חבר קיבוץ סעד: "למרות הקסאמים אנו ממשיכים לעבד את השדות"

"יש בומים ברמות שהמקום עוד רגע מתרומם לשמיים". 14 שנה יישובי עוטף עזה נמצאים תחת ירי של רקטות מעזה
 |  (8)
פגיעת טיל בבית, צילום: Getty images Israel
חבר קיבוץ סעד, מספר ל-Bizportal על החיים תחת אש. הוא נמצא תחת ירי רקטות מזה 14 שנה ולמרות זאת ממשיך לגור ולעבוד בקיבוץ. דקה וחצי התרעה שיש לתושבי המרכז זה חלום רחוק עבור התושבים הגרים בסמוך לרצועת עזה, שם יש 7 שניות.

אף אדם שפוי לא היה עומד בלחץ המטורף הזה, מה גם שהסיכוי להיפגע גבוה הרבה מאשר בחלקים אחרים בארץ.

בקיבוץ סעד גרים כ-1,000 תושבים (גרעין של 200 משפחות), רובם ממשיכים בשגרת החיים הרגילה שלהם למרות מבצע "צוק איתן". לקראת סוף השבוע ועל פי בקשת הקיבוץ משפחות צעירות עם ילדים קטנים מתבקשות לצאת להתרעננות.

עמוס ברט מבהיר שבקיבוץ ממשיכים כרגיל: לעבד את השדרות, לעבוד במפעלים, ללכת לחדר האוכל, להתפלל בבית הכנסת וכולי. ההבדל העיקרי הוא שמשפחות עם ילדים קטנים התבקשו למען בטחונם האישי לעזוב זמנית את הקיבוץ.

מי נשאר בקיבוץ?

"בשלב הראשון כמעט כולם נשארו, למעט מספר קטן של חברים שספג פגיעות בסבבים הקודמים. תבין שאנחנו 14 שנים תחת ירי של רקטות שנופלות חופשי ואין לנו כיפת ברזל".

אין לכם שום התרעה או הגנה?

"אנחנו חלק מיישובי עוטף עזה: השכבה הראשונה - יישובים תחת ירי פצמ"רים, אין שום אזעקה כלום אפילו לו צבע אדום הם מחליטים לירות וזה נופל עליך אתה לא יודע מאיפה וזה מדויק, השכבה הקשה ביותר שבה נמצאים היישובים ממש על הגדר נתיב העשרה, כפר עזה, נחל עוז, סופה, כיסופים, נירים, עין השלושה, ניר יצחק וכרם שלום - שהם היישובים שסופגים את מירב האש".

"אין שום הגנה. אין אזעקה, אלא יש לנו צבע אדום"

השכבה השנייה - 2 עד 4 ק"מ מהגבול: יד מרדכי, ארז, מפלסים, סעד, אלומים וחלק משדרות. השכבה השלישית - 4 עד 7 ק"מ. כיפת ברזל צריכה מינימום של מרחק כדי שתצליח - לשתי השכבות הראשונות אין שום הגנה. אין אזעקה, אלא יש לנו 'צבע אדום' - רמקול שמשמיע את המילים 'צבע אדום' ואז אתה יודע שיש לך 7 שניות למצוא איזה מחסה ובבית יש דיווחיות, ביפר שמצפצף ורושם שיש 'צבע אדום'".

איך אפשר להספיק לברוח?

"אם אתה בבית אז זה מספיק, אבל אם הלכת לזרוק את האשפה אז אתה מסתכן בכך שלא תספיק להגיע למרחב מוגן, אז רצים לקיר הכי קרוב ושוכבים על הרצפה".

קיבוץ סעד הוקם על ידי תנועת בני עקיבא בשנת 1947. חברי הקיבוץ עוסקים בחקלאות ובבעלותם שני מפעלים תעשייתיים: "סייפן" - המייצר יריעות פוליאוליפינים מתכווצות (שרינק) המיועדות לאריזת מוצרים, בעיקר מוצרי מזון ו- "פופלי" המשווק גרעיני פופקורן ומזון לבעלי חיים.
קיבוץ סעד, צילום - איתן הימן
קיבוץ סעד, צילום - איתן הימן

איך אפשר להמשיך לעבוד?

"אנחנו משתדלים להפעיל את החקלאות במתכונת הרגילה למרות שזה לא פשוט וכך גם את המפעלים התעשייתים. שמנו מיגוניות במפעלים ממדים קטנים ש-10 אנשים יכולים לעמוד בהם".

מה אתה מצפה שהממשלה תעשה?

"אני מצפה שתביא לנו שקט הן במישור הרקטי והן במישור של המנהרות. זה לא יתכן, אין לעלות על הדעת שלא יטפלו בזה, זה מטורף, זה איום אסטרטגי, זה כבר לא איום טקטי. זה לא איזה פצמ"ר או רקטה".

איך אפשר לחיות ככה במשך 14 שנים?

"הרקטה הראשונה שנפלה בקיבוץ בשנת 2000 נחתה במרכז הסלון של אבא שלי, כשהוא ישב על הכורסה וראה טלוויזיה ולמזלו היא פערה חור גדול בתקרה ולא התפוצצה. בכל התקופה מאז אתה לא יודע מתי זה יבוא ובדרך כלל זה מתחיל שקרה איזה אירוע של סיכול ממוקד או משהו כזה".

"למרות שהייתי חייל וקצין והשתתפתי במלחמות אני לא זוכר כזה רעש"

"כשיצאתי להליכה מחוץ לבית הרגשתי שאין שום סופר או משורר שיכול לתאר לך מה שהיה פה. חיפשתי איפה צ'אק נוריס כי אפילו בהוליווד לא היית מקבל סרט מלחמה כמו מה שהלך פה ב-40 דקות האלה שצעדתי. בומים ברמות אדירות. מסביב רעש של מטוסים, הליקופטרים, טנקים, תותחים, טילים, מקלעים, אתה פשוט לא מבין".

מה אתה יכול לספר על נפגעי חרדה?

"יש מעט. הקיבוץ שלנו מתוקתק מהבחינה החוסנית שלו. אלה מהחברים שלאורך השנים קסאם נפל על ידם סבולים הרבה יותר משאר החברים. זה לא סיפור פשוט זאת מהומת אלוהים וצריך להיות מאוד חזקים נפשית. עכשיו התווספה בעיית המנהרות שזה מחדל ברמה הלאומית הגבוהה ביותר. מדינת ישראל יודעת על המנהרות 15 שנה והיא לא עשתה כלום. אם היום אתם אומרים שזה איום אסטרטגי למה לא טיפלתם בזה מקודם. אם היו מקבלים את הפסקת האש אז לא היו מגלים כלום".

"אני צריך להמשיך לחיות עם זה המנהרות ולך תדע איפה הן יוצאות"

"יש עשרות של מנהרות ותחשוב שבכל מנהרה אתה יכול להכניס עשרות לוחמים שפושטים בבת אחת תעשה חשבון. אני צריך להמשיך לחיות עם זה שיישארו מנהרות ולך תדע איפה הן יוצאות ומה עושים איתם. זה סיפור שמישהו צריך לתת עליו את הדין - לא בית סוהר אלא הסבר מה לעשות כי צריך פתרון".

אתה תמכת בהתנתקות מעזה בשנת 2005?

"אני שייך למרכז ושמאלה והייתי בעד ההתנתקות ואני מאוד בעד הידברות וחושב שכך יגיע הפתרון ולא בדרך של כוח. הפתרון הוא מדיני ולא צבאי, אבל בשלב הזה צריך לעצור את המהומה הזאת שזה אומר לחסל את המערך הרקטי והמנהרות. אם לא נפתור את זה אז לא עשינו כלום. במקביל צריך לשבת ולדבר איתם ולהפסיק לחנוק אותם ולתת להם לחיות".

רק בחודש שעבר החליט פיקוד העורף לבטל את כל תקני הרבש"צים (רכז ביטחון שוטף צה"לי) וכיתות הכוננות בישובים הממוקמים מעל 7 קילומטרים מגדר הגבול עם רצועת עזה.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  כל הכבוד לקיבוץ הדתי, מופת לעומת פשעי ההתנחלות ביו"ש. (ל"ת)
  צבי 23/07/2014 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  חזק ואמץ! (ל"ת)
  עמוס 23/07/2014 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  לתושבי עוטף עזה
  שלמה 23/07/2014 14:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפני הסכם הפסקת האש תאספו את כל התושבים תעלו לירושלים מול משרד ראש הממשלה ותקימו "מאחז מחאה" ותודיעו שאתם לא חוזרים לקיבוצים בלי פתרון לבעית המנהרות. העם איתכם נראה איזה ממשלה תשלח אותכם חזרה! הפקרות!
  סגור
 • 5.
  2.1.ממקרא דברי פוליטקאים,פרשנים מסויימים ואזרחים,
  ייאי 23/07/2014 14:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפיכך אחזור שוב שאין לחדול מהמלחמה עד שזה יעשה ואין בלתו: אפשרות 1:מהלך משולב מדיני של פרוז הרצועה מנשק,הרס המנהרות והפסקת הפיגועים.אז לא יהיה עוד צורך בסגר אלא מעברים מפוקחים ושיקום עזה.אפשרות 2:אם לא יצלח הסדר מדיני,יש לבצע מהלך שישמיד את המנהרות השונות והמטמנות של הרקטות והמשגרים ועל הדרך להרוג כמה שיותר מחבלים,השמדת אירגוני הטרור בעזה,לאמור: לקיים תצפית אוירית,להוציא התרעה שתוך שעה עליהם לפנות שורות בתים,חמושים,שינסו לעזוב או לשנע אמל"ח,יש להורגם,בתום הזמן לשטחם ולבצע סרוק והשמד.לא לאפשר עוד התחמשות ופיגועים.. הפיטפוטים שישראל מחפשת הפסקת אש הם רעים מעיקרם ומעודדים את אירגוני הטרור..
  סגור
 • 4.
  1.ממקרא דברי פוליטקאים,פרשנים מסויימים ואזרחים,
  ייאי 23/07/2014 14:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז יש לי הרושם שעדיין לא הבינו אצלנו מה היתה מטרת חמאס וג'יהאד.המטרה היתה להגיע לעשרות מנהרות תקיפה,מאות לוחמי קומנדו ימיים,אלפי רקטות המכסות את כל ישראל,נ"מ איכותי,נ"ט איכותי,תאום איסטרטגי וטקטי עם חיזבאללה.לכל זה היה יעוד ויעד:ביום מסויים היו אמורים להיירות על ישראל אלפי רקטות ופצמר"ים,מאות מחבלים נוחתים דרך הים,אלפים הנראים כחיילי צה"ל הזורמים הזורמים דרך המנהרות לשטח ישראל ובמקביל כך גם חיזבאללה בצפון.כובשים ישובים,מתקנים צבאיים,ביטחוניים וחיוניים וזורעים הרג רב והרס עצום.מה ששיבש להם את התוכניות זה רצח שלושת הילדים הישראליים ותגובת ישראל מחד ויחד עם החנק מצד מצריים של א סיסי.מישהו בחמאס,מוחמד דף היה בלחץ להגיב מייד וחזק כדי להוכיח לכל האירגונים בעזה את מנהיגותו.הוא שוב שגה כשחשב שישראל לא תממש גם את האופציה היבשתית,שהיא ורק היא מכריעה עתה בהשמדת המינהרות ,באלפי רקטות ומשגרים שמתחת לאדמה,מפקדות ובונקרים.
  סגור
 • 3.
  עמוס ! אני לא תומך בגירושך מביתך בסעד ! (ל"ת)
  מגורש מגוש-קטיף ! 23/07/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 2.
  אני שמחה שישנם אנשים שפויים
  איילה פריטקס 23/07/2014 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש בנ אדם עלי אדמות בישראל
  סגור
 • 1.
  המערך הרקטי לא יכול להישאר. לא יעזור כלום. (ל"ת)
  או בפירוז או בכוח אש 23/07/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור