדולה לאחר שטען כי שעל מרצים ישראליים להחרים את אוניברסיטת אריאל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

24 תגובות ב-19 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
19 פסאודו מומחה 04/09/2014 13:00 מימון כספי משוד בנקים????
אני אומנם לא יודע את התשובה לשאלה החשובה הזאת אבל אני מאוד סקפטי אם שוד בנקים הוא אמצעי המימון של ארגון דעש מעניין מה המניעים של הפרופסור לתת תשובה כזאת? האם הוא זוכה למימון מאותו מקור?
18 טטט 03/09/2014 21:18 לנרצחים היהודים אין שם...
פרופסור ערבי ישראלי מטורף...מבכה את הערבי בדמעות וצוהל על הנרצחים היהודים.לפני 1948 ערבים רצחו יהודים.נקודה. גם אירופה רצחה יהודים...כמה שיכלה
17 ייאי 03/09/2014 15:45 המאפיין אירגון הם שניים:האידיאולוגיה שלו והמעשים שלו..
והמעשים שלו.האידיאולוגיה:מתבטאת באמנת החמאס המצהירה על שאיפתה לתאוקראטיה איסלאמית ולהשמדת עם אחר,העם היהודי.המעשים:חמאס ביצע מעשי טבח באזרחים ישראלים,באנשי פתאח וגם עתה מענה והורג בבני עמו בעזה=חמאס הוא אירגון טרור ששולט על שטח ואינו שונה בכך מדעאש.דעאש מורכב ברובו מאוכלוסיה מקומית של סורים ועירקים ועמם גם מוסלמים זרים.אנשי חמאס מאומנים באיראן,באינדונסיה ועוד.חלקם לחמו באפגניסטאן,בצ'צ'ניה ובעירק.חמאס מורכב ממקומיים,מיועצים איראניים ויש רבים המנסים להגיע לשם ולהצטרף אליהם כלוחמים(המרמרה היתה חלק מהניסיון),ישראל ומצריים מונעות זאת.הדימיון בין דאעש לחמאס הוא מובהק.לפיכך הייתי מציע לפרופ' סיוון הגדרה כדילקמן:חמאס הוא ארגון טרור או לחימה וגם שולט באוכלוסייה ומחזיק מעמד ויש לו רשת של סעד וחינוך.
16 סיפורי פוגי 03/09/2014 09:53 אולי די לתת במה לאנטישמים ופוסט ציונים?! (ל"ת)
15 שרון ב 03/09/2014 09:29 סיון
עוד חדל אישים, שיודע הרבה, אך הראש השמאלי קיצוני שלו דופק אותו מלהסיק מסקנות נכונות. זה פשוט מעליב מה שהוא מסיק. מסכן העם הזה שאלו הן המומחים שלו.
14 בא 03/09/2014 09:23 זה אירגון פשיסטי מוסלמי , טריק מיתוגי או טרמינולוגיה
מהסוג הזה לא מתאימה ואפילו עוזרת להכניס אותם לתודעה המקובלת ,
13 בא 03/09/2014 09:11 הם פשיסטים ,ואתה לא הבנת מה הם יעשו לך אם החיילים
הגיבורים שלנו לא יגנו עליך יום יום אדון שמאלן .
12 שמואל 03/09/2014 08:59 פרם סור סיוון
תמשיך בהפחדה זה עוד יצליח לשלמותם לערער את מורל העם אבל כאשר ספגנו 3000 הרוגים ב 73 בגלל גולדה וחבורת מפאי זה בהחלט היה אפשר לספוג אבל עם האידאולוגיה של שכמותך לא ניתו לספוג ילה באו נלך מהארץ ונשאיר אות לפרופסור
11 בא 03/09/2014 08:56 כלומר ,הוא רוצה קווי 67 עם דעש וחמס ליד תלאביב ובלי
שליטה בשטח ביהודה ושומרון . והוא אומר שהכול יהיה בסדר ,ונדע להגיב במקרה תוקפנות . הבעיה שהפרופסור הזה הוא אדם חולה ,כמו רוב השמאלנים .
10 דר' משה פרץ 03/09/2014 08:52 את כל הדמגוגיה הזו שמענו גם לפני מבצע חומת מגן
ויקיפדיה: מבצע חומת מגן היה מבצע רחב היקף של צה"ל ושירות הביטחון הכללי בשטחי יהודה ושומרון שהתרחש בין ה-29 במרץ ל-10 במאי 2002. מטרתו העיקרית של המבצע הייתה לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיני ולעצור את גל הפיגועים שהתעצם. בפועל צה"ל הצליח להגיע להישג חסר תקדים, שבסופו מיגר כמעט לחלוטין את הטרור הפלסטיני ביו"ש. במסגרת המבצע גויס סדר כוחות רחב היקף של יחידות חי"ר, שריון והנדסה קרבית במילואים, סדר כוח מגויס שלא היה כמוהו מאז תום מבצע שלום הגליל. המבצע הוכתר בהצלחה אגב פגיעה והרס של רוב התשתית הארגונית של הרשות הפלסטינית ביו"ש, וסימן נקודת מפנה באינתיפאדה השנייה, נקודה שלאחריה פחתו מאוד פיגועי הטרור ומספר האבדות בישראל. במהלך המבצע נהרגו 25 חיילים. למעלה מעשרה מחיילי צה"ל, בסדיר ובמילואים, נהרגו בפריצה לאזור הממולכד, אף שצה"ל ידע על המלכוד ועל כך שיש חמושים בבתים שיירו מעמדות עדיפות על החיילים, הוא נכנס רגלית במטרה שלא לפגוע באזרחים, גם כאלו שסייעו ללוחמים. רק לאחר הקרב הקשה של ה־9 באפריל ומותם של שלושה עשר לוחמי מילואים בו, הוחלט על שינוי טקטיקה ומעבר לשימוש בדחפורים.
9 הצדיק מסדום 03/09/2014 08:49 לא נוכל לעמוד בזה?
כאשר במלחמת העצמאות נהרג 1% מהאוכלוסיה היהודית, 6000 הרוגים, לא עמדנו? כאשר נהרגו למעלה מ-2600 איש במלחמת יוה"כ לא עמדנו בזה? אז ב-100 איש כיום, לא נעמוד? לך תתיוון.
8 MinFin 03/09/2014 08:38 ראיון מרתק
פרט לחלק הסופי של הראיון שהיווה משאלת לב של המרואיין, הראיון מאוד מעניין מפי אדם גדול (אם כי שמלאני).
7 בא 03/09/2014 08:35 אפשר למוטט אירגוני טרור ,וכיבוש תמיד הצליח ,השמאלנים
משקרים במצח נחושה .
מומחה לקנוניות 04/09/2014 06:53 ואז יבואו אחרים במקומם
לא פתרת את שורש הבעיה. גם לשחד אותם עם שטח לא יעזור כי מבחינתם זה רפיסות. רק שיפור יחסים מנקודה שווה.
6 בועז 03/09/2014 08:31 הייתם צריכים להתחיל מ-3 השורות בסוף על דעותיו הפוליטיות
בשביל מה להביא מאמר מקצועי כביכול של פרופ' מלומד על המצב הגיאו-פוליטי באיזור ועוד באתר כלכלי כאשר בסופו של דבר מגלים ורואים בסוף המאמר כי דעתו הפוליטית השפיעה בפועל על הדברים שכתב לפני כן...
5 איציק 03/09/2014 08:21 כפרופסור הוא יודע אבל לא מבין.
הפרופסור טועה ומטעה. ניתן לחסל את החמאס וגם את דאע"ש. הכל עיניין של מאמץ והתמדה. עלות חיסול החמאס נמוכה משמעותית מהערכתו. חמאס אינו ארגון דתי הוא עושה שימוש בדת לתועלתו ומנסה להצטייר כאידיאולוגי. המדינה כארגון לא רצחה את הנער. תפיסתו את מושג הניצחון אמורה לשכנע אותו כי חיסול החמאס הוא תנאי הכרחי לקיומנו באזור. אבל שוב, המסקנות שלו מוטעות ביחס לעובדות שהוא מציג.
4 22 03/09/2014 08:00 מאמר של שמואלני תיפוסי שאומר הכל ולא אומר כולום (ל"ת)
דודי 03/09/2014 09:34 אל תבייש את הימין עם עברית קלוקלת (ל"ת)
3 siryusgo 03/09/2014 07:49 לא יאומן מה פרופ עושה כדי לקדם את האדיאולוגיה שלו,
לא רואה ולא שומע
2 מיכאל 03/09/2014 07:34 לא ״מדע״
לא מדע , מדבר מגרון הפרופסור, זו אג׳נדה פוליטית שמאלנית. הוא גם ״מומחה״ צבאי, יודע שיהיו 1000 קורבנות , יש לו כדור קריסטל ? או שהוא קורא בכבד או בקפה ? די עם פרופוגנדה המתחזה לניתוח אובייקטיבי
1 ישראל 03/09/2014 07:29 מדינה חזקה וכובשת אף פעם לא יהיה פה שלום
רק אם הקהילה הבינלאומית תחרים את ישראל זה יקרה להפקיע 3000 דונם זה מופרעות של השלטון והוא צודק צריך להחזיר להם 1000 דונם על כך שהיהודים הנאורים והצודקים רצחו ילד ערבי. גם פה יש לאומנים חסר רק שילבשו גלביה ונהיה אותו דבר . איכסה!
siryusgo 03/09/2014 08:57 ההיפך
מדובר על 4000 דונם - אולי גם בשביל הערבי, אולי דווקא אם ננסה את הדרך ההפוכה, רוצים לחיות איתנו תפאדל, רוצים טרור, נלאים עוד אדמות, לתת לא נתן כלום - לדוגמא עזה
פפפ 03/09/2014 08:36 אתה אדם חולה .בדאש מחכים לך ,שם יהיו לך הרבה חברים
חדשים .
מנוחה 03/09/2014 08:31 אחרי שנהרסו בתי החוטפים והרוצחים של 3הנערים היהודים
נראה אם יהרסו את בתי הרוצחים של הילד הערבי
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.