על כריתת הראשים, ההתפשטות צפונה והמסר לאובמה - ארגון דאע"ש לאן?

פרופ' עמנואל סיוון מתייחס לטרור האזורי. למה דאע"ש לא נכנסו לבגדד, מאיפה מקור התמיכה העיקרי וגם - מה בעניין חמאס?
 |  (24)
דיוויד סוטלוף, צילום: .
עריפת הראשים המבוצעת על ידי ארגון הטרור דאע"ש עשויה לעורר געגועים לדיקטטורים אכזריים כמו סדאם חוסיין או חאפז אל אסאד. פרופ' עמנואל סיוון מהאוניברסיטה העברית בירושלים מסביר ל-Bizportal על ארגון הטרור האכזרי, על החמאס, אבו מאזן ומה קרה למזרח התיכון בעקבות ה"אביב הערבי".

דאע"ש מצליח לזעזע את המערב - כמה גדול הארגון גדול?

"הארגון מונה כ-25 אלף לוחמים. זה ארגון של פורשים. היה סניף לאל-קעידה בעיראק שהאמריקנים הצליחו לחסל ומשרידיו קם דעא"ש שרופף לגמרי את הקשר עם אל-קאידה".

מהיכן הכסף למימון פעילות בטרור?

"דאע"ש זה ארגון עשיר מאוד - הם שדדו בנקים. גם מייסד הארגון, זרכאווי, היה פושע קטן. הם לא נהנתנים הם אידיאליסטים להבנתם. הם מנצלים את הכסף לטרור".

מה מיוחד בטרוריסטים של דאע"ש?

"איני יודע מהיכן האידיאולוגיה שלהם. הם רוצים להכות את המערב-האויב ולמחוק את העקבות של השליטה הקולוניאליות. למשל הגבולות שנקבעו באזורנו (סייקס-פיקו - 1916) ואח"כ ספציפית לגבי עיראק (ועידת פריס - 1919)".

מה ההצלחות שרשם דאע"ש עד היום?

"תפיסת אזור צפון מזרח סוריה וכיבוש מוסול שבעירק, שם ברחו 25 אלף איש והותירו אחריהם נשק ונעליים. הרעיון של דאע"ש היה להשתלט על האזור התיכוני של עיראק ולחבר אותו לצפון מזרח סוריה. הסכנה הגדולה היא שדאע"ש יבתר את עירק".

כיצד הצליח דאע"ש להשיג תמיכה מקומית גדולה בעירק?

"דאע"ש פנה אל השבטים הסונים של האזור התיכון של עירק. סדאם חוסיין ואנשיו באו משם והתפרנסו במשך שנים ממנעמי השלטון עד שהאמריקנים טיהרו בשנת 2003 את צבא עיראק מהאלמנטים של מפלגת הבעת' ומהסונים. הם נשארו בלי פרנסה ואז הגיע דאע"ש. אבו מוסעב א-זרקאווי (המנהיג הקודם של דאע"ש שחוסל בשנת 2006) יצר איתם בריתות".

מה עושה המנהיג החדש של דאע"ש?

"אבו בכר אל-בגדאדי ניצל בחוכמה רבה את מדיניותו של ראש ממשלת עיראק שפוטר עכשיו נורי אל-מאלכי לפגוע בסונים ולקדם את השיעים. מדובר במקומות עבודה, בתקציבי פיתוח בנפט ועוד".

האם הצלחת דאע"ש עלולה לכלול גם מימוש הקמת ח'ליפות איסלאמית?

"כיבוש בגדד והקמת ח'ליפות - זה הכל קשקוש משתי סיבות: ח'ליף חייב להיות משבטו של מוחמד והוא צריך מועצה שתמנה אותו. בראש הרבה קבוצות טרור עמדה דמות משיחית וזה נותן איזה הילה. למרות הרעש הגדול הם לא באמת ניסו לכבוש את בגדד, אלא פנו צפונה. כרגע ההתקדמות של דאע"ש צפונה נבלמה".

מה לגבי פעילות דאע"ש בסוריה?

"דאע"ש תפס פינה בצפון מזרח סוריה וברמת הגולן נמצא ארגון ג'בהת א-נוסרה. התמוטט כאן משהו שהתרגלנו אליו: שיש מדינות ושהן אחראיות, הרי סוריה אף פעם לא הפרה את ההסכמים משנת 1974. בעולם לא עושים רעש כזה גדול מהמתיחות בגבול עם סוריה אלא עירק זה העיקר ולמעשה בעולם עוסקים הרבה יותר במשבר בין רוסיה לאוקראינה".

עריפת הראשים מזעזעת את העולם המערבי - מהיכן המנהג המטורף הזה?

"יש הרבה זוועות במלחמות. בדאע"ש הבינו את העקרון של תוכניות ריאליטי - לעשות דברים מאוד אכזריים. הם לא רק כורתים ראשים הם גם צלבו אנשים כדי להפחיד אוכלוסייה וזה מה שעשה הרבה רעש בעולם המוסלמי. זאת פרשנות דווקאית של השריעה או פשוט טריק למיתוג. דאע"ש טוב בלעשות הרבה רעש, אבל לא ראינו אותו בפעילות קרבית של ממש פרט למוסול. אגב גם מדאע"ש פרש ארגון שקורא לעצמו המדינה הגהנומית".

האם הקוראן מטיף לשינאה, לאלימות לג'יהאד?

"בוא לא נגזים, נכון שמדובר במסמך מלחמתי, אבל האויבים הם עובדי האלילים של מכה ומדינה. נוצרים לא היו באותו אזור ויהודים היו בני ברית שהפרו את הברית ולכן יש עוינות, אך זה לא דבר מרכזי. הג'יהאד נועד להשליט את חוק האיסלאם בכל העולם בכל דרך, אך זה בתיאוריה. לדאע"ש אין עניין מיוחד בפלסטין, בעזה או ביהודים. יש להם פנטסיות גם לכבוש את ספרד, אך צריך להבדיל בין מה שהם אומרים לבין המציאות - הם רוצים לכבוש חלק מעיראק ולמחוק גבולות קולוניאלים. מחיקת גבולות קולוניאלים זה רעיון מבריק, המערב נהג באופן שרירותי".

אז האם נראה התפרקות של הגבולות והמדינות כפי שאנו מכירים היום?

"לא צריך להגזים, המדינות עדיין חזקות. מצרים לא התפוררה, תוניסיה מסתדרת וגם באלג'יריה יש תודעה לאומית. יש מהפכה בעולם הערבי - באנלוגיה לעולם הגיאולוגיה, לוחות הבסיסים נעים בין מדינות ובתוך מדינות. העם הסורי למשל תובע להחליף את השלטון ומשתלט על אזורים. זה כמו המהפכה הצרפתית, המהפכה הרוסית".

האם אנו צריכים לתמוך בבאשר אל-אסאד?

"למה לנו לנהל את כל העולם? צריך ליצור יחסים הומניים כמו למשל הקמת בית החולים בגבול שמטפל בסורים - זה דבר חכם מאוד".

האם ישראל צריכה לדבר עם החמאס?

"לא ישירות, אבל כן. חמאס עלה בשנת 2007 לשלטון ואז החל הלחץ הכלכלי שהוריד את רמת החיים בעזה. גילינו שאי אפשר למוטט את החמאס, אפשר בפה של ראש הממשלה או במחיר של 1,000 הרוגים, שאני לא יודע אם מדינת ישראל יכולה לספוג את זה, אז כנראה שחמאס יהיה".

בכל זאת החמאס ספג כמה מכות קשות

"החמאס הוא ארגון אידיאולוגי והאלמנט הדתי מוסיף נופך שלילי ביחס לישראל (שלא היה בארגון הפת"ח). החמאס לומד בדרך הקשה שישראל היא לא דבר פשוט. זה לקח גם לפת"ח שנים ללמוד את זה כי יש פנטזיות על אויב. החמאס ספג עכשיו מכות קשות וכל העיתונות הערבית לא מזילה דמעות ומצייינת את החיים הטובים של ח'אלד משעל. החמאס מבודד ונראה שרק רשת אל-ג'זירה תומכת בו".

מה ישראל צריכה לעשות בעזה?

"המצור הכלכלי נכשל. מצור והפצצות רק מחזקים אומה, כך קרה בהיסטוריה עם הפצצות עומק בגרמניה, באנגליה, במצרים או בויאטנם. למה חושבים שהאוכלוסיה המקומית תתקומם נגד החמאס?. מפקד הצבא הבריטי בישראל בשנת 1947 הגנרל אוולין ברקר הוציא פקודה לחייליו לפגוע ביהודים בכיס - לא לקנות אצלם וזה לא הצליח".

אז מה אתה מציע?

"צריך לרדת בשקט, כי בגלוי לא נוכל, מהרעיון של פגיעה כלכלית ולחזק את אבו-מאזן. השב"כ הזהיר את אבו-מאזן מפני הפיכה נגדו וזה אומר שאין שוםממשלת אחדות או יחסים טובים עם החמאס שהוא מבודד".

האם החמאס ניצח?

"אנחנו ניצחנו בנקודות, אבל אי אפשר לנצח במושגים כאלה. אנחנו תמיד מנצחים את הערבים בנקודות, אין לנו שום יכולת אחרת. אנחנו לא יכולים למוטט את החמאס והם מבינים שהם לא יכולים לקחת את ירושלים. החמאס הוכיח שהוא שולט באוכלוסייה ומחזיק מעמד ויש לו רשת של סעד וחינוך. זה לא רק ארגון טרור או לחימה".

ביום ראשון הודיע האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, על כוונה להפקיע אלפי דונמים באזור היישוב גבעות בגוש עציון. מה דעתך?

"כיוון שאנו מקימים בתים על 3,000 דונם אדמות מדינה שהחרמנו בגלל 3 הנרצחים, בוא נחזיר להם 1,000 דונם בתור עודף על מוחמד אבו ח'דיד המסכן שרצחו אותו יהודים".

עמנואל סיון (77) הוא פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה כללית ובחוג לתולדות עמי האסלאם שבאוניברסיטה העברית. בשנת 2012 עורר הפרופ' סערה גדולה לאחר שטען כי שעל מרצים ישראליים להחרים את אוניברסיטת אריאל.
תגובות לכתבה(24):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 19.
  מימון כספי משוד בנקים????
  פסאודו מומחה 04/09/2014 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אומנם לא יודע את התשובה לשאלה החשובה הזאת אבל אני מאוד סקפטי אם שוד בנקים הוא אמצעי המימון של ארגון דעש מעניין מה המניעים של הפרופסור לתת תשובה כזאת? האם הוא זוכה למימון מאותו מקור?
  סגור
 • 18.
  לנרצחים היהודים אין שם...
  טטט 03/09/2014 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 2
  פרופסור ערבי ישראלי מטורף...מבכה את הערבי בדמעות וצוהל על הנרצחים היהודים.לפני 1948 ערבים רצחו יהודים.נקודה. גם אירופה רצחה יהודים...כמה שיכלה
  סגור
 • 17.
  המאפיין אירגון הם שניים:האידיאולוגיה שלו והמעשים שלו..
  ייאי 03/09/2014 15:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והמעשים שלו.האידיאולוגיה:מתבטאת באמנת החמאס המצהירה על שאיפתה לתאוקראטיה איסלאמית ולהשמדת עם אחר,העם היהודי.המעשים:חמאס ביצע מעשי טבח באזרחים ישראלים,באנשי פתאח וגם עתה מענה והורג בבני עמו בעזה=חמאס הוא אירגון טרור ששולט על שטח ואינו שונה בכך מדעאש.דעאש מורכב ברובו מאוכלוסיה מקומית של סורים ועירקים ועמם גם מוסלמים זרים.אנשי חמאס מאומנים באיראן,באינדונסיה ועוד.חלקם לחמו באפגניסטאן,בצ'צ'ניה ובעירק.חמאס מורכב ממקומיים,מיועצים איראניים ויש רבים המנסים להגיע לשם ולהצטרף אליהם כלוחמים(המרמרה היתה חלק מהניסיון),ישראל ומצריים מונעות זאת.הדימיון בין דאעש לחמאס הוא מובהק.לפיכך הייתי מציע לפרופ' סיוון הגדרה כדילקמן:חמאס הוא ארגון טרור או לחימה וגם שולט באוכלוסייה ומחזיק מעמד ויש לו רשת של סעד וחינוך.
  סגור
 • 16.
  אולי די לתת במה לאנטישמים ופוסט ציונים?! (ל"ת)
  סיפורי פוגי 03/09/2014 09:53
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 15.
  סיון
  שרון ב 03/09/2014 09:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עוד חדל אישים, שיודע הרבה, אך הראש השמאלי קיצוני שלו דופק אותו מלהסיק מסקנות נכונות. זה פשוט מעליב מה שהוא מסיק. מסכן העם הזה שאלו הן המומחים שלו.
  סגור
 • 14.
  זה אירגון פשיסטי מוסלמי , טריק מיתוגי או טרמינולוגיה
  בא 03/09/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מהסוג הזה לא מתאימה ואפילו עוזרת להכניס אותם לתודעה המקובלת ,
  סגור
 • 13.
  הם פשיסטים ,ואתה לא הבנת מה הם יעשו לך אם החיילים
  בא 03/09/2014 09:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הגיבורים שלנו לא יגנו עליך יום יום אדון שמאלן .
  סגור
 • 12.
  פרם סור סיוון
  שמואל 03/09/2014 08:59
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תמשיך בהפחדה זה עוד יצליח לשלמותם לערער את מורל העם אבל כאשר ספגנו 3000 הרוגים ב 73 בגלל גולדה וחבורת מפאי זה בהחלט היה אפשר לספוג אבל עם האידאולוגיה של שכמותך לא ניתו לספוג ילה באו נלך מהארץ ונשאיר אות לפרופסור
  סגור
 • 11.
  כלומר ,הוא רוצה קווי 67 עם דעש וחמס ליד תלאביב ובלי
  בא 03/09/2014 08:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שליטה בשטח ביהודה ושומרון . והוא אומר שהכול יהיה בסדר ,ונדע להגיב במקרה תוקפנות . הבעיה שהפרופסור הזה הוא אדם חולה ,כמו רוב השמאלנים .
  סגור
 • 10.
  את כל הדמגוגיה הזו שמענו גם לפני מבצע חומת מגן
  דר' משה פרץ 03/09/2014 08:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ויקיפדיה: מבצע חומת מגן היה מבצע רחב היקף של צה"ל ושירות הביטחון הכללי בשטחי יהודה ושומרון שהתרחש בין ה-29 במרץ ל-10 במאי 2002. מטרתו העיקרית של המבצע הייתה לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיני ולעצור את גל הפיגועים שהתעצם. בפועל צה"ל הצליח להגיע להישג חסר תקדים, שבסופו מיגר כמעט לחלוטין את הטרור הפלסטיני ביו"ש. במסגרת המבצע גויס סדר כוחות רחב היקף של יחידות חי"ר, שריון והנדסה קרבית במילואים, סדר כוח מגויס שלא היה כמוהו מאז תום מבצע שלום הגליל. המבצע הוכתר בהצלחה אגב פגיעה והרס של רוב התשתית הארגונית של הרשות הפלסטינית ביו"ש, וסימן נקודת מפנה באינתיפאדה השנייה, נקודה שלאחריה פחתו מאוד פיגועי הטרור ומספר האבדות בישראל. במהלך המבצע נהרגו 25 חיילים. למעלה מעשרה מחיילי צה"ל, בסדיר ובמילואים, נהרגו בפריצה לאזור הממולכד, אף שצה"ל ידע על המלכוד ועל כך שיש חמושים בבתים שיירו מעמדות עדיפות על החיילים, הוא נכנס רגלית במטרה שלא לפגוע באזרחים, גם כאלו שסייעו ללוחמים. רק לאחר הקרב הקשה של ה־9 באפריל ומותם של שלושה עשר לוחמי מילואים בו, הוחלט על שינוי טקטיקה ומעבר לשימוש בדחפורים.
  סגור
 • טען עוד
 • 9.
  לא נוכל לעמוד בזה?
  הצדיק מסדום 03/09/2014 08:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כאשר במלחמת העצמאות נהרג 1% מהאוכלוסיה היהודית, 6000 הרוגים, לא עמדנו? כאשר נהרגו למעלה מ-2600 איש במלחמת יוה"כ לא עמדנו בזה? אז ב-100 איש כיום, לא נעמוד? לך תתיוון.
  סגור
 • 8.
  ראיון מרתק
  MinFin 03/09/2014 08:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  פרט לחלק הסופי של הראיון שהיווה משאלת לב של המרואיין, הראיון מאוד מעניין מפי אדם גדול (אם כי שמלאני).
  סגור
 • 7.
  אפשר למוטט אירגוני טרור ,וכיבוש תמיד הצליח ,השמאלנים
  בא 03/09/2014 08:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  משקרים במצח נחושה .
  סגור
 • ואז יבואו אחרים במקומם
  מומחה לקנוניות 04/09/2014 06:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פתרת את שורש הבעיה. גם לשחד אותם עם שטח לא יעזור כי מבחינתם זה רפיסות. רק שיפור יחסים מנקודה שווה.
  סגור
 • 6.
  הייתם צריכים להתחיל מ-3 השורות בסוף על דעותיו הפוליטיות
  בועז 03/09/2014 08:31
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בשביל מה להביא מאמר מקצועי כביכול של פרופ' מלומד על המצב הגיאו-פוליטי באיזור ועוד באתר כלכלי כאשר בסופו של דבר מגלים ורואים בסוף המאמר כי דעתו הפוליטית השפיעה בפועל על הדברים שכתב לפני כן...
  סגור
 • 5.
  כפרופסור הוא יודע אבל לא מבין.
  איציק 03/09/2014 08:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הפרופסור טועה ומטעה. ניתן לחסל את החמאס וגם את דאע"ש. הכל עיניין של מאמץ והתמדה. עלות חיסול החמאס נמוכה משמעותית מהערכתו. חמאס אינו ארגון דתי הוא עושה שימוש בדת לתועלתו ומנסה להצטייר כאידיאולוגי. המדינה כארגון לא רצחה את הנער. תפיסתו את מושג הניצחון אמורה לשכנע אותו כי חיסול החמאס הוא תנאי הכרחי לקיומנו באזור. אבל שוב, המסקנות שלו מוטעות ביחס לעובדות שהוא מציג.
  סגור
 • 4.
  מאמר של שמואלני תיפוסי שאומר הכל ולא אומר כולום (ל"ת)
  22 03/09/2014 08:00
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • אל תבייש את הימין עם עברית קלוקלת (ל"ת)
  דודי 03/09/2014 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  לא יאומן מה פרופ עושה כדי לקדם את האדיאולוגיה שלו,
  siryusgo 03/09/2014 07:49
  הגב לתגובה זו
  7 1
  לא רואה ולא שומע
  סגור
 • 2.
  לא ״מדע״
  מיכאל 03/09/2014 07:34
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לא מדע , מדבר מגרון הפרופסור, זו אג׳נדה פוליטית שמאלנית. הוא גם ״מומחה״ צבאי, יודע שיהיו 1000 קורבנות , יש לו כדור קריסטל ? או שהוא קורא בכבד או בקפה ? די עם פרופוגנדה המתחזה לניתוח אובייקטיבי
  סגור
 • 1.
  מדינה חזקה וכובשת אף פעם לא יהיה פה שלום
  ישראל 03/09/2014 07:29
  הגב לתגובה זו
  3 5
  רק אם הקהילה הבינלאומית תחרים את ישראל זה יקרה להפקיע 3000 דונם זה מופרעות של השלטון והוא צודק צריך להחזיר להם 1000 דונם על כך שהיהודים הנאורים והצודקים רצחו ילד ערבי. גם פה יש לאומנים חסר רק שילבשו גלביה ונהיה אותו דבר . איכסה!
  סגור
 • ההיפך
  siryusgo 03/09/2014 08:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדובר על 4000 דונם - אולי גם בשביל הערבי, אולי דווקא אם ננסה את הדרך ההפוכה, רוצים לחיות איתנו תפאדל, רוצים טרור, נלאים עוד אדמות, לתת לא נתן כלום - לדוגמא עזה
  סגור
 • אתה אדם חולה .בדאש מחכים לך ,שם יהיו לך הרבה חברים
  פפפ 03/09/2014 08:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חדשים .
  סגור
 • אחרי שנהרסו בתי החוטפים והרוצחים של 3הנערים היהודים
  מנוחה 03/09/2014 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נראה אם יהרסו את בתי הרוצחים של הילד הערבי
  סגור