"מפקדי צה"ל שיטיילו עכשיו בחו"ל ייסבלו מהטרדות - אסור שיעידו באו"ם"

פרופ' רובי סיבל: "כשהפלסטינים יצטרפו לביה"ד בהאג ניתן יהיה לתבוע את חמאס". האם על ישראל לשתף פעולה עם גולדסטון 2?
 |  (3)
הריסות רצועת עזה, צילום: Getty images Israel
פרופ' רובי סיבל, מומחה למשפט בינלאומי מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מסביר לגולשי Bizportal מה צפוי לישראל בעקבות חקירה של האו"ם את מבצע "צוק איתן". בפתח הדברים מבהיר סיבל: "אין גוף בינלאומי שמוסמך להחליט אם מדינה ביצעה פשעי מלחמה".

האו"ם הקים בהאג שבהולנד בית דין בינלאומי לצדק, אך סיבל מסביר שזה לא רלוונטי ללחימה בעזה. בעקבות מבצע "צוק איתן" הקים האו"ם ועדת חקירה שבראשה יעמוד עו"ד ויליאם צ'באס מקנדה, פרופסור לדין בינלאומי.

מה הפעילות של האו"ם בהאג?

"יש בית משפט בינלאומי שדן בסכסוכים בין מדינות, אך זה לא רלוונטי כי המדינות צריכות להסכים לשיפוט. בנוסף, יש בית דין פלילי בהאג (ICC) שדן באנשים בודדים שביצעו פשעי מלחמה, אבל הוא דן רק אם המדינה שלאותו אדם יש אזרחות הצטרפה או שהעבירה בוצעה בשטח של מדינה שהצטרפה".

מה המעמד של ישראל בעניין זה?

"ישראל לא הצטרפה לבית הדין הזה והפלסטינים אמנם בוחנים הצטרפות, אך הם לא עשו זאת. לכן אין לבית הדין הזה סמכות למרות כל הדיבורים. אם הפלסטינים יצטרפו יהיה אפשר לדון בחשד לעבירות, אבל כך גם פעילי חמאס יוכלו להישפט".

אם לא בית משפט, אז ועדת חקירה

"ועדת חקירה מוקמת בדרך כלל בהסכמת המדינה ועם אנשים ניטראלים. כאן האו"ם הקים ועדת חקירה מבלי להתייעץ עם ישראל, עם מנדט שבו קבעו מראש שישראל ביצעה פשעי מלחמה. בהחלטה של הוועדה לזכויות אדם של האו"ם לא הזכירו את החמאס - מנדט חד-צדדי לחלוטין. מינו ועדה עם הרכב שכולל אנשים שעוינים את ישראל. היו"ר כבר התבטא בעבר ואמר שישראל מבצעת פשעי מלחמה".

בשנת 2009 ספגה ישראל דו"ח חריף (דוח גולדסטון) בעקבות מבצע "עופרת יצוקה". אז בחרה ישראל לא לשתף פעולה עם גולדסטון והוא אמר מאוחר יותר שהדוח היה נראה אחרת עם היה מקבל מידע מישראל שנודע לו רק אחר כך.

האם ישראל צריכה לשתף פעולה עם ועדת החקירה החדשה?

"התוצאה ידועה מראש, ההרכב עוין והמנדט עוין. ריצ'רד גולדסטון אמר לאחר שפירסם את הדוח שאם היה לו את המידע בזמן כתיבת הדוח, התוצאות היו אחרות. יו"ר הוועדה הנוכחית התבטא בעוינות נגד ישראל, אך הוא משפטן בינלאומי בעל שם. הידע שלו בתחום הפלילי ולא של דיני מלחמה ולכן הוא לא מתאים. ישראל לא צריכה לאפשר לוועדה לחקור את חיילי צה"ל, אבל כן להעביר מידע. לא נותנים לוועדה עויינת לחקור חיילים כי הם יכולים לעוות את העדות".

מה השורה התחתונה?

"אין שום תוצאה מעשית לוועדת החקירה. זה יכול להזיק מבחינת יחסי ציבור, כמו שגולדסטון הזיק, אבל אין לזה שום שיניים - זה לא מחייב אף אחד".

האם מפקדים בצה"ל שמטיילים בעולם צריכים לחשוש?

"כן לחשוש כי ינסו להטריד אותם כפי שעשו בעבר. צריך לזכור שבפועל אף חייל או קצין ישראלי לא הועמד לדין בחו"ל. הפלסטינים ממשיכים להגיש תלונות סרק ונדחים, אך זאת הטרדה".

מה לגבי מחבלי החמאס?

"חמאס ביצע פשעי מלחמה, אך אין גוף שדן בארגונים, אלא במדינות. רק אם הרשות הפלסטינית תצטרף לבית הדין ניתן יהיה לשפוט אותם".

האם הפעילות של צה"ל בעזה הייתה מידתית?

"היו טעויות, אבל טעות זה לא פשע מלחמה - להרוג בכוונה אזרחים. אין ספק שישראל לא ביצעה פשעי מלחמה. צה"ל נלחם חודש בשטח בנוי וברור לחלוטין לפי מספר ההרוגים שרצינו להימנע מפגיעה באזרחים ושהצד השני בכוונה ירה ממקומות ששהו בהם אזרחים".

התוצאות של מבצע "צוק איתן"

במהלך המלחמה העבירה ישראל כ-1,900 משאיות עמוסות בסחורות לרצועת עזה.

ישראל תקפה סה"כ נתקפו קרוב ל-5,000 יעדי טרור ברצועת עזה ולמעלה מ-750 מחבלים.

החמאס ירה לעבר ישראל כ-3,500 רקטות, מרבית נפלו בשטח פתוח וכ-600 יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל".

ארגון "רבנים למען זכויות האדם" קורא לחקירה ישראלית עצמאית כדי לברר שעמדנו בעקרונות המוסריים של עצמנו כעם וכמיעוט נרדף במשך מאות שנים, וגם משום שזה יוריד את הלחץ לחקירה בינלאומית שעשויה להיות מוטה נגד ישראל.

פרופ' רובי סיבל

פרופ' רובי סיבל, לשעבר יועץ מדיני בשגרירות ישראל בוושינגטון, היועץ המשפטי למשרד החוץ, נציג ישראל לבוררות טאבה עם מצרים, חבר משלחות ישראל למו"מ לשלום עם מצרים, ירדן והפלשתינים, ממונה משרד החוץ על המאבק באנטישמיות הבינלאומית, סגן מנהל כללי במשרד החוץ לבקרת נשק ופירוק נשק.
פרופ' רובי סיבל, האוניברסיטה העברית
פרופ' רובי סיבל, האוניברסיטה העברית
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תשובה ל-1
  הרבה יותר ציני ממך 13/08/2014 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל תעביר את האשמה מערבים לישראל. לתשובתך: אם אתה עדיין חולם את החלום של טיפשי ישראל ו/או אויבי ישראל, אז שתתעורר, כי כן בית דין הוא אנטישמי וכן מאוהב בערבים (בגלל הנפט והשפעה שלהם). פרופסור למשפטים אומר את האמת הכואבת ולא אתה זה שתקבע מה הרמה שלו.
  סגור
 • 2.
  תחילתה של תקופה בפריורטק - להדק חגורות (ל"ת)
  מייסון 13/08/2014 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  מאיזו אמת ישראל מפחדת שאיננה מצטרפת לבית הדין ?
  ציניקן 13/08/2014 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמבון, שהרי כל בית דין הוא אנטישמי, שונא ישראל, מאוהב בערבים... זו רמה של פרופסור למשפטים ?
  סגור