ד"ר ספורטא: "מע"מ 0% זה כמו סוכריה שנותנים לנו ואז אומרים - סתמו ת'פה"

פרוייקט 3 שנים למחאה החברתית. "במחאה החברתית אנשים ציפו ליותר מדי - וזה גרם לייאוש". האם לפיד יכול ליצור שינוי?
 |  (12)
איציק ספורטא המחאה החברתית, צילום: באדיבות ערוץ 10
פרוייקט '3 שנים למחאה החברתית' נמשך, בניסיון להבין כיצד רואים כיצד הגורמים השונים את השפעתה. שאלנו לדעתם של שלל גורמים, החל מכלכלנים, דרך פוליטקאים ועד יוזמי המחאה והציבור הרחב. השאלה המנחה היא "מה דעתך על המחאה החברתית?". התשובות האפשריות - 1. הצלחה. 2. הצלחה חלקית. 3. כישלון. 4. כישלון מוחלט.

ד"ר איציק ספורטא , מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרטי, היה גם הוא אחת הדמויות המזוהות עם המחאה החברתית. ספורטא נמנע מלתת למחאה "ציון" והודה - "זה מסובך, הרי זה תלוי איך מודדים את המחאה. אם מסתכלים על המספרים אפשר לראות שלא היו שינויים גדולים לטובה, אבל כשנעשים דברים טובים, בין אם הם מצליחים או לא, המשמעות שלהם טובה בכל מקרה - זה תהליך דינאמי."

ספורטא המשיך ואמר כי "בכל הנוגע לדרך שבה מסתכלים על דברים ומדברים עליהם - יש שינוי. אפשר ללמוד כמה דברים חשובים מהמחאה הזו. הדבר הראשון הוא שהציבור הראה שהוא יודע למחות, אבל גם מראה שהוא יודע לעשות את זה לזמן מוקצב בלבד. הוא לא יכול לנהל את המחאה הזו באופן מתמשך - וזה נותן אפשרות לשלטון לשחק. ראינו את ועדת טרכטנברג, ההבטחות שלה קויימו? בטח שלא במלואן, והבטחות אחרות שלא קויימו בכלל"

"המחאה צריכה להפוך להתארגנויות שממשיכות את המאבקים בכל מיני רבדים שיש להם נפח ציבורי - אנחנו לא שם. בגלל שאנשים ציפו ליותר מדי זה גרם לייאוש. ומה התוצאה של זה? עכשיו באים להפגנה 100 איש. הממשלה ממשיכה לדבר בקול אחד וזה הקול הכי שמרני שיש: תקציב, גירעון וכל אחד בממשלה מתייחס לקבוצה שלו."

אתה לא חושב שהמרוויח הגדול של המחאה הזו, יאיר לפיד, מנסה לשנות דברים בכיוון הנכון?

"לא. הוא לא מוכשר לזה, הוא גם לא מבין בזה. התפישות שלו הן הכי שמרניות שיש. תפישות שמרניות לעילא בנושאי כלכלה. הוא מעולם לא דיבר
על מחוסרי דיור או דיור ציבורי, הוא מדבר על המעמד הבינוני, הוא פועל בצורה מודעת עם הצוותים שלו לשמירה על בסיס הכוח שלו - אלו הפוליטיקאים הישראלים. הם לא מדינאים, הם פוליטיקאים קטנים. קטנטנים."

"זורקים לך כל הזמן רפורמות חסרות משמעות. לדוגמא אומרים לך שיועברו 230 מיליון שקל לביטחון תזונתי. הכסף הגיע? לא הגיע. לעומת זאת, מהצד השני, קיצצו קצבאות ילדים ב-2.7 מיליארד שקל. כל סקר מראה שהציבור מבין דברים, אבל הידע הזה לא מתרגם להשפעה פוליטית. מהאנשים שיושבים שם אני לא מצפה לכלום. אנחנו האזרחים לא מתרגמים את ההבנה והידע הזה לשינוי."

ספורטא ממשיך וממקד את הביקורת שלו בחוסר העשייה של הציבור "אנחנו כמו ילדים שנותנים להם סוכריה כדי לסתום להם ת'פה. הנה, מע"מ 0% - סתמו ת'פה. לא נעלה לכם מס הכנסה - סתמו ת'פה. נוריד לכם אגרת טלוויזיה, וואו! 'כולה' 360 שקל בשנה - עכשיו סתמו ת'פה. מאביסים אותנו בסוכריות ואנחנו לא עוברים משלב המחאה הקצובה לפעילות בשדה הפוליטי הלא מפלגתי שתשפיעה על השדה המיפלגתי. לכן, להגיד הצלחה או כישלון - אני לא יודע. אני כן יודע שיש פוטנציאל לשינוי, אבל רק עם אקטיביזם של אזרחים."

אם אני מסכם את מה שאמרת, בכל זאת, השיח הציבורי השתנה וזה גם משהו...

"תבין, אם השיח לא היה משתנה היינו יותר אהבלים ממה שאנחנו היום. השאלה היא האם הציבור מקבל את הסוכריות האלה ואומר זה מספיק לי או שהוא אומר, אני צריך לעשות מעשה. זה לא פשוט, אבל ייתכן שזה יקרה. כלום לא יגיע בלי עבודה והתארגנות. אם אתה מעמד בינוני זה אולי יעלה לך יותר ממה שזה עלה לך קודם, אבל השאלה על מה אתה מסתכל. על הפינה שלך בלבד או על הבעיות הענקיות שמסביבך. העתיד תלוי בנו האזרחים."
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  בקיצור, לא יצא כלום. העניים רק נהיים עניים יותר (ל"ת)
  אין מנהיגות 25/06/2014 09:47
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  המחאה נכשלה כי הממשלה בחסות טרכטנברג עבדה על העם
  צריך להגיד את האמת 25/06/2014 09:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תוך כמה שבועות האיש הדגול הכין דוח שהיה מונח אצלו במגירה כמה שנים להזד'מנות נאותה. את הדוח הכין ביבי בחסות האוצר טרכטנברג פשוט עשה מה שאמרו לו וטוב שנשכח ממנו
  סגור
 • 6.
  פשוט כל הלא מיואשים כבר מצאו תקווה בארץ חדשה
  לא התייאשנו בכלל 25/06/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גם רוע מסתיים פעם לנו יש תקווה בבחירות הבאות כשביבי יעוף הכל יהיה יותר טוב . הכל הולך . רק שיקח 20 שנה לתקן את הנזקים שהוא עשה
  סגור
 • 5.
  לנציג השכבות החלשות.....
  גיל 25/06/2014 09:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא יודע מי החליט שהטיפוס המעצבן הזה הוא נציג השכבות החלשות. מדובר באיש אקדמיה שהלוואי והייתי מרוויח חצי ממנו אבל בגלל שהוא "מיזרחי" מחמד הפכו אותו לדמות /נציג של המגזר. אותי הוא לא מייצג ונמאס כבר מהטיפוס הזה, שיעזוב אותנו אם הניתוחים העלובים שלו, הוא כבר מזמן שכח מה זה להיות מיסכן
  סגור
 • 4.
  אם אתם מעל 40 במקורות וחברת החשמל ובנמלים אז נממן אותכם
  אירית 25/06/2014 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השחיתות במגזר הציבורי תוך כדי גיבוי מההסתדרות מאפשרת שיש הרבה עובדי מדינה שבחוץ היה מקבלים 40-60 אחוז פחות ועוד מעלים להם את השכר ששובתים.
  סגור
 • לידיעתך עובדי המגזר הציבורי לא מרויחים הרבה בכלל
  לצרת עין 25/06/2014 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שמרויח זה קומץ מנהלים . הבעיה עם כאלה זה שמתקבלים לתפקידים בכירים רק מקורבים. נסי להתקבל לתפקיד שיש לו שכר נאה . תראי שכל המכרזים תפורים . אין סיכוי לאף אחד . מזמן השכלה ותארים פה לא נחשבים. צריך לטפל בעובדי חברת החשמל והנמלים שם הכל רקוב שכר בשמיים וכולם שם משפחה. אז זה אנחנו מממנים אבל מורים, פקידים עוזרי שופטים וכו לא מרויחים טוב.
  סגור
 • 3.
  סופרטא מנותק הוא חי בכלוב זהב
  אירית 25/06/2014 09:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אם ספורטא שיש לו המון זכויות וחבריו הקשקשנים היו נשארים ברחובות ולא זזים ומתמקדים בעיקר ולא בפוליטיקה הכל היה נראה אחרת.
  סגור
 • מה רצית שהוא יעשה? יכין דוח למגירה? אין לו שום השפעה
  ל 3 25/06/2014 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל עוד הוא באקדמיה. הוא יכול לקשקש כמה שהוא רוצה הנייר סובל הכל. אבל בפוליטיקה נראה אותו מוזיל את מחיר המים ומבטל את התאגידים הגזלנים. הוא מתפרנס מדיבורים איזה כיף לו
  סגור
 • 2.
  דיבורים באויר לא יבנו והרבה המחיר יעלה
  לא דימיונאי 25/06/2014 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק בניה מאסיבית מורידה מחיר לא גימיקים
  סגור
 • 1.
  אם כבר
  י 25/06/2014 09:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  המחאה החברתית של צפון תל אביב נכשלה כמו כל אחד מהמחאות האופנתיות... ברגע שבו 39% מהישראלים שלא גומרים את החודש יצאו לרחוב אז נראה מחאה אמיתית. כשמשפחה שמרוויחה 6000 ש"ח משלמת 6 שקלים לחבילת גבינה או לליטר חלב על מנת שאייפקס (והקיבוצים) יוכלו לגזור קופון תבין שזה לא אפשרי יותר . כשמשפחה כזאת נעשקת על ידי הבנקים על מנת לממן את שכר המנהלים תצא לרחוב אז נראה את הבעירה.. אבל היום הם כולם הרבה יותר פטריוטים מכל הגזלנים למינהם ומקריבים את רווחתם בשם השמירה על המדינה ואת זה מנצלים הגזלנים למינהם...
  סגור
 • כמ שטויות כתבת. זה לא מחאה של צפון תל אביב . וגם אם כן
  ל י 25/06/2014 09:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה הבעיה שלך? האם בגלל שזה מצפון תל אביב זה לא הצליח? זה לא הצליח כי המוחים טיפשים . שתקו שהעלו להם מיסים בדרך עקיפה. ותפסיק כבר לבכות על החלב ב 6 שקלים. תקנה בשקית זה זול יותר. מה נטפלת לקוטג ולחלב? יש דברים שעולים לך הרבה יותר ואתה סותם את הפה. למשל בטוח בריאות ומשלים . פעם הכל היה בחינם. מה הבעיה שלך עם אייפקס? הקיבוצים מכרו להם את המניות תבוא בטענות אליהם וכאילו אם המניות היו בידי הקיבוצים זה היה זול יותר. תבדוק מחירי גבינות של מחלבות פרטיות כמו גד הכל יותר יקר מספיק כבר עם הקלישאות ושטיפת המוח שעשו לך. אל תקנה תנובה תקנה טרה זה ממש לא זול יותר. והממשלה אשמה במחירים כי כל שרשרת המזון יקרה אז מה יש לך לטעון? המשפחות שלוקחות מליון שח משכנתא מגיע להם שיקרסו כל אדיוט נהפך למשקיע נדלן ובוכה שאין לו כסף להחזיר כבר שמעתי על מפגרים שקנו דירות חורבה ולקחו משכנתא הם משכירים את הדירות ומוסיפים עוד מכספם העיקר להיות משקיע נדלן. וכל הכבוד לזהבית כהן גם חכמה וגם אמיצה צריך הרבה כמוה במדינה ולא סמרטוטרים כמו עידן עופר
  סגור
 • תנובה כדוגמה
  י 25/06/2014 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנובה היא דוגמה ל"הפרטה" בדרך הגרועה. לקחו מונופול על מוצרי יסוד ומכרו אותו לחברה פרטית שגזרה קופונים... מחיר מוצרי החלב עלה במאה אחוזים ויותר מאז שהחברה הפכה לפרטית. אבל זהו רק רצה הקרחון של הגנבים בחסות החק.. "הפרטה" הינה מילת קסם של מכירת מונופול ממשלתי למקורבים שיוכלו לגזור קופונים... (בנקים קרנות הפנסיה חברות ביטוח וכן הלאה עובדים ללא תחרות אמיתית וגו(נ)בים מכיסנו מיליונים)
  סגור